Reklama

Pamięci parzymieskiego męczennika ks. Bonawentury Metlera

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niecodziennych wrażeń, nie tylko intelektualnych, ale nade wszystko duchowych i kulturalnych doznali mieszkańcy parafii Parzymiechy i licznie przybyli goście, którzy 25 lutego br. w niedzielne popołudnie uczestniczyli w sesji naukowej nt. "Ks. Bonawentura Metler - naukowiec, patriota i nauczyciel". Sesja odbyła się w sali OSP w Parzymiechach dzięki inicjatywie dyrekcji Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza i Gimnazjum w Parzymiechach przy współpracy z proboszczem ks. kan. Tadeuszem Klimowiczem i Stowarzyszeniem im. ks. Bonawentury Metlera.

Przybyłych gości bardzo serdecznie powitali: Halina Honcel - dyrektor Szkoły Podstawowej i Andrzej Kiepura - dyrektor Gimnazjum w Parzymiechach. Obecny był ks. inf. Marian Mikołajczyk - wikariusz generalny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie oraz licznie zgromadzeni księża. Władze wojewódzkie reprezentował Zygmunt Kucharczyk, wicewojewoda śląski. Obecna była także Anna Pawłowska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Marszałkowskiego, a ponadto: przedstawiciele Śląskiego Kuratorium Oświaty, władz powiatowych, gminnych, samorządowych, instytucji społecznych i kulturalnych, dyrektorzy i nauczyciele ze szkół w Parzymiechach i z okolicznych miejscowości, Ochotnicza Straż Pożarna, harcerze, uczniowie i mieszkańcy parafii. Andrzej Kiepura podkreślił, że szukając w dzisiejszych czasach autorytetów, wzorów, ludzi godnych naśladowania, winniśmy spojrzeć na osobę ks. B. Metlera, godnego kandydata na patrona Gimnazjum w Parzymiechach.

"Popełnilibyśmy grzech zaniedbania, gdybyśmy o nim zapomnieli - stwierdził ks. kan. T. Klimowicz. - Ks. Metler to duszpasterz, uczony, astronom, poliglota, miłośnik sztuki i męczennik za wiarę i Ojczyznę, za ideały, którym służył. To wielki Polak, mędrzec XX w., który położył nacisk przede wszystkim na rozwój życia duchowego, rozwój kultury i nauki. To wielki polski patriota - podkreślił Ksiądz Proboszcz. Dał także świadectwo, że duch ks. B. Metlera nie zaginął w parafii Parzymiechy. Wskazał m.in. na idee, które przyświecają miejscowym pedagogom, tj. utworzenie nowego gimnazjum z prawdziwego zdarzenia, szerzenie kultury, nauki, znajomości historii, wszechstronnego rozwoju człowieka, trzeźwości. Idee te są podejmowane w duchu ks. Metlera i pod jego patronatem. Pierwsze kroki są już widoczne. Przy parafii działa m.in. Klub Ludzi Wolnych, w którym gromadzą się studenci, młodzież i dzieci.

Sesja poświęcona wielkiemu Kapłanowi składała się z części wykładowej i artystycznej. Renata Krawczyk - nauczycielka z Parzymiech w pierwszym referacie ukazała tragiczną sytuację Parzymiech i ich mieszkańców w czasie pierwszych dwóch dni II wojny światowej. Wówczas to obok żołnierzy i niewinnych cywilów parzymieską ziemię zrosił krwią ówczesny proboszcz - ks. Bonawentura Metler wraz ze swoim wikariuszem ks. Józefem Daneckim. Zostali zamordowani przez hitlerowców 2 września 1939 r., jako pierwsi kapłani w Polsce. "Osoba ks. Metlera nie jest nieznana w Parzymiechach i okolicy, bowiem jego bohaterska postawa w ostatnich dniach II Rzeczpospolitej oraz jego okrutna i męczeńska śmierć znane są każdemu mieszkańcowi tutejszej okolicy" - mówił ks. prof. dr hab. Jan Związek w swoim referacie. Ks. Bonawentura Metler - duszpasterz i nauczyciel młodzieży i ludu wiejskiego. Ksiądz Profesor podkreślił jednocześnie, że "znany jest on także w całej Polsce, gdyż dzięki działalności jako astronom oraz licznym artykułom publikowanym na łamach różnych czasopism popularnonaukowych wszedł do grona zasłużonych Polaków". Wskazał na szczególne powołanie ks. Metlera, powołanie nauczyciela i kapłana. "Jest to powołanie, z którym człowiek rodzi się i które realizuje w ciągu całego swojego życia". Ks. Metler był prefektem w szkołach elementarnych i średnich w Częstochowie. Jako nauczyciel religii popularyzował jednocześnie wiedzę przyrodniczą i astronomiczną. Funkcję proboszcza pełnił w parafiach: Garnek, Kruszyna, Maluszyn i Parzymiechy.

Prof. dr hab. Marian Głowacki w referacie Badania astronomiczne ks. B. Metlera ukazał ks. Metlera jako astronoma, założyciela Częstochowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Astronomii i Obserwatorium Astronomicznego w Parku im. St. Staszica u stóp Jasnej Góry. Wskazał także na jego dorobek naukowy, podkreślając dzieło pt. Kształt Ziemi.

Wójt gminy Lipie Stanisław Sieja przypomniał m.in. bohaterstwo żołnierzy parzymieskiej ziemi walczących także pod Monte Cassino. O wartościach religijnych, narodowych i kulturalnych, które są pielęgnowane w parzymieskiej parafii i szkole, mówił ks. inf. Marian Mikołajczyk, który wyraził wdzięczność organizatorom sesji i gorąco podziękował za tę niecodzienną ucztę duchową i kulturalną, za to, że osoba ks. Metlera jest przypominana jako wzór godny naśladowania, za pamięć historyczną dotyczącą małej ojczyzny - Parzymiech i jej bohaterskich synów.

O pielęgnowaniu najwyższych wartości i kultury polskiej mogliśmy się przekonać w drugiej części sesji, podczas programu artystycznego, przygotowanego przez dzieci i młodzież.

Młodzi zostali przygotowani przez wspaniałych nauczycieli, którzy już od lat uczą w szkole kultury i tradycji narodowych. Dzieci przedstawiły montaż słowno-muzyczny, w którym pośród patriotycznych wierszy i piosenek obecny był duch ks. Metlera, jego wiara i miłość. Młodzież zaprezentowała tańce narodowe, występując w pięknych strojach ludowych. Akademie, przedstawienia religijno-kulturalno-patriotyczne to już wielka tradycja w Parzymiechach.

Dodatkowym elementem godnym uwagi była wystawa pamiątek po ks. Metlerze i materiałów z nim związanych. Życzymy parafii Parzymiechy nieustannego wzrostu w duchu wielkiego Polaka, Kapłana i Nauczyciela.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Maryja Matką Kościoła

Na całym świecie w obrządku łacińskim obchodzone będzie wspomnienie Maryi Matki Kościoła – postanowił Papież Franciszek. W Watykanie opublikowano dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 11 lutego bieżącego roku. Informuje on, że decyzją Ojca Świętego wspomnienie to będzie obchodzone w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego

Więcej ...

Pokorny piewca Ewangelii

wikipedia.org

Więcej ...

„Ja Jestem” – uwielbienie Boga modlitwą i pieśnią

2024-05-21 13:55

Marian Florek

30 maja, w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, o godz. 19.30 na placu Caritas przy ul. Ogrodowej 28 w Częstochowie odbędzie się koncert uwielbienia Boga modlitwą i pieśnią „Ja Jestem”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj