Reklama

Niedziela Kielecka

Miejsce przemiany serca

Wojownicy Maryi z ks. Adamem Kaczmarczykiem

Archiwum Wojowników Maryi

Wojownicy Maryi z ks. Adamem Kaczmarczykiem

Wojownicy Maryi – to brzmi dumnie. Kim są? Jak swą codziennością i postawą dają mocne świadectwo?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ruch Wojowników Maryi, skierowany do mężczyzn w sile wieku i możliwości (18-50 lat), rozwija się dynamicznie. Ruch ściąga młodych mężczyzn. Ich duchowość ukierunkowana jest na dążenie do Jezusa przez Maryję. Ruch pomaga mężczyznom pogłębiać ich duchowość w oparciu o Pismo Święte, Tradycję Kościoła oraz dojrzałe życie sakramentalne. Rozwój duchowy Wojowników ma wspierać nie tylko ich samych, ale ma być owocny dla bliźnich, zwłaszcza dla żon, dzieci i rodzin. Jest w nim miejsce i dla mężczyzn nieco starszych, po 50. roku życia – mogą oni uczestniczyć w spotkaniach formacyjnych jako sympatycy ruchu.

Formacja i praca

Mężczyźni formujący się w Ruchu Wojowników Maryi starają się szerzyć pobożność maryjną, propagować nabożeństwa maryjne, zwłaszcza nabożeństwo 5. pierwszych sobót miesiąca. Każdy z nich powinien codziennie odmówić cząstkę Różańca. Raz w miesiącu odbywają się czuwania od czwartku do piątku, w ramach tzw. Godziny Męki Pańskiej. – W praktyce chodzi także o budowanie mocnej wspólnoty Kościoła i własnej świętości na wzór Matki Bożej, ze skoncentrowaniem przede wszystkim na Fatimie i Medjugorie oraz o bardzo konkretną pomoc w parafii – mówi Niedzieli ks. Adam Kaczmarczyk, proboszcz w Zielenicach i opiekun Grupy Kieleckiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na czym ta pomoc polega? Wojownicy już w wieku 30-40 lat stają się ministrantami lub lektorami, któryś z nich jest kościelnym. Czynnie pomagają ludziom w terenach powodziowych. Chronili kościoły w Kielcach, m.in. katedrę, gdy odbywały się tzw. czarne marsze. Zabezpieczają całonocne adoracje i inne modlitwy, pomagają podczas Bożego Ciała itd. – Różaniec odmawiany silnymi, męskimi głosami robi naprawdę wrażenie – uważa ks. Kaczmarczyk.

Grupa Kielecka

W obrębie diecezji funkcjonują dwie grupy – kielecka i miechowska, choć zasięgi terytorialne nie łączą się ze strukturami diecezji. Aby taka grupa powstała, musi być minimum jeden pasowany wojownik, kilka osób spełniających wymagane kryteria oraz ksiądz mianowany przez biskupa. Lider wybierany jest na trzy lata i podlega liderowi metropolii (w przypadku Kielc jest to Kraków).

Grupa Wojowników Maryi w Kielcach, czyli tzw. Grupa Kielecka, została utworzona we wrześniu 2020 r. – Miejscem naszych spotkań i formacji jest parafia Ducha Świętego w Kielcach. Spotkania odbywają się w czwarte piątki miesiąca od września do czerwca. Mamy mężczyzn z całej diecezji, np. z parafii Kapucynów i Ducha Świętego w Kielcach, z Dymin, Solca-Zdroju, Wolicy – Tokarni, Mniowa. Grupa jest dynamiczna i wciąż przybywają nowe osoby, ale i ubywa członków, bo np. z Grupy Kieleckiej wyłonił się trzon nowopowstałej Grupy Sandomierskiej i w Skarżysku-Kamiennej – wyjaśnia ks. Kaczmarczyk. Grupa Kielecka liczy obecnie 80 osób. Zaczynali zaledwie od kilku.

Głównym celem ruchu jest zgodna z nauczaniem Kościoła katolickiego, formacja mężczyzn do bycia gorliwymi chrześcijanami oraz odpowiedzialnymi mężami i ojcami. Jak podkreśla ks. Kaczmarczyk, chodzi o zachowanie czystości wiary i dojrzewanie w tej wierze oraz unikanie czy wręcz eliminowanie galimatiasu pojęciowego (do czego skłonne bywają w swej gorliwości osoby świeżo nawrócone).

Ruch daje siłę

Piotr Mikołajczyk, lider Grupy Kieleckiej, podkreśla wyjątkowość wspólnoty, do której należą „mężczyźni różnych zawodów, żonaci, single, tacy, którzy byli w innych wspólnotach, tacy którzy przez lata żyli w całkowitym oddaleniu od Kościoła, a nawet byli wrogo nastawieni wobec niego”.

Podziel się:

Oceń:

2024-10-29 13:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Męski Różaniec

Beata Pieczykura/Niedziela

Męski Różaniec zorganizowany przez Wojowników Maryi odbędzie się 28 listopada o godz. 17.15 w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele św. Wojciecha w Częstochowie.

Więcej ...

Czy należy modlić się do Maryi?

2025-04-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Czy oddawanie czci należy się tylko Panu Bogu? Po co pośrednictwo Maryi? Czy w ogóle powinniśmy się do niej modlić?

Więcej ...

Witaj krzyżu, jedyna nadziejo

2025-04-06 00:25
Dzień skupienia dla osób niewidomych i słabowidzących

Marzena Cyfert

Dzień skupienia dla osób niewidomych i słabowidzących

Pod hasłem: Ave crux spes unica odbył się Wielkopostny Dzień Skupienia dla osób niewidomych i słabowidzących.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy należy modlić się do Maryi?

Wiara

Czy należy modlić się do Maryi?

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Czy staję po stronie prawdy?

Wiara

Czy staję po stronie prawdy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami