Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Rycerz na medal

Maksymilian Osak

To, co robiłem i robię, traktuję jako swoją misję – przyznaje Jan Hajduga.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To docenienie za działalność edukacyjną i kulturalną, krzewienie patriotyzmu i szacunku dla tradycji oraz podtrzymywanie pamięci o św. Maksymilianie Marii Kolbem. Wyróżnienie to efekt zaangażowania Jana Hajdugi w Rycerstwie Niepokalanej na przestrzeni ostatnich blisko 40 lat. Pan Jan obecnie jest członkiem zarządu Narodowego Rycerstwa Niepokalanej w Polsce i przewodzi parafialnemu oddziałowi Rycerstwa w Dąbrowie Tarnowskiej.

Rycerz Niepokalanej

Wyróżniony nie ukrywa radości z przyznanego medalu, ale podkreśla, że to efekt drogi, którą obrał w pewnym momencie życia. – Od zawsze miałem nastawienie, że nie mogę stać w miejscu. Wstępując do rycerstwa, natrafiłem na modlitwę do Niepokalanej autorstwa św. Maksymiliana i jej słowa zapadły mi w pamięć: „Dozwól mi chwalić Cię, Panno Przenajświętsza. Dozwól, bym własnym kosztem Cię chwalił. Dozwól, bym dla Ciebie i tylko dla Ciebie żył, pracował, cierpiał, wyniszczył się i umarł”. Przez wszystkie lata mojej działalności te słowa były wręcz moim mottem – mówi Jan Hajduga, który wstąpił do Rycerstwa Niepokalanej na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Wcześniej różnie to w moim życiu bywało, ale Maryja przyciągnęła mnie do siebie – wspomina mój rozmówca. Opowiada: – Około 1990 r. w parafii w Dąbrowie Tarnowskiej powstał oddział Rycerstwa Niepokalanej, w który od samego początku się zaangażowałem. Pan Jan przyznaje, że początkowo grupa była niewielka, ale od razu zaczęła prężnie działać. – Bardzo bolało mnie to, że Nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca w naszej parafii było tak mało znane, skupiliśmy się więc na tym, by je mocniej wypromować. Potem wyszedłem z inicjatywą organizowania Godziny Miłosierdzia każdego dnia w Wielkim Poście. Na początku nie wierzono mi, że to kogoś zainteresuje, ale udało się dzięki naszej determinacji – wspomina.

Z biegiem lat Rycerstwo Niepokalanej w powiecie dąbrowskim rozrastało się i pod okiem p. Jana zrzeszało coraz więcej członków. Organizowano wiele nabożeństw, propagowano czasopismo Rycerz Niepokalanej, włączano się w inicjatywy kulturalno-patriotyczne. W to wszystko angażowano również młodzież.

Świadek św. Maksymiliana

Jan Hajduga organizował także wystawy, które promowały postać św. Maksymiliana Marii Kolbego. Zainteresowanie nimi było ogromne. – Zacząłem w 2011 r. od wystawy „Nie gaście ducha Ojca Maksymiliana”, która obiegła diecezję tarnowską, ale pomyślałem, że to mało, więc zrobiłem drugą – „Święty Maksymilian Maria Kolbe i jego dzieła”. Ta trafiła m.in. na Jasną Górę i do Sejmu RP i objechała każdą część Polski, więc obejrzały ją niezliczone rzesze osób – podkreśla p. Jan.

Na 90. rocznicę wyprawy św. Maksymiliana do Japonii Jan Hajduga przez kilka lat czynił przygotowania, aby i tam wybrać się z wystawą. Udało się, plansze opowiadające o życiu św. Maksymiliana zostały przetłumaczone na język japoński i trafiły do Nagasaki. Otwarcie wystawy miało dużą rangę. Zostało włączone w obchody 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią.

Wystawy Jana Hajdugi wciąż krążą po całej Polsce, a on jest ich ambasadorem. Aktywnie opowiada o św. Maksymilianie i przy okazji rozdaje medaliki z wizerunkiem Niepokalanej. – To wszystko, co robiłem i robię, traktuję jako swoją misję. Słowa z aktu zawierzenia Maryi wciąż mnie mobilizują i mimo 74 lat działam, i myślę o tym, co robić dalej – podsumowuje p. Jan.

Podziel się:

Oceń:

2024-12-03 13:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Życie i dzieła o. Kolbego. Wystawa, którą możesz pokazać u siebie

Jan Hajduga przy swojej wystawie.

Piotr Górecki

Jan Hajduga przy swojej wystawie.

Wystawa poświęcona o. Kolbemu gości w parafii w Drogomyślu.

Więcej ...

Biskupi UE do Leona XIV: potrzebny wysłannik ds. nienawiści wobec chrześcijan

2026-05-21 14:31

Vatican Media

Europa nie może utracić swojej misji budowania pokoju i jedności - podkreślano podczas spotkania Papieża Leona XIV z przedstawicielami COMECE. W czasie audiencji biskupi reprezentujący episkopaty 27 państw członkowskich Unii Europejskiej rozmawiali z Ojcem Świętym o przyszłości Europy, zagrożeniach związanych z populizmem, ochronie chrześcijan oraz potrzebie odbudowy kultury dialogu.

Więcej ...

Papież o mediach i AI: wyzwaniem nie jest technologia, lecz człowiek

2026-05-22 15:07

Vatican Media

Wyzwanie, przed którym obecnie stoimy, nie jest technologiczne, lecz antropologiczne - podkreślił Leon XIV w przemówieniu do uczestników międzynarodowej konferencji „Chronić ludzkie głosy i twarze”, poświęconej edukacji medialnej i sztucznej inteligencji. Ojciec Święty ostrzegł przed wykorzystywaniem nowych technologii kosztem ludzkiej godności oraz zaapelował, by media i systemy AI rozwijać w sposób służący autentycznemu dobru człowieka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Warszawa/ Pożegnano aktorkę i piosenkarkę Stanisławę...

Kościół

Warszawa/ Pożegnano aktorkę i piosenkarkę Stanisławę...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie, które zauważa brak

Wiara

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie, które zauważa brak

Majowe podróże z Maryją: Niepokalanów - Gród Rycerza...

Kościół

Majowe podróże z Maryją: Niepokalanów - Gród Rycerza...

TV Republika: Abp Galbas reaguje na wpis ks. Sowy o...

Wiadomości

TV Republika: Abp Galbas reaguje na wpis ks. Sowy o...

Oświadczenie rzecznika prasowego archidiecezji krakowskiej

Niedziela Małopolska

Oświadczenie rzecznika prasowego archidiecezji krakowskiej

Zmiany kapłanów 2026 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2026 r.

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Francja: 18-latek przywrócił krzyż na najwyższym...

Kościół

Francja: 18-latek przywrócił krzyż na najwyższym...