Reklama

4 lipca - Independence Day

Happy Birthday, Ameryka!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie wiem, co myślą inni,
ale ja pragnę wolności
lub pozwólcie mi umrzeć
(Patrick Henry)

W 1774 r. na terenie obecnych wschodnich Stanów znajdowało się 13 angielskich kolonii, podległych królowi Anglii Jerzemu III. Mieszkańcy kolonii nie wyrazili zgody na płacenie dodatkowych podatków bez posiadania własnej reprezentacji w angielskim parlamencie. Wówczas król wysłał wojska do kontrolowania sytuacji. Zaniepokojeni osadnicy zdecydowali się na wyłonienie delegatów z każdej kolonii na Pierwszy Kongres Kontynentalny w Filadelfii w Pensylwanii celem ustalenia wspólnego planu działania wobec Anglii.
W kwietniu 1775 r. zauważono ruchy wojsk angielskich, które przemieszczały się z Bostonu w kierunku Concorde w stanie Massachussets. Paul Revere ostrzegł mieszkańców Concorde i ... tym sposobem przeszedł do historii. Bitwa o Lexington i Concorde była wstępem do rozpoczynającej się walki kolonii o niepodległość od Korony Brytyjskiej. W maju zebrał się Drugi Kongres Kontynentalny, który obradował przez prawie rok. Gdy Kongres mianował Georga Washingtona naczelnym dowódcą armii, a wojna była nieunikniona, Anglia wprowadziła blokadę kolonii.
W czerwcu 1776 r. Thomas Jefferson, John Adams, Benjamin Franklin, Philip Livingston i Roger Sherman przystąpili do formalnego tworzenia deklaracji niepodległości. Pierwsza propozycja deklaracji napisana przez T. Jeffersona została przedstawiona Kongresowi 28 czerwca. Po naniesieniu poprawek przez delegatów, 4 lipca,odbyło się głosowanie nad tekstem. Z 13 kolonii 9 głosowało za niepodległością, Pensylwania i Południowa Karolina były przeciwko, a Delaware i Nowy Jork wstrzymały się od głosu. Prezydent Kongresu John Hancock podpisał Deklarację wielkimi literami, "aby król Jerzy mógł ją przeczytać bez okularów".
Następnego dnia rozdawano kopie dokumentu. Pierwszą gazetą, która opublikowała tekst Deklaracji była Pennsylwania Evening Post z 6 lipca 1776 r.
8 lipca po raz pierwszy publicznie odczytano do zgromadzonych tłumów Deklarację Niepodległości w Filadelfii na placu zwanym później Placem Niepodległości przy dźwięku dzwonów kościelnych. Wówczas to dzwon "Province Bell" pękł. Obecnie jest on jednym z najcenniejszych zabytków historycznych Stanów Zjednoczonych.
Słowa Deklaracji przyjmowano z aplauzem. W odwecie za deklarację niepodległości cała armia brytyjska wyruszyła z Kanady "przywołać do posłuszeństwa zbuntowane kolonie", które nie dysponując równorzędną siłą rozpoczęły budowę fortyfikacji zaporowych pod Saratogą. Inżynierem fortyfikacji był pułkownik Tadeusz Kościuszko. Straty Anglików podczas szturmu były tak duże, że pozostali przy życiu żołnierze poddali się. Północna armia brytyjska przestała istnieć.
Niestety, George Washington w środkowych Stanach ponosił porażki i cofał się na południe. Na propozycję Benjamina Franklina polski generał Kazimierz Pułaski zdecydował się wspomóc Washingtona swoim doświadczeniem militarnym. Mianowany generałem brygady Pułaski przystąpił do sformowania pierwszych oddziałów jazdy konnej, stając się "ojcem amerykańskiej kawalerii". Wkrótce potem wykazał się brawurą i wojskowymi umiejętnościami w bitwie pod Brandywine Creek, gdzie śmiałym atakiem na wojska nieprzyjacielskie uratował Washingtona przed brytyjską niewolą.
Pod koniec wojny, w bitwie pod Savannah w 1779 r. Pułaski dowodził kawalerią w starciu z brytyjską armią południową. Bitwa była zwycięska, ale Pułaski został śmiertelnie ranny i zmarł w wieku 32 lat.
Niepodległość Stanów Zjednoczonych została obroniona. W tym dziele mieli też znaczący wkład i Polacy, którzy byli wszędzie tam, gdzie walczono "za wolność naszą i waszą".
Dzień 4 lipca 1776 r. przyjęto za oficjalną datę proklamowania Niepodległości Stanów Zjednoczonych, mimo że ostatni stan podpisał deklarację dopiero w sierpniu.
Po raz pierwszy uroczyście obchodzono Dzień Niepodległości 4 lipca 1777 r., tworząc żywą do dziś tradycję parad, przemówień patriotycznych i rodzinnych pikników w blasku sztucznych ogni.
Jak każdy niepodległy kraj, Stany Zjednoczone są dumne ze swojej historii, którą symbolizuje flaga narodowa. Kolorom amerykańskiej flagi przypisane są następujące znaczenia: czerwony oznacza heroizm, brawurę i zapał, biały - nadzieję, niewinność życia i prawość, zaś niebieski kolor symbolizuje niebo, szacunek dla Boga, lojalność, prawo i prawdę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Więcej ...

Prezydent: nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski

2024-05-03 09:32

PAP/Paweł Supernak

Nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski, kto powinien zostać mianowany na te najważniejsze stanowiska dowódcze w wojsku polskim - podkreślił prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu po wręczeniu nominacji na stanowisko dowódcy generalnego RSZ i na stanowisko dowódcy WOT.

Więcej ...

Papież: bł. Rajmund Llull uczył, jak służyć Panu i być szczęśliwym

2024-05-03 16:49

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Również i ten, kto zostaje papieżem, musi nadal dążyć do spotkania z Panem, do pełnego oddania się służbie Bożej - przyznał Franciszek na audiencji dla członków Fundacji Blanquerna z Uniwersytetu Rajmunda Llulla. Papież odniósł do postaci patrona tego barcelońskiego uniwersytetu. Bł. Rajmund Llull żył na przełomie XIII i XIV w. Był katolickim filozofem, matematykiem i pisarzem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady