Reklama

Niedziela Podlaska

Z nadzieją w Rok Jubileuszowy

Archiwum redakcji

Zgodnie z wolą papieża Franciszka wyrażoną w bulli Spes non confundit rok 2025 będzie obchodzony w Kościele powszechnym jako jubileuszowy. W obchody włącza się każda diecezja, aby we właściwy sobie sposób skorzystać z tego czasu łaski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Liście Pasterskim na I Niedzielę Adwentu bp Piotr Sawczuk zaprasza wszystkich do czynnego udziału w zaplanowanych spotkaniach Roku Jubileuszowego i jak najlepszego wykorzystania szansy na umocnienie chrześcijańskiej nadziei oraz zyskiwania odpustów dla siebie i dusz przebywających w czyśćcu.

Uroczyste otwarcie Roku odbędzie się w drohiczyńskiej katedrze 29 grudnia o godz. 10. Nabożeństwo rozpoczęcia Roku będzie celebrowane w każdej wspólnocie parafialnej. Obok kościoła katedralnego w Drohiczynie miejscami centralnymi, gdzie będą odbywały się różnorodne spotkania, są sokołowska konkatedra oraz trzy bazyliki mniejsze w Bielsku Podlaskim, Prostyni oraz w Węgrowie. Na mapie miejsc jubileuszowych znajdują się również diecezjalne sanktuaria Bożego Miłosierdzia w Bielsku Podlaskim i w Sokołowie Podlaskim oraz diecezjalne sanktuaria maryjne w Ciechanowcu, Domanowie, Łazówku, Miedznie i Ostrożanach. Do tej listy należy również dodać kościół parafialny w Milejczycach, gdzie od niedawna rozkwita na nowo kult Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz kościół parafialny w Sarnakach, gdzie czczona jest Maryja w kopii wizerunku z Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. Na uwagę zasługują również miejsca związane z posługą miłosierdzia, takie jak kaplice w Szpitalach Powiatowych w Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Siemiatyczach, Sokołowie Podlaskim i Węgrowie oraz w Domu Pomocy Społecznej w Jabłonnie Lackiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Każde z tych miejsc decyzją bp. Piotra Sawczuka zostanie uprzywilejowane możliwością uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. W programie przeżywania Roku Jubileuszowego nie zabraknie wielu ciekawych inicjatyw, których głównym celem, zgodnie z całym przesłaniem tego czasu, jest umocnienie nadziei. Gospodarzami poszczególnych spotkań będą wspomniane miejsca jubileuszowe. Już 1 stycznia zaplanowano diecezjalne nabożeństwo o pokój. Jubileuszowe spotkanie scholi dziecięcych, nabożeństwo w intencji chorych, czuwanie młodych „Płomień nadziei”, Jubileuszowy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, nabożeństwo ekspiacyjne za grzechy przeciwko życiