Żeby zbierać żniwo, trzeba siać. Aby powstawały wartościowe filmy, spektakle teatralne, programy telewizyjne rozwijała się kultura potrzebny jest najpierw SŁOWO, które zawsze jest na początku. Słowo, które jest ziarnem.
W kulturze współczesnej, zwłaszcza w sferze audiowizualnej dominuje dziś przekaz pozbawiony odniesienia do sfery duchowej, i do transcendencji. W telewizji, teatrze i telewizji najbardziej dominuje przekaz ograniczony do sfery materialnej, w oderwaniu od wielowiekowej duchowej tradycji Europy i jej cywilizacyjnych korzeni. Świadome nawiązywanie do tego fundamentu wymaga dziś odwagi cywilnej i twórczej, często podążania pod prąd.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Podobnie rzecz ma się w literaturze. Brakuje dziś w Polsce twórców, którzy tworząc, świadomie i konsekwentnie czerpaliby z tradycji i duchowości chrześcijańskiej, co jeszcze trzydzieści pięćdziesiąt, sto lat temu było oczywistością. Sienkiewicz, Zofia Kossak Szczucka, Jan Dobraczyński, Gołubiew, Brandstaetter.... nie mają dziś następców. Najbardziej opiniotwórcze, najlepsze warsztatowe są utwory z ducha niechrześcijańskie lub anty-chrześcijańskie. Tak jakbyśmy ulegli wszechobecnej perswazji, że odwoływanie się w twórczości do chrześcijaństwa jest już anachroniczne, wtórne, jałowe intelektualnie i grozi nieznośnym dydaktyzmem. Jest jednak inaczej. Literatura inspirowana Ewangelią i duchowością chrześcijańską może szczera, zaskakująca, może zadawać trudne pytania i udzielać niebanalnych odpowiedzi. Może być kontrowersyjna. Czekamy na takie właśnie utwory.
Właśnie dlatego Studio Filmowe „N” we współpracy z Europejską Fundacją „ZIARNA” organizuje konkurs na najlepsze opowiadanie współczesne inspirowane Ewangelią i duchowością chrześcijańską „ZIARNA 2015”.
Szukamy współczesnych opowiadań inspirowanych Ewangelią, zawierających ciekawy konflikt, wyraziste postaci i zaskakującą pointę.
W konkursie mogą wziąć udział teksty w języku polskim autorów z Polski i zagranicy. Teksty autorów zagranicznych napisane oryginalnie w języku innym niż język polski, powinny być przesłane w wersji oryginalnej i tłumaczeniu na język polski. Tekst nie powinien przekraczać 15 stron znormalizowanego maszynopisu (jedna strona to 1800 znaków ze spacjami), nie może być wcześniej publikowany (także w Internecie) ani prezentowany publicznie w jakiejkolwiek innej formie.
Tekst musi być oryginalnym dziełem autora, nie przyjmujemy adaptacji i innych opracowań). Prace konkursowe opatrzone godłem należy zgłaszać do 15 września 2015, przysyłając na adres Europejska Fundacja ZIARNA, 94-028 Łódź, Wyspiańskiego 8 z dopiskiem: KONKURS „ZIARNA” 2015
Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi do 31 grudnia 2015 roku.
Autor najlepszego opowiadania otrzyma Nagrodę „Złote Ziarno” oraz 10 tys. złotych. Jury może przyznać nagrody dodatkowe.
Szczegółowy regulamin nagrody można znaleźć na stronie internetowej Studia Filmowego „N” www.filmstudio.com.pl