Reklama

Polska

Zapiski „Pro memoria” Prymasa Wyszyńskiego zostaną opublikowane

ARCHIWUM INSTYTUTU PRYMASA WYSZYŃSKIEGO

Wielotomowe wydanie zapisków Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego „Pro memoria” gwarantuje zawarta 27 lipca 2015 r. w Warszawie umowa wielu instytucji - piszą w oświadczeniu Andrzej Arseniuk, rzecznik prasowy IPN i ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej. Osobiste zapiski kard. Wyszyński prowadził przez cały okres swojej blisko 33-letniej posługi prymasowskiej. Pierwszy zapis pochodzi z roku 1948 - ostatni z maja 1981.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publikujemy treść komunikatu: Zapiski Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego „Pro memoria” ukażą się drukiem, później też pojawią się w internecie. Gwarantuje to zawarta 27 lipca 2015 r. w Warszawie umowa wielu instytucji. Podpisali ją prezes Łukasz Kamiński w imieniu Instytutu Pamięci Narodowej, kardynał Kazimierz Nycz w imieniu Archidiecezji Warszawskiej, arcybiskup Wojciech Polak, Prymas Polski w mieniu Archidiecezji Gnieźnieńskiej, ksiądz profesor dr hab. Stanisław Dziekoński jako rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Stanisława Grochowska – Odpowiedzialna Generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Celem porozumienia jest opracowanie i publikacja w formie wielotomowego wydawnictwa „Pro memoria” zapisków Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Przez cały czas swej prymasowskiej posługi regularnie prowadził on osobiste zapiski zwane przezeń „Pro memoria”. Pierwszy zapis tego zbioru pochodzi z 22 października 1948 roku, a więc z dnia niewyjaśnionej właściwie do dzisiaj nagłej śmierci kard. Augusta Hlonda; ostatni zaś z 12 maja 1981 roku, dnia 35. rocznicy konsekracji biskupiej, na 16 dni przed śmiercią ich autora. Z tego, prawie 33-letniego okresu zachowało się kilkadziesiąt tomów rękopisów. Spośród nich światło dzienne ujrzały notatki pochodzące z 3-letniego okresu odosobnienia kard. Wyszyńskiego w latach 1953-1956, wydane pod tytułem „Zapiski więzienne”

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Obowiązki lidera realizacji wydania Zapisków Prymasa Wyszyńskiego wzięła na siebie Archidiecezja Warszawska, a będzie je realizować za pośrednictwem Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Głównym zadaniem IPN w realizacji porozumienia ma być dokonanie kwerend w materiale znajdującym się w archiwum Instytutu. Ponadto IPN zobowiązał się do innych działań technicznych, organizacyjnych i edytorskich. Warunkiem realizacji zobowiązań IPN jest zapewnienie odpowiednich środków w przyszłorocznej ustawie budżetowej.

Do realizacji przedsięwzięcia powołana została Rada Programowa, w której skład weszli: Iwona Czarcińska; ks. prof. Bogdan Czyżewski; prof. Antoni Dudek; bp prof.Jan Kopiec; dr Tadeusz Krawczak; ks. prof. Krzysztof Pawlina; bp dr Marek Solarczyk i prof. Jan Żaryn.

Głównym zadaniem Rady będzie opracowanie założeń merytorycznych i formalnych Wydawnictwa „Pro memoria”, z uwzględnieniem założeń dotyczących ewentualnych opuszczeń.

Powołany został również Zespół Redakcyjny. Jego skład to dr hab. Paweł Skibiński, dr Ewa Czaczkowska, ks. dr Andrzej Gałka, Anna Rastawicka. W jego skład wejdą także redaktorzy poszczególnych tomów powołani każdorazowo przez Radę Programowa.

Zapiski mają ukazać w nakładzie nie mniejszym niż 2500 i nie większym niż 5000 egzemplarzy. Umowa zakłada również publikację poszczególnych tomów wydawnictwa w Internecie, ale nie wcześniej niż dwa lata od wydania poszczególnych tomów w wersji papierowej.

Andrzej Arseniuk, rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej

ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej

Podziel się:

Oceń:

2015-08-04 14:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Schönborn: Papież stawia na "zdrową” decentralizację

Kardynał Schönborn

Erzdiözese Wien/Stephan Schönlaub

Kardynał Schönborn

Reforma Kurii przeprowadzona przez papieża Franciszka ma zasadniczo na celu "zdrową decentralizację" Kościoła. Zwrócił na to uwagę kard. Christoph Schönborn po publikacji nowej Konstytucji apostolskiej o Kurii Rzymskiej „Praedicate Evangelium" (Abyście głosili Ewangelię).

Więcej ...

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

Więcej ...

Opolskie/ Trwa ewakuacja w Nysie; zmniejszono zrzut wody ze zbiornika retencyjnego

2024-09-16 19:22

PAP/Sławek Pabian

W Nysie prowadzona jest ewakuacja mieszkańców; zostały wyznaczone punkty ewakuacyjne m.in. Hala Nysa przy ul. Sudeckiej - powiedział PAP rzecznik prasowy KWP w Opolu podkom. Dariusz Świątczak. Z powodu ryzyka przerwania wałów zmniejszono odpływ wody ze zbiornika retencyjnego Nysa do 800 m3/s.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Niedziela Świdnicka

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Kościół

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Jaka jest moja ufność w Bogu?

Wiara

Jaka jest moja ufność w Bogu?

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Niedziela Świdnicka

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......

Kościół

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Wiadomości

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...