- Już na początku Waszej pielgrzymki chcę wam serdecznie podziękować, za to, że jesteście stróżami poranka, świadkami zmartwychwstałego Jezusa i obrońcami prawdy. Św. Maksymilian mówił, że im większa ofiara, tym większe błogosławieństwo, a wasza pielgrzymka to przecież wielki trud. Życzę Wam, aby ta ofiara przyniosła jak największe owoce. W tym czasie modlimy się także za nowego Prezydenta, Andrzeja Dudę. Niech czas jego prezydentury będzie dla naszego kraju i dla każdego z nas czasem błogosławionym – mówił na początku Mszy św. o. Mirosław Bartos, gwardian klasztoru w Niepokalanowie.
Pielgrzymkowej Mszy św. w Niepokalanowie przewodniczył bp Marek Solarczyk, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej. - Jak zawsze podczas naszej pielgrzymki w Niepokalanowie przeżywamy tajemnicę przemienienia Pańskiego. Stajemy dziś wobec tajemnicy Jego łaski, zawierzamy wszystkie intencje, prośby. Życzę wam, aby ten czas pielgrzymki był dla was i dla tych, za których się modlicie czasem łaski i prawdziwego przemienienia – mówił podczas homilii. Biskup Solarczyk pobłogosławił też narzeczonym Monice i Krzysztofowi, którzy podczas tej Mszy przyjęli sakrament małżeństwa. Wśród księży odprawiających pielgrzymkową Mszę w Niepokalanowie był również m. in. bp Franciszek Rabek, biskup polowy Sił Zbrojnych Słowacji oraz prowincjał Ojców Franciszkanów, o. Wiesław Pyzio. Tradycyjnie parafianie z Niepokalanowa aktywnie włączyli się pomoc i przygotowanie posiłków dla pielgrzymów. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna to ponad 3000 osób, natomiast dzień wcześniej, 5 sierpnia przez Niepokalanów przechodziła ponad 500 osobowa grupa pielgrzymów z diecezji ełckiej. Również oni zostali przyjęci posiłkiem i obdarowani prowiantem na dalszą drogę.
Trasa Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej liczy niemal 300 kilometrów i wymaga przejścia każdego dnia około 35 km w 5-6 etapach poprzez różne drogi, zazwyczaj asfaltowe, bez względu na warunki pogodowe. WAPM wiedzie jedną z najpiękniejszych dróg pielgrzymkowych. Jest to szlak po zapomnianych staropolskich Sanktuariach Maryjnych m. in: Matki Boskiej Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie, Matki Bożej Jazłowieckiej w Szymanowie, Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach, Sanktuarium św. Anny w Smardzewicach, Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej, Matki Bożej Mstowskiej Miłosierdzia, Sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce, a pielgrzymkę kończymy dochodząc przed Cudowny Obraz w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.
Pomóż w rozwoju naszego portalu