Reklama

Niedziela Kielecka

Fenomen Nocy Świętych

Noc Świętych w parafii Chrystusa Króla w Kielcach

T.D.

Noc Świętych w parafii Chrystusa Króla w Kielcach

Kim jestem w kontekście dążenia ku świętości? Czym to zdążanie jest? Przed nami wigilia Wszystkich Świętych, czyli Noc Świętych, która od kilkunastu lat w diecezji gromadzi rzesze wiernych na modlitwie i czuwaniu w obecności relikwii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak mówi ks. Marcin Boryń, diecezjalny duszpasterz młodzieży od lat zaangażowany w organizację Nocy Świętych, początkowo była ona traktowana jako alternatywa dla Halloween, ale szybko odrzucono jednoznaczność takiej tezy.

Idea

– Od początku Kościół oddawał cześć świętym i sprawował liturgię im poświęconą, najpierw przecież na grobach, na doczesnych szczątkach świętych – tłumaczy duszpasterz. – Chrześcijanie, akcentując kult świętych i błogosławionych, zatrzymują się w zadumie i modlitwie nad wartością życia i śmierci, ciała ludzkiego i jego szczątkami, czyli relikwiami. Tradycja kultu relikwii, zmarłych i świętych jest bardzo stara – dodaje, zaznaczając zarazem, że Kościół wszystkie większe uroczystości poprzedza przeżywaniem wigilii. Wskazuje na dwa jakby równoległe pomosty: kult świętych oraz kult relikwii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Chodziło nam, organizatorom, o promowanie świętości i wyjście z tą prawdą na ulice – podkreśla ks. Sławomir Sarek, pomysłodawca wydarzenia w diecezji kieleckiej, ówczesny duszpasterz młodzieży, obecnie proboszcz w Gorzkowie. – Oprócz czuwania modlitewnego ważna była myśl wkroczenia z tą ideą w sferę publiczną, stąd spotkanie na pl. Jana Pawła II, przejście na rynek i apel, podczas którego zapraszaliśmy kielczan do modlitwy o świętość miasta – wspomina. – Od 2011 r. organizowaliśmy Noc w parafiach, a bodaj jako pierwszy na grunt parafialny zaszczepił to wydarzenie Damian Zegadło do parafii w Brzezinach. Miała to być przestrzeń gromadzenia młodych, na przekór tendencjom ośmieszania relikwii – dodaje duszpasterz. Filarami organizacyjnymi byli wówczas Ruch Światło-Życie i wolontariat Caritas kieleckiej.

Scenariusz wydarzeń Nocy Świętych w parafiach jest dowolny, choć bywa podobny. Zwykle w programie jest liturgia związana z dniem Wszystkich Świętych, czasami Msza św., inscenizacja bądź film o świętych, może być procesja na cmentarz, Różaniec za zmarłych, rozważanie konkretnego tematu, np. polscy święci – pomysłów bywa wiele.

Centralna uroczystość diecezjalna jest tam, gdzie przewodniczy jej biskup kielecki. Ostatnio łączyła ona obchodami i procesją dwie parafie – w Kielcach-Dąbrowie oraz Ducha Świętego. W tym roku będzie podobnie. – Spotkanie zaczniemy Eucharystią w kościele w Kielcach-Dąbrowie o godz. 18, potem kolejne elementy wydarzenia, a następnie procesja do kościoła Ducha Świętego, gdzie będzie adoracja – informuje ks. Boryń.

Głównym organizatorem diecezjalnej Nocy Świętych jest dzisiaj duszpasterstwo młodzieży przy współorganizacji zaangażowanych parafii i ich struktur młodzieżowych.

Początki

Spotkania Nocy Świętych odbywały się w kościele akademickim św. Jana Pawła II w Kielcach (wówczas jeszcze w kaplicy). – Były zapraszane różne wspólnoty, ale wydarzenie miało charakter otwarty. Wkrótce dołączyli kapucyni, parafia św. Wojciecha i Noc Świętych stawała się coraz popularniejsza – wspomina ks. Boryń.

Reklama

Ks. Sławomir Sarek lokuje początki w 2008 r., kiedy to podczas Europejskiego Spotkania Młodych w Brukseli, wraz ze śp. bp. Kazimierzem Ryczanem, mieli okazję wysłuchać opowieści obecnego prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka o doświadczeniu Nocy Świętych w archidiecezji gnieźnieńskiej. – Temat dojrzewał i w 2009 r. ja i ks. Jacek Iwan pojechaliśmy do Gniezna, spotkaliśmy się z organizatorami i został przygotowany autorski scenariusz. Noc Świętych odbyła się po raz pierwszy w kaplicy akademickiej w 2009 r. – zaznacza kapłan.

W diecezji kieleckiej Noc Świętych z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jeszcze w 2012 r. odbywała się ona tylko w trzech miastach, rok później w sześciu, ostatnio w ponad 30 parafiach. I tak np. w 2023 r. Dekanalna Noc Wszystkich Świętych miała miejsce w parafii św. Brata Alberta w Sędziszowie, a miejska – z udziałem trzech parafii – w Pińczowie. W Kielcach wydarzenie odbywało się m.in. w parafii Niepokalanego Serca NMP, Chrystusa Króla, św. Stanisława BiM. Noce Świętych organizowano także w Nowym Brzesku, Proszowicach, Wiślicy, Bielinach, Ćmińsku, Chmielniku, Busku-Zdroju, Łukowej, Łosieniu, Małogoszczu, Miechowie, Piekoszowie, Skale, Włoszczowie, Słomnikach, Stopnicy, Wolicy-Tokarni.

