Reklama

Niedziela Kielecka

Kapłan powinien być piękny

Uroczysta sesja inauguracyjna w WSD

T.D.

Uroczysta sesja inauguracyjna w WSD

Jak być dobrym, „pięknym” kapłanem? Co to znaczy: dobry pasterz? Jakie są współczesne konteksty kapłaństwa oraz kapłaństwo jako „tworzenie kultury ducha” – te i inne zagadnienia wybrzmiały podczas inauguracji nowego roku akademickiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość odbyła się 10 października w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Była to już 297. inauguracja w dziejach najstarszej uczelni miasta. Nowy rok akademicki rozpoczęło 33 kandydatów do kapłaństwa (w tym dwóch z Republiki Środkowej Afryki i ośmiu z Angoli), pod opieką 37-osobowej kadry dydaktyczno-wychowawczej. Na pierwszym roku studiuje pięć osób: Łukasz Chachurski (z parafii Bukowa), Jakub Janasik (par. Podlesie), Grzegorz Kozioł (par. Rogów), Kamil Saletra (par. Łączna) oraz Robert Śliwa (par. Wilków, archidiecezja lubelska). Patronem pierwszego roku jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko, w 40. rocznicę śmierci. Uroczystą inaugurację rozpoczęła Msza św. w kaplicy św. Stanisława Kostki (w WSD), której przewodniczył i wygłosił homilię bp Jan Piotrowski.

Oficjalna część odbyła się w auli im. Biskupa Czesława Kaczmarka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W każdym odkrywajcie dobro

Reklama

Po odśpiewaniu „Gaude Mater Polonia” głos zabrał ks. dr Adam Perz, rektor WSD. Mówił m.in. o aktywności alumnów na rzecz osób chorych, niepełnosprawnych, więźniów, o współpracy z Caritas kielecką i Domem dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie, a także o dorobku naukowym 37-osobowej kadry dydaktycznej. Nawiązując do pasterskiego charakteru misji Jezusa, zauważył: – Potrzebujemy pięknych kapłanów i kandydatów do kapłaństwa. Celem formacji jest przygotowanie właśnie pięknego – nie ślicznego, człowieka o pięknym intelekcie, pięknego duchowo – po prostu pięknego duszpasterza – podkreślał. Ks. rektor zwrócił uwagę na doświadczenia Kazachstanu, gdzie był i jest brak kapłanów, oraz na proces kształtowania wrażliwości pastoralnej w WSD.

Ks. dr hab. Mirosław Brzeziński, prof. KUL, prodziekan ds. studenckich Wydziału Teologii KUL, zauważył, że „dobry pasterz to pasterz każdego człowieka, nie tylko całego Kościoła. Jezus przyszedł zbawić każdego, nie tylko ochrzczonego”. – W każdym odkrywajcie dobro – mówił do alumnów.

Z kolei dr Bartłomiej Zapała, wiceprezydent Kielc, zachęcił środowisko WSD do współodpowiedzialności za Kielce. – Czujcie się zaproszeni do współtworzenia tego miasta i zmieniania go w sposób pozytywny – powiedział.

Szansa i wyzwanie

Tak zinterpretował czas formacji dk. Paweł Cieplewicz, przemawiający w imieniu alumnów. Zauważył, że dzisiaj obok gratulacji wobec seminarzystów spotyka się – niekiedy dominujące – słowa współczucia, bo „bycie księdzem staje się wyzwaniem”. – Właśnie dlatego potrzeba kompetentnych księży, gotowych do stawienia czoła współczesnym wyzwaniom i potrzebom – podkreślił. – Trudne czasy to idealne warunki do tego, aby stać się świętym. Jesteście cały czas zaproszeni do tego, aby decyzję pójścia za Chrystusem uczynić swoją codziennością – mówił.

Studenci I roku złożyli ślubowanie, a wykład inauguracyjny pt. „Biskup Konstanty Felicjan Szaniawski (1668-1732) – założyciel Seminarium Duchownego w Kielcach” wygłosił kielecki historyk prof. dr hab. Adam Massalski. Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach zostało erygowane dekretem biskupa krakowskiego F. K. Szaniawskiego z 4 czerwca 1726 r.

Podziel się:

Oceń:

2024-10-22 13:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wigilia u osób niewidomych

Spotkanie opłatkowe z osobami niewidzącymi

TER

Spotkanie opłatkowe z osobami niewidzącymi

Jezus mówi, że tam, gdzie dwaj lub trzej są zgromadzeni w imię moje, tam Ja jestem pośród nich – mówił bp Jan Piotrowski podczas spotkania wigilijnego z członkami Polskiego Związku Niewidomych.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Szatan to szermierz lęku

2025-04-04 14:42

mat. prasowy

Historia z długą deską, zarówno na podłodze, jak i zawieszoną między dachami, doskonale ilustruje, jak różne sytuacje mogą wywoływać w nas strach. Choć deska jest ta sama, perspektywa zmienia wszystko. Lęk staje się narzędziem, które może nas paraliżować i ograniczać nasze działania. Tak jak w życiu, gdzie nowe wyzwania mogą wydawać się przerażające, ale ich pokonanie otwiera przed nami nowe możliwości.

Więcej ...

Papież zapewnia o modlitwie za chorych, dotkniętych kataklizmami, apeluje o pokój

2025-04-06 12:28

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

O swej modlitwie za chorych i cierpiących a także za pracowników służby zdrowia zapewnił Ojciec Święty w opublikowanym przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej przesłaniu przed modlitwą „Anioł Pański”. Franciszek zaapelował także o pokój, tam gdzie toczone są wojny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami