Reklama

Kościół

Ekumenizm w praktyce

Ks. Paweł Surowiec/info.wiara.pl

Już od 1968 r., co dwa lata, w różnych częściach Europy odbywają się plenarne spotkania Międzynarodowej Wspólnoty Ekumenicznej (IEF). Tym razem miejscem spotkania była Rumunia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne wydarzenie było debatą na temat walki, która dokonuje się w nas i między nami zarówno w ujęciu duchowym, jak i cielesnym, a końcowym punktem stała się dyskusja na temat troski o sprawiedliwy pokój, szczególnie w świecie ogarniętym konfliktami. Konferencja, która odbyła się na Wydziale Teologii Prawosławnej prestiżowego Uniwersytetu Babe?-Bolyai w rumuńskim Cluj-Napoca, zgromadziła blisko 80 uczestników z Europy, Afryki i Ameryki Południowej.

Warto podkreślić, że jedną z najliczniejszych uczestniczących w konferencji grup była ta z Polski. Tworzyły ją osoby świeckie i duchowne, byli studenci, doktoranci i profesorowie KUL. Na czele naszej grupy stali ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii KUL, oraz delegaci ds. ekumenizmu: z diecezji sandomierskiej ks. Paweł Surowiec – doktorant Szkoły Doktorskiej KUL, zaś z diecezji kieleckiej ks. dr Paweł Samiczak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkania, dyskusje, wykłady teologiczne oraz warsztaty bazowały na różnych doświadczeniach ekumenicznych. W 47. konferencji IEF w Rumunii, uczestniczyli: prawosławni, katolicy, anglikanie, metodyści, luteranie, ewangelicy reformowani i adwentyści. Poszukiwali oni oddolnie międzywyznaniowych sposobów na zbliżanie się do pełnej, widzialnej jedności chrześcijan różnych wyznań.

Reklama

Międzynarodowa Wspólnota Ekumeniczna powstała we Fryburgu w 1967 r.; jest oddolnym ruchem chrześcijan różnych tradycji wyznaniowych, zjednoczonych wspólnym zaangażowaniem na rzecz jedności Kościoła. Członkowie wspólnie się modlą i tym samym wzbogacają swoją wiarę przez różnorodne doświadczenia liturgiczne, zyskując przy tym cenne możliwości kontaktu z chrześcijanami na całym świecie. Uczestniczą w forach chrześcijańskich, na których dyskutują o kwestiach społecznych, duchowych i etycznych, i w ten sposób wpływają na ruch ekumeniczny.

IEF przekracza struktury poszczególnych związków wyznaniowych, pozostając wspólnotą świadomą nowych inicjatyw i łącząc swoich członków z szeroko pojętym ruchem ekumenicznym. Celem spotkań jest poszukiwanie inspiracji do wzbogacania życia kościelnego na poziomie lokalnym i globalnym – tam, gdzie na co dzień żyją uczestnicy konferencji. Wspólnota inicjuje także działania na rzecz lokalnych społeczności, promuje dialog międzywyznaniowy i międzyreligijny, włącza międzynarodowe spotkania chrześcijańskie w swoje życie duchowe. IEF współpracuje z Konferencją Kościołów Europejskich, a także współdziała z krajowymi organizacjami ekumenicznymi.

Obecnym prezydentem międzynarodowym IEF jest rzymskokatolicki diakon stały z Hiszpanii – prof. Andrés Valencia-Perez (Facultat de Teologia de Valencia), a przewodniczącym Komisji Teologicznej IEF – prof. dr hab. Piotr Kopiec (Wydział Teologii KUL).

Podziel się:

Oceń:

2024-08-13 13:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

CBOS: Polacy coraz aktywniej zaangażowani w ruchach kościelnych

Łukasz Głowacki

Polacy są coraz bardzie zaangażowani w pracę na rzecz kościelnych ruchów lub parafialnych wspólnot. Działalność tego rodzaju deklaruje najnowszym sondażu CBOS 6,9% dorosłych osób.

Więcej ...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Piąta niedziela Wielkiego Postu

2025-04-04 12:00

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Z zafascynowania Kępińskim

2025-04-06 15:35

Biuro Prasowe AK

W panelu głównym „Ten człowiek wie więcej o człowieku niż Freud, Heidegger i Levinas”, jako pierwszy głos zabrał metropolita krakowski, abp prof. Marek Jędraszewski z wystąpieniem „Levinas i Kępiński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...