Reklama

Niedziela Wrocławska

Abp Kupny: Nie można być uczniem Chrystusa, nie będąc we wspólnocie

abp Józef Kupny

Paweł Trawka

abp Józef Kupny

Po 9 dniach drogi i przebyciu ok. 230 km pątnicy, którzy 2 sierpnia wyruszyli z wrocławskiej katedry, dotarli na Jasną Górę. Uroczystej Mszy św. na zakończenie pielgrzymki, w której uczestniczyło ponad 2 tys. osób z Dolnego Śląska przewodniczył abp Józef Kupny.

W homilii metropolita wrocławski nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej zauważył, że Jezus uczynił swój pierwszy znak na prośbę swojej Matki. - To nie był zwykły cud, bo od niego wszystko się zaczęło – mówił hierarcha, dodając: - Tym cudem Jezus objawił siebie, swoją moc i chwałę. Ksiądz arcybiskup podkreślił przy tym, że udział Maryi w cudzie był skuteczny. – Chrystus nie pozostaje obojętny na prośby swojej Matki, a ona nie pozostaje obojętna na nasze prośby – mówił abp Kupny.

Zaznaczył, że pielgrzymując do duchowej stolicy Polski warto modlić się nie tylko w swoich prywatnych intencjach, ale prosić także o dobro wszystkich Polaków. - Z troską myślimy o młodym pokoleniu. Wielu młodych ludzi z ich aspiracjami, wykształceniem, nie znajduje dla siebie miejsca w Polsce – zauważył metropolita, dopowiadając, że naprawy wymaga służba zdrowia, która pomimo wysiłków lekarzy i pielęgniarek wciąż nie daje wielu chorym poczucia bezpieczeństwa. - Chcemy tutaj, na jasnogórskim wzgórzu, zobowiązać się do troski o najsłabszych: dzieci, osoby starsze, chore, samotne, rodziny wielodzietne – mówił abp Kupny.

Reklama

W dalszej części homilii hierarcha przywołał słowa zapisane przez św. Jana, iż po cudzie w Kanie uczniowie uwierzyli w Jezusa. - Do domu weselnego wchodzili jako tłum, niezwiązani ze sobą ludzie – tłumaczył, dodając, że tamto wydarzenie zaowocowało budową więzi z Jezusem i więzi pomiędzy uczniami. - Nie można być uczniem Jezusa nie będąc we wspólnocie. Ten problem jest ważny dziś w kontekście prywatyzacji wiary, a wiara w Jezusa Chrystusa dotarła do nas przez wspólnotę, jaką jest Kościół. Ta wiara daje nam nową rodzinę. Chciałbym byśmy tego wszyscy doświadczyli, że jesteśmy rodziną, która gromadzi się przy Matce – podkreślił metropolita.

Na zakończenie ksiądz arcybiskup przywołał przykład franciszkanów zamordowanych w Peru 9 sierpnia 1991 r. Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, którzy mają zostać ogłoszeni błogosławionymi 5 grudnia. - Wyrośli w prostych, wielodzietnych rodzinach, gdzie wiara w Boga była przekazywana w sposób naturalny przez przykład rodziców i dziadków oraz przez przystępowanie do sakramentów świętych – zaznaczył abp Kupny. – Taka jest siła świadectwa wiary, którą dają członkowie Kościoła. Może sobie tego nie uświadamiamy, ale taka może być siła naszego świadectwa, że ktoś, kto wyrasta w stworzonej przez nas atmosferze, może oddać życie za Chrystusa – spuentował metropolita.

Tegorocznej pielgrzymce towarzyszyło hasło: „Radość Ewangelii”, a pątnicy dzięki rozważaniom ks. Stanisława Orzechowskiego oraz księży przewodników zatrzymywali się nad różnymi wymiarami radości, opisanymi w Piśmie Świętym. Wśród nich były m.in. radość z nawrócenia, radość płynąca z dzielenia się swoją wiarą z innymi, czy radość ze słuchania. Na trasie także Magdalena i Miłosz z grupy 12 zawarli sakrament małżeństwa.

2015-08-10 12:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Służą Chrystusowi

Procesja na rozpoczęcie Mszy św.

Ks. Adam Stachowicz

Procesja na rozpoczęcie Mszy św.

Miejscem tegorocznej ogólnopolskiej Pielgrzymki Ministrantów i Lektorów było sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu.

Więcej ...

Warszawa: 22 kwietnia pogrzeb ks. kan. dr. Mirosława Nowaka

2021-04-15 19:51
Ks. dr Mirosław Nowak kanonik, rezydent w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Nowym Mieście, archidiecezjalny konserwator zabytków
i dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Łukasz Krzysztofka

Ks. dr Mirosław Nowak kanonik, rezydent w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Nowym Mieście, archidiecezjalny konserwator zabytków i dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Msza św. pogrzebowa ks. kan. dr. Mirosława Nowaka, dyrektora Muzeum Archidiecezji Warszawskiej i konsultora Rady Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego odbędzie się 22 kwietnia w Świątyni Opatrzności Bożej – poinformowało w czwartek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Więcej ...

Włochy: Rząd łagodzi restrykcje od 26 kwietnia

2021-04-16 16:32

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Od 26 kwietnia będą we Włoszech łagodzone restrykcje w związku z poprawą sytuacji - zdecydował w piątek rząd Mario Draghiego. Na konferencji prasowej premier zapowiedział przywrócenie żółtych stref, a w nich otwarcie restauracji, także wieczorem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Kościół

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Argentyna: Działaczka proaborcyjna zmarła podczas zabiegu...

Wiadomości

Argentyna: Działaczka proaborcyjna zmarła podczas zabiegu...

Dziś papież senior Benedykt XVI kończy 94 lata

Kościół

Dziś papież senior Benedykt XVI kończy 94 lata

Krzysztof Krawczyk o Janie Pawle II

Wiara

Krzysztof Krawczyk o Janie Pawle II

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

Kościół

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Kościół

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Życia mała garść...

Wiara

Życia mała garść...

Odblokowano Adorację Najświętszego Sakramentu z...

Kościół

Odblokowano Adorację Najświętszego Sakramentu z...