Reklama

W trosce o szkoły wiejskie

Reforma systemu edukacji narodowej miała wyrównywać szanse edukacyjne dzieci i młodzieży wiejskiej. Tymczasem obserwujemy zjawisko likwidacji małych szkół wiejskich, będących w wielu przypadkach jedynym ośrodkiem kultury w danej miejscowości. Likwidacja szkół powoduje również zwiększenie czasu dojazdu do szkoły, a tym samym zmniejszenie ilości czasu na naukę własną. Brak również konsekwentnych programów wyrównywania szans edukacyjnych dla dzieci wiejskich. Powyższe zadanie zostało podjęte w sposób konstruktywny przez Towarzystwo Gimnazjów Poszukujących z Małych Miast i Wsi (TGP).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powstało ono w 2000 r. i działa pod patronatem naukowym prof. dr hab. Krystyny Chałas, kierownika Katedry Dydaktyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ma ono charakter ogólnopolski i zrzesza dyrektorów i nauczycieli gimnazjów ze środowisk wiejskich i małych miast. Celem Towarzystwa jest tworzenie instytucjonalnych ram współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy szkołami, nauczycielami i rodzicami. Upowszechnia ono wśród swoich członków i wśród innych zainteresowanych idee nowatorstwa pedagogicznego. Służy radą i wsparciem tym, którzy poszukują jak najlepszych metod nauczania oraz wychowania młodzieży ku wartościom. Swoją działalnością wzmacnia organizacyjno-ekonomiczne oraz prawne warunki realizacji inicjatyw pedagogicznych. Podejmuje także wszechstronne działania mające na celu podniesienie rangi i pozycji społecznej gimnazjów z terenów wiejskich i z małych miast. W tym celu prowadzi m.in. stałe edycje ogólnopolskich konkursów dla młodzieży gimnazjów: Świat wiejskich wartości źródłem mojego wzrastania, Animator działań prospołecznych. Plonem konkursów jest zbiór najlepszych prac młodzieży gimnazjalnej zawarty w pozycji książkowej pt. Świat wiejskich wartości źródłem mojego wzrastania.
Towarzystwo - pomimo że istnieje dopiero od dwóch lat - prezentuje szerokie spektrum działalności. Jedną z ostatnich inicjatyw TGP była konferencja nt. Gimnazjum szkołą twórczą - rola i zadania dyrektora szkoły, nauczycieli, katechetów, rodziców. Odbyła się ona pod koniec maja w Otwocku, w Ośrodku Konferencyjnym Księży Pallotynów. Głównym jej celem było zaprojektowanie działań wzmacniających funkcję wychowawczą szkoły. Wykłady wprowadzające wygłosili: ks. dr Czesław Parzyszek SAC, prof. dr hab. Krystyna Chałas, ks. dr Tadeusz Śmiech - prorektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji, ks. dr Stanisław Łabendowicz - sekretarz Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski, dyrektor Instytutu Formacji Etyczno-Społecznej Wsi, ks. dr Stanisław Janik.
Uczestnicy konferencji zostali podzieleni na cztery grupy: rodziców, wychowawców, katechetów i dyrektorów. Każda z grup pracowała nad metodami i formami wzmocnienia wychowawczej funkcji szkoły. W efekcie powstały mikrosystemy wychowawcze klas autorskich, których programy zbudowane są na podstawie charyzmatów różnych ruchów w Kościele, np. Ruchu Światło-Życie. W swoim programie uwzględniają one przede wszystkim wartości ostateczne oraz wartości wsi. Ponadto powstały programy wsparcia, przygotowane przez katechetów. Do ważniejszych inicjatyw należą: tworzenie Młodzieżowych Klubów Inteligencji Katolickiej, Klubów Wolontariatu oraz organizowanie Dni Kultury Chrześcijańskiej w szkołach. W programach rodziców uwzględniono m.in. założenie w każdym gimnazjum "Szkoły Wsparcia Pedagogicznego Rodziców", powołanie Stowarzyszeń Przyjaciół Szkół, zakładanie wspólnie z młodzieżą kół artystycznych, podjęcie różnych form doskonalenia mieszkańców wsi przy współpracy z Instytutem Formacji Etyczno-Społecznej Wsi. Wszystko po to, aby każde gimnazjum stało się centrum kształcenia ustawicznego. Wiodącą innowacją było zaproponowane przez dyrektorów rozluźnienie systemu klasowo-lekcyjnego w kierunku indywidualnych programów kształcenia i wielopoziomowego nauczania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jak działa Duch Święty?

Adobe Stock

No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...

Więcej ...

Ks. Marek Studenski: Naukowiec ujawnił sekrety świętych

2024-05-16 09:10

Materiał prasowy

Poznaj opinię o świętych, których rękopisy ujawniły nieznane oblicza ich dusz. Skłonności do złego, ukryte grzeszne pragnienia - to wszystko zostało odkryte dzięki pracy włoskiego zakonnika, Girolama Morettiego

Więcej ...

Nowe wino

2024-05-19 11:10
Kościół NMP na Piasku wypełnił się wiernymi modlącymi się o dary Ducha Świętego i dobre owoce rozpoczynającego się synodu diecezjalnego.

Magdalena Lewandowska

Kościół NMP na Piasku wypełnił się wiernymi modlącymi się o dary Ducha Świętego i dobre owoce rozpoczynającego się synodu diecezjalnego.

W Wigilię Zesłania Ducha Świętego – i w przed dzień rozpoczęcia II Synodu Metropolii Wrocławskiej – różne wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej zgromadziły się w kościele NMP na Piasku na czuwaniu i wspólnej modlitwie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli