Reklama

W wolnej chwili

Kartka z kalendarza

Kartka z kalendarza

Pierwsze dni listopada to na całym świecie czas, kiedy czcimy świętych i wspominamy bliskich, którzy odeszli.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święta nietypowe

28.10 – Dzień Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów

Jeśli złościsz się właściwie o nic, małe problemy urastają do rangi walki o niepodległość, a organizm alarmuje o niebezpieczeństwie – to znak, że potrzebujesz chwili wytchnienia i zadbania o siebie. Warto więc zatrzymać się i sprawdzić, co cię stresuje, i znaleźć sposób na rozładowanie ciągłego napięcia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

29.10 – Dzień Internetu

Tego dnia w 1969 r. została wysłana pierwsza wiadomość elektroniczna. Dziś bez internetu nie wyobrażamy sobie życia – sprawdzamy w nim wiadomości, przepisy, oznaki choroby, zdobywamy wiedzę, wirtualnie podróżujemy i... modlimy się. Warto przede wszystkim zadbać o to, żeby to potężne medium nie przesłoniło nam prawdziwego życia.

31.10 – Dzień Miast

Hasło przewodnie tego dnia to: „Lepsze miasto, lepsze życie”. Jego głównym założeniem ma być takie wsparcie naszych metropolii, aby chroniły życie i zdrowie swoich mieszkańców.

1 listopada. Wszystkich Świętych

Pierwsze dni listopada to na całym świecie czas, kiedy czcimy świętych i wspominamy bliskich, którzy odeszli.

Msza św., wypominki, wizyta na cmentarzu ze zniczem i wiązanką kwiatów, modlitwa przy grobie, spotkania z bliskimi, kwesty na rzecz odnowienia zabytkowych nagrobków i coraz bardziej popularne bale wszystkich świętych. To nasza rzeczywistość.

Reklama

A jak te dni wyglądały kiedyś? Lata temu na Wszystkich Świętych zjeżdżały się całe rodziny, wspólnie uczestniczyły we Mszy św. na cmentarzu, po zmroku szły na spacer w kierunku łuny światła unoszącej się nad grobami, a wieczorem wspominały bliskich zmarłych i snuły opowieści o wierzeniach i zdarzeniach z dawnych lat. W wielu miejscach kościoły były otwarte przez całą noc z 1 na 2 listopada, by dusze zmarłych mogły pomodlić się przed Najświętszym Sakramentem.

Dawną tradycją było rozpalanie ognisk, by wskazać duszom drogę do domu. Stąd właśnie wziął się zwyczaj zapalania zniczy na grobach. Przygotowywano też strawę dla zmarłych – chleb, kaszę, miód, czasem ulubioną potrawę bliskiego. Taki posiłek przygotowywano albo w domu – wtedy zostawiano uchylone drzwi, by zmarli mogli wejść i się posilić, albo na grobach – po zakończonej uczcie zostawiano resztki na grobie.

Tego dnia okazywano też szczególny szacunek dziadom proszalnym – uważano ich za łączników między światem żywych i umarłych. W podziękowaniu za modlitwę otrzymywali specjalnie na tę okazję wypiekane chlebki albo byli goszczeni w zamożniejszych domach.

Ciekawostka

Najgłębsze miejsce na Ziemi

Jest nim Rów Mariański, który ma głębokość sięgającą aż 11 034 m poniżej poziomu morza. Kształtem przypomina półksiężyc, którego długość wynosi ponad 2542 km, a szerokość – 69 km. To niezwykłe miejsce na Ziemi zostało odkryte w 1875 r., ale nadal trudno je dokładnie zbadać, gdyż światło słoneczne w oceanie nie dociera głębiej niż na 1000 m, a ciśnienie, które na dnie rowu osiąga wartość 1086 barów, jest ponad 1071 razy większe od standardowego ciśnienia atmosferycznego na poziomie morza.

Martwy wieloryb to tykająca bomba

Reklama

W 2004 r. w centrum miasta Tainan na Tajwanie podczas transportu wybuchły zwłoki wieloryba. Śmierdzące wnętrzności zwierzęcia pokryły okoliczne samochody, witryny, fronty budynków i ludzi. Wyrzucone ciało wieloryba stanowi poważny problem. Okazuje się bowiem, że wieloryb, jako zwierzę objęte ochroną, podlega jej także po śmierci. Trzeba uzyskać stosowne pozwolenie, aby przetransportować go na ląd i poddać utylizacji bądź zepchnąć w głąb morza. Ta druga możliwość może stanowić zagrożenie dla pływających w pobliżu statków. Tymczasem turyści robią sobie ze zwierzęciem zdjęcia, nie mając świadomości, że fotografują się z tykającą bombą.

Czy wiesz, że...

...specjalna poduszka rozwiąże problem z chrapaniem?