Gdzie w tym roku na Noc Świętych?

Warto do Brzezin, gdzie wezwanie parafii – Wszystkich Świętych – sugeruje duży kult dla relikwii i gdzie rzeczywiście są one regularnie sprowadzane i czczone; warto do św. Józefa w Kielcach, gdzie w kościele znajduje się kaplica z relikwiami.

Reklama

– U nas, w Piotrkowicach k. Chmielnika, jest tzw. Niedziela Świętych, obchodzona w ostatnią niedzielę przed uroczystością Wszystkich Świętych – informuje o. Grzegorz Irzyk, karmelita, proboszcz piotrkowickiej parafii i kustosz sanktuarium. – „Święci” uczestniczą w Sumie w przygotowanych wcześniej strojach, jest ich prezentacja i krótkie przypomnienie biografii. Z każdej grupy wiekowej jury wyłania najciekawsze prezentacje. Na koniec jest przemarsz, przypominający obecność świętych i błogosławionych wśród nas – tłumaczy karmelita. Nad całością czuwa katecheta o. Romuald Gościewski.

W Proszowicach, jak zapowiada proboszcz ks. dr Jan Zwierzchowski, oddawanie czci świętym zaplanowano w szerszym czasowym wymiarze. – Już 20 października przyjadą do nas klerycy z naszego seminarium z relikwiami, będzie czuwanie i nabożeństwo „Przez ich zasługi i modlitwy”. Ponadto od niedawna mamy w parafii relikwie św. Rity i ks. Andrzej Kozieł zaproponował, aby od końca października przez listopad powierzać relikwie rodzinom, szczególnie dzieci pierwszokomunijnych w ramach „Wieczoru ze św. Ritą w rodzinie” – wyjaśnia Proboszcz. Rodziny otrzymywałyby relikwie podczas wieczornej Mszy św. i skupiałyby one jej członków na modlitwie przez dobę. – Będzie to więc taka sztafeta modlitwy ze św. Ritą – dodaje ks. Zwierzchowski. Wspomina Noce Świętych organizowane od 2016 r., z nabożeństwem różańcowym ze świętymi, adoracją, procesją z relikwiami z cmentarza do kościoła. Od dwóch lat organizacją Nocy Świętych w tej parafii zajmuje się ks. Michał Haśnik, mający szczególny, osobisty kult dla relikwii. Dzięki jego zaangażowaniu przy ołtarzu znajdzie się aż 20 relikwiarzy ze szczątkami świętych. Będzie modlitwa różańcowa uzupełniana o fakty z życia świętych, a dzieci przebiorą się za wybrane postaci. Wyjątkowa cześć zostanie oddana bł. Józefowi Pawłowskiemu i o. Rafałowi z Proszowic – w Roku mu dedykowanym, jako osobom związanym z parafią.

Reklama

W Chmielniku, jak wskazuje Kronika parafialna, Noce Świętych odbywały się od 2014 r. z przerwą w czasie pandemii. W tym roku także zaplanowano czuwanie przy relikwiach, a odpowiedzialny za organizację ks. Paweł Foderowicz zaprosił m.in. do współpracy „Poczekalnię Pana Boga”.

W Gorzkowie jest zawsze Uwielbienie przed Najświętszym Sakramentem, wniesienie sześciu relikwiarzy z relikwiami i wystawienie obrazów, a także przybliżanie postaci patronów i modlitwa o świętość. – W tym roku skupimy się na św. Franciszku z Asyżu – przypada 800-lecie otrzymania przezeń stygmatów – zapowiada Proboszcz. – Noc Świętych kończymy procesją ze śpiewem litanii na cmentarz. Jest tam skwer Pamięci, z pomnikami poświęconymi wydarzeniom politycznym, ofiarom łagrów czy miejsce Pamięci Dzieci Utraconych. Zapalimy tam znicze – wyjaśnia.

Noce Świętych dzieją się wokół nas. Wystarczy się rozejrzeć. I, oczywiście, wziąć udział.

Podziel się:

Oceń:

2024-10-22 13:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

III Noc Wszystkich Świętych w sanktuarium w Krzeszowie

Archiwum "Niedzieli Legnickiej"

Zapraszamy do krzeszowskiego sanktuarium na radosne świętowanie uroczystości Wszystkich Świętych. Zaczynamy już w wigilię tej uroczystości, czyli w poniedziałek 31 października.

Więcej ...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od września 2026 r.

2025-03-31 07:12
Bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Bp Artur Ważny

Powszechne katechezy w parafiach ruszą od września 2026 r. - powiedział PAP przewodniczący Zespołu Roboczego KEP ds. Katechezy Parafialnej bp Artur Ważny. Przyznał, że impulsu do przyspieszenia prac nad odnową katechezy parafialnej dostarczyły decyzje MEN w sprawie organizacji lekcji religii w szkole.

Więcej ...

Papież Franciszek pozdrowił pielgrzymów na Placu św. Piotra

2025-04-06 12:21

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

„Dobrej niedzieli dla wszystkich. Bardzo dziękuję” - powiedział Ojciec Święty, który niespodziewanie pojawił się na koniec Mszy św. sprawowanej z okazji Jubileuszu Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Komunikat: Bp Arkadiusz Okroj nowym biskupem toruńskim

Kościół

Komunikat: Bp Arkadiusz Okroj nowym biskupem toruńskim

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami