Reklama

Wydarzenia z diecezji

Wielki mecenas kultury i edukacji

18 czerwca odsłonięto w Pułtusku popiersie wybitnego mecenasa kultury i nauki doby renesansu - biskupa płockiego Andrzeja Noskowskiego. Ufundowany przez profesorów pułtuskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora pomnik autorstwa prof. Stanisława Słoniny poświęcił biskup płocki prof. Stanisław Wielgus.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość zgromadziła wielu gości. Znaleźli się pośród nich kapłani, przedstawiciele świata nauki i kultury, a także reprezentanci władz administracyjnych i samorządowych Pułtuska. Zgromadzonych bardzo serdecznie przywitał proboszcz parafii św. Mateusza w Pułtusku ks. kan. Wiesław Kosek, który zachęcił też gości do wysłuchania krótkiego koncertu w wykonaniu chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Pułtusku.
Ksiądz Kanonik poprosił również rektorów trzech uczelni: Uniwersytetu Jagiellońskiego - prof. Franciszka Ziejkę, Wyższego Seminarium Duchownego - ks. prof. Ireneusza Mroczkowskiego oraz Wyższej Szkoły Humanistycznej - prof. Andrzeja Bartnickiego o odsłonięcie popiersia bp. Andrzeja Noskowskiego autorstwa prof. Stanisława Słoniny.
Pomysłodawca budowy pomnika prof. Andrzej Bartnicki w swoim przemówieniu przypomniał, że pułtuska uczelnia jest kontynuatorką założonego przez bp. Noskowskiego słynnego kolegium jezuickiego, w którym wykładali m.in. ks. Piotr Skarga i ks. Jakub Wujek. "Tak jak bp Noskowski uczynił Pułtusk sławnym poprzez ulokowanie w tym mieście sławnego kolegium, tak też nasza uczelnia pragnie rozsławiać imię tego pięknego grodu" - mówił prof. Bartnicki. Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Franciszek Ziejka nawiązał natomiast do związków bp. Noskowskiego z Akademią Krakowską. "Był to wybitny humanista, który rozumiał, że przyszłość narodu należy wiązać z edukacją. Dlatego założył w Krakowie bursę studencką "Noskoviana", w której na jego koszt mieszkali studenci z diecezji płockiej. Ich obowiązkiem było powrócić do ziemi rodzinnej i tu służyć zdobytą wiedzą. Potrzeba nam współcześnie przykładów tak mądrych działań" - zaznaczył prof. Ziejka.
Rektor płockiego seminarium ks. prof. Ireneusz Mroczkowski przypomniał geniusz bp. Noskowskiego, który inicjując powstanie kolegium, "zwrócił się ku Krakowowi - ku miejscu, w którym historia nigdy nie rozstała się z religią".
Biskup płocki Stanisław Wielgus w swym wystąpieniu zaznaczył, że jego znakomity poprzednik na płockim biskupstwie był nie tylko człowiekiem wielkiej wiary i wiedzy, ale też wybitnym jak na owe czasy ekonomistą. "Bp Noskowski doskonale znał wartość pieniądza. Przez ówczesnych nazywanym był złośliwie «merkatorem», czyli handlarzem. Jednak wszystkie pieniądze, jakie posiadało zamożne wówczas biskupstwo płockie, przekazywał na potrzeby edukacji, a także na rozwój dzieł kościelnych i charytatywnych. To z jego inicjatywy utworzono towarzystwo wspierające ubogich rzemieślników, gruntownie wyremontowano płocką katedrę i założono znakomite jezuickie kolegium w Pułtusku. Bp Andrzej Noskowski może być dobrym patronem ekonomistów" - podkreślił Ksiądz Biskup. Po oficjalnych przemówieniach goście wysłuchali koncertu muzyki renesansowej w wykonaniu zespołu z Państwowej Szkoły Muzycznej w Pułtusku.
Bp Andrzej Noskowski urodził się w 1492 r. w rodzinie ubogiego szlachcica z ziemi zakroczymskiej. Biskupem płockim był w latach 1547-67. Zasłużył się diecezji jako budowniczy kościołów oraz mecenas kultury i edukacji. W trosce o rozwój nauczania ufundował kolegium jezuickie w Pułtusku, w którym zatrudnił znakomitą kadrę z Akademii Krakowskiej. Przy Akademii Krakowskiej wybudował także liczącą 40 miejsc bursę "Noskoviana". Połowa mieszkających w niej żaków pochodziła z diecezji płockiej i studiowała na koszt biskupa. Jako jeden z kilku biskupów płockich bp Noskowski rezydował na stałe w Pułtusku, gdzie w bazylice kolegiackiej wybudował kaplicę Najświętszego Sakramentu; tam też znajduje się jego nagrobek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...