Reklama

Koło Misyjne w Seminarium

Niedziela kielecka 27/2003

Któż z nas nie widział filmu pt. Misja, albo przynajmniej nie słyszał muzyki E. Moricone z tego filmu, i zarazem nie zadziwił się ideą misji, która jak złota nić przewija się przez całą akcję dramatu? Gdzie ma jednak swoje źródło idea misji? Wydaje mi się, że w Bogu, który z miłości do człowieka wkroczył w historię. Jezus (hebr. Jeszua znaczy "Bóg zbawia") został posłany przez Ojca, aby zbawić wszystkich ludzi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spodobało się Synowi Bożemu podzielić swoją misją z człowiekiem i z Kościołem, który jest przedłużeniem i kontynuatorem Jego dzieła w świecie. Przez wieki, aż do naszych czasów, misja ta wciąż trwa w Kościele.
Dziś na nowo cały Kościół uświadamia sobie, że z natury jest misyjny. Wierność misji powierzonej przez Chrystusa Kościołowi, stanowi o byciu albo nie-byciu Kościołem. "Misja Chrystusa Odkupiciela powierzona Kościołowi, nie została jeszcze bynajmniej wypełniona do końca. (...) Misja Kościoła dopiero się rozpoczyna i w jej służbie musimy zaangażować wszystkie nasze siły (Redemptoris Missio). Kościół, to znaczy my - zarówno duchowni, jak i świeccy - winniśmy uświadomić sobie na nowo, że Wielki Odkupiciel nas umiłował, uświęcił i posłał. Ta sama Ewangelia była, jest i będzie głoszona przez Kościół w wielu formach i na tysiące sposobów. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: kto spotkał Miłość, nie umie o niej milczeć, ale głosi Ją tym, którzy jeszcze Jej nie spotkali albo Ją zagubili. I to jest misja.
Jedną z wielu form zaangażowania w misje w seminariach są Kleryckie Koła Misyjne. Koło Misyjne istnieje w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach od 1927 r. Jest jednym z najstarszych tego typu kół w Polsce. Od początku swego istnienia skupia wokół siebie alumnów, którzy noszą w swoim sercu pragnienie stałej modlitwy, pomocy, czy konkretnej pracy na rzecz misji, bądź żywią zamiar "wyjazdu na misję".
Koło ma budzić i pogłębiać świadomość misyjną w Seminarium, aby w ten sposób przygotowywać na przyszłość pasterzy, wrażliwych na problem misji. Koło ma charakter modlitewno-formacyjno-informacyjny.
Trzon formacji misyjnej stanowią systematyczne spotkania Koła (co 3 lub 4 tygodnie). Gromadzimy się wówczas u kogoś w pokoju, aby wspólnie modlić się, zgłębiać teksty Pisma Świętego, analizować dokumenty Kościoła poświęcone sprawie ewangelizacji oraz różnorodną problematykę krajów misyjnych. Dzielimy się też swoimi spostrzeżeniami, omawiamy i rozdzielamy zadania na przyszłość.
Jeśli ktoś z członków Koła uczestniczył w wydarzeniu misyjnym, które miało miejsce poza Seminarium, pierwsze spotkanie po jego powrocie przybiera charakter dzielenia się swoim nowym doświadczeniem z pozostałymi członkami. Bardzo sobie cenimy świadectwo misyjne, i to pod każdą postacią. Błogosławieństwem jest dla nas każde spotkanie z misjonarzem, który pojawia się w naszym Seminarium.
Na przełomie sierpnia i września 2001 r., jako członek Koła Misyjnego, odbyłem wakacyjną praktykę duszpasterską o charakterze misyjnym w Kazachstanie. Była to moja pierwsza podróż misyjna, w której towarzyszyłem doświadczonemu już w tej dziedzinie ks. Marianowi Królikowskiemu - przełożonemu katolickiej wspólnoty życia "Koinonia św. Pawła" w służbie Nowej Ewangelizacji. W czasie pobytu w kraju słynącym z bezkresnych stepów pomagaliśmy w pracy duszpasterskiej m.in. ks. Zygmuntowi Kwiecińskiemu, rektorowi pierwszego i jedynego Seminarium Duchownego w Kazachstanie.
Do innych, ważniejszych inicjatyw Koła w Seminarium należy m.in. animacja modlitwy z akcentem misyjnym. W związku z ogłoszonym przez Ojca Świętego Rokiem Różańca (16 października 2002 - 16 października 2003 r.) powstał "Żywy Różaniec Rocznikowy" (ŻRR). ŻRR jest modlitewnym darem dla Jana Pawła II na 25-lecie pontyfikatu i misji ad gentes.
Co kilka miesięcy, w ramach formacji seminaryjnej, sprawowana jest Eucharystia w intencjach misyjnych. Wtedy też zbierana jest "taca misyjna" przeznaczona na potrzeby misjonarzy z naszej diecezji. W jednej z gablot seminaryjnych tworzona jest gazetka misyjna, zawierająca - na miarę naszych możliwości - aktualne informacje z kraju i ze świata oraz zdjęcia z krajów misyjnych.
Przedstawiciele Koła wyjeżdżają systematycznie na różnego rodzaju spotkania formacyjne, organizowane na terenie całej Polski (np. na Szkołę Animatorów Misyjnych, Czuwania modlitewne o charakterze misyjnym [Częstochowa], Krajowe Kongresy Misyjne, Ogólnopolskie Sympozjum Misyjne Kleryków, do Centrum Formacji Misyjnej, itp.).
Koło Misyjne bierze również udział w okazjonalnych programach radiowych poświęconych misjom, prowadzi korespondencję listowną i przez pocztę elektroniczną z misjonarzami z naszej diecezji, pracującymi obecnie w krajach misyjnych (Kazachstan, Wybrzeże Kości Słoniowej, Jamajka).

* Ks. Konrad Walerczak był animatorem Koła Misyjnego w kieleckim Seminarium

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święty Filip Apostoł

Filip Apostoł

pl.wikipedia.org

Filip Apostoł

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

RED

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kramer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Wiara

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Kościół

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...