Według danych statystycznych, chrapanie dotyka nawet 2 mld ludzi na świecie. Spraye i leki są skuteczne, ale nie dla każdego. W tym roku powstała inteligentna poduszka Hooti, która zmienia położenie głowy, ułatwiając oddychanie i niwelując chrapanie. W komunikacie start-upu Hooti podano, że jest to „pierwszy inteligentny cyfrowy produkt przeciw chrapaniu oparty na elastycznej technologii czujników o wysokiej czułości”. Wbudowane detektory zbierają dane na temat wibracji chrapania, tętna i wzorców oddychania. Zaawansowana sztuczna inteligencja przetwarza te dane w czasie rzeczywistym i dokonuje precyzyjnych korekt, aktywując system poduszek powietrznych w celu zmiany położenia głowy. Zapewnia to czyste drogi oddechowe i skutecznie redukuje chrapanie. Poduszka jest cicha, zużywa niewiele energii, ma nawet funkcję masażu szyi, którą można dostosować do rodzaju pożądanego relaksu przed snem. Chociaż jej wewnętrzny rdzeń nie jest wymienialny, z oczywistych powodów, resztę poduszki można bez problemu zdjąć i wyprać.

Myśl na tydzień

„Marzenia zwykle się spełniają, ale nie tak i nie wtedy, kiedy tego pragniemy”.
Maria Dąbrowska

Pamiętaj o życzeniach!

27.10 – Iwona, Wincenty, Sabina

28.10 – Szymon, Tadeusz, Alfred

29.10 – Felicjan, Euzebia, Wioletta

30.10 – Edmund, Przemysław, Julian

31.10 – Urban, Augusta, Krzysztof

Reklama

1.11 – Seweryn, Marceli, Maria

2.11 – Bohdan, Jerzy, Małgorzata

Wydarzyło się

• 27.10.1607 – pojawiła się kometa Halleya.
• 28.10.1913 – w warszawskim Teatrze Nowości podczas spektaklu Targ na dziewczęta Lucyna Messal i Józef Redo po raz pierwszy w Polsce zatańczyli tango.
• 29.10.1998 – po 36 latach amerykański astronauta i polityk John Glenn na pokładzie wahadłowca Discovery odbył swój drugi lot kosmiczny, zostając w wieku 77 lat najstarszym człowiekiem w kosmosie. Specjalistą tej misji i zarazem lekarzem Glenna był astronauta polskiego pochodzenia – Scott E. Parazynski.
• 30.10.1853 – beatyfikacja Andrzeja Boboli.
• 31.10.1992 – papież Jan Paweł II dokonał pełnej rehabilitacji Galileusza.
• 1.11.1895 – w Berlinie Max Skladanowsky wraz z bratem Emilem zorganizowali pierwszy płatny pokaz na własnej konstrukcji projektorze filmowym nazwanym bioskopem (2 miesiące przed braćmi Lumiere).

Podziel się:

Oceń:

2024-10-22 13:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dni, których nie było

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Jaki jest najprostszy sposób na oblanie studenta historii? Wystarczy zadać mu pytanie: co wydarzyło się w Polsce między 5 a 14 października 1582 r.? Sęk w tym, że nic się wtedy nie wydarzyło, ponieważ takie daty nie istnieją.

Więcej ...

Mediolan: Credo na drewnianej tabliczce z VI wieku

2025-05-27 19:12

Vatican Media

Wygląda jak niewielki, prosty tablet, ale niesie słowa niezmienne od wieków. Na Katolickim Uniwersytecie Najświętszego Serca w Mediolanie zaprezentowano drewnianą tabliczkę z VI wieku z wyrytym po grecku tekstem Credo. Okazją do wyjątkowej ekspozycji jest 1700-lecie Soboru Nicejskiego.

Więcej ...

Minister bezp. krajowego USA Kristi Noem: Nawrocki musi wygrać, Trzaskowski oznacza piekło

2025-05-28 07:43

PAP/Darek Delmanowicz

Karol Nawrocki musi zostać prezydentem - zaapelowała minister bezpieczeństwa krajowego USA Kristi Noem we wtorek na konferencji CPAC w Jasionce k. Rzeszowa. Z kolei drugiego kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego nazwała beznadziejnym liderem i stwierdziła, że będzie rządził poprzez strach

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Wielka Brytania: nowa ustawa uderza w tajemnicę spowiedzi

Kościół

Wielka Brytania: nowa ustawa uderza w tajemnicę spowiedzi

Centralne obchody 800-lecia „Pieśni słonecznej”

Kościół

Centralne obchody 800-lecia „Pieśni słonecznej”

Rozpoczął się CPAC - największe wydarzenie...

Wiadomości

Rozpoczął się CPAC - największe wydarzenie...

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

W wolnej chwili

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

Pierwsze słowa Leona XIV do Polaków!

Leon XIV

Pierwsze słowa Leona XIV do Polaków!

Duch Święty jest światłem, które rozjaśnia ludzkie...

Wiara

Duch Święty jest światłem, które rozjaśnia ludzkie...

Post i modlitwy za Polskę przed II turą wyborów

Kościół

Post i modlitwy za Polskę przed II turą wyborów

Trybunał Konstytucyjny: Przepisy dot. religii w szkołach...

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny: Przepisy dot. religii w szkołach...