Reklama

Temat tygodnia

Jak przeżyć wakacje?

Niedziela sosnowiecka 28/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Propozycji jest wiele i z roku na rok coraz więcej. Biura podróży prześcigają się w ofertach. Od kilku lat bardzo modne stały się te z "ostatniej chwili". Jednak nawet na takie propozycje nie każdego stać. Bo cóż to za "last minute", jeśli miejsce rezerwujemy na długo przed terminem wyjazdu i w dodatku sporo trzeba zapłacić. Każdy jednak pragnie odrobiny oderwania się od pracy, od domu, codzienności. Każdemu też taki odpoczynek się należy, by nabrać oddechu, nowych sił na kolejne miesiące pracy. Jedni niezmiennie pozostają pod urokiem polskich gór i tam od lat zaglądają. Inni wolą polskie morze, bo i tutaj można wspaniale wypocząć, zwłaszcza że pogoda nie płata już takich figli. A jeszcze inni są zdania, że za te same pieniądze urlop można spędzić za granicą. Jakby jednak na to nie patrzeć, wszystkich łączy pragnienie wypoczynku.
Chrześcijanin czas wolny pragnie spędzić z Bogiem. Na szczęście w naszej diecezji są miejsca, gdzie ludzie mogą zatrzymać się na dłużej, mając przy tym zagwarantowaną opiekę duszpasterską. Słynny ośrodek znajduje się w okolicach Siewierza, w miejscowości Boguchwałowice, które należą do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wieś położona w sąsiedztwie znanego zalewu Przeczyce jest atrakcją turystyczną nie tylko dla mieszkańców Zagłębia, którzy chętnie tutaj spędzają weekendy, ale dla ludzi z całej Polski, przybywających na ten teren nieraz nawet na dwa wakacyjne miesiące. "Przyjechaliśmy tutaj z wnuczkami aż spod Torunia. Znamy dobrze te tereny, bo tu są nasze korzenie. Na wakacyjny miesiąc wynajęliśmy jeden z domków letniskowych już na długo przed sezonem, bo wiemy, że później nie byłoby szans" - mówi Barbara Krawczyk. Z rozmów z tutejszymi mieszkańcami wynika, że ruch zaczyna się tutaj już w maju, bo dzieci przyjeżdżają na "zielone szkoły", odbywają się też różne kursy i szkolenia pracownicze, a potem napływają turyści. "Mamy sezon" - cieszą się mieszkańcy. "W Boguchwałowicach jest piękna, nowa i wygodna kaplica. W niej dla wszystkich turystów odprawiam Mszę św. w soboty oraz w niedziele. Muszę przyznać, że większość z wypoczywających uczestniczy w Eucharystiach. Są to ludzie pobożni, bardzo grzeczni, zainteresowani historią siewierskiej ziemi, ciekawi poznawania jej tajemnic" - mówi proboszcz siewierskiej parafii, ks. Emil Ilków. Wielu z nich ma mocno wypełniony czas, z góry ustalony program. Jest w nim miejsce na wycieczki po okolicy, wspólne ogniska, dyskoteki, kajakowanie. Jednak pamiętają o Bogu, o kościele. "A to świadczy o tym, że ich wiara nie jest powierzchowna i na obcym terenie też przychodzą się modlić. Nikt ich przecież nie sprawdza - ani proboszcz, ani rodzice, ani katecheci. Po prostu chcą spotkać się z Bogiem" - podkreśla Ksiądz Emil.
Do takich miejsc należą też tereny Ogrodzieńca i Podzamcza na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, które od niepamiętnych czasów przyciągały liczne rzesze turystów. Zieloność przyrody, ciekawe formy skalne, ruiny zamku - to zachęca do zwiedzania. W pobliżu ogrodzienieckiego zamku znajduje się sanktuarium Matki Bożej Skałkowej - niewielkie, kameralne, ustanowione przed rokiem. I tu często zaglądają przybysze, by w urokliwym miejscu, w atmosferze sprzyjającej skupieniu i modlitwie odpocząć, porozmawiać, przemyśleć pewne sprawy. Dla nich odprawiana jest także w każdą niedzielę Msza św., przed którą istnieje możliwość przystąpienia do sakramentu spowiedzi św.
Innym sposobem na spędzenie wakacyjnych dni są piesze, rowerowe czy autokarowe pielgrzymki do miejsc świętych. To niewątpliwie specyficzny rodzaj wypoczynku, ale wciąż cieszący się dużym powodzeniem. Z roku na rok wzrasta liczba młodych ludzi, którzy pragną kilka letnich dni przeżyć w formie rekolekcji w drodze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Obrońca wiary

Św. Atanazy Wielki

commons.wikimedia.org

Św. Atanazy Wielki

Za życia nazywany był „Ojcem prawowierności”, po śmierci mówiono o nim, że jest „filarem Kościoła”.

Więcej ...

Jasna Góra: Maj u Najpiękniejszej z Niewiast

2024-05-01 09:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chwalcie łąki umajone” to jedna z pieśni ku czci Matki Bożej, która wyjątkowo wybrzmiewa w maju. Jest to miesiąc szczególnego dziękczynienia Maryi za opiekę nad Polską, rodzinami, ale też przypomnieniem o historii naszej Ojczyzny. Każdego dnia na Jasnej Górze odprawiane są nabożeństwa majowe o godz.19.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, także z wieży jasnogórskiej o godz. 18.00 rozbrzmiewają maryjne melodie na „cztery strony świata”.

Więcej ...

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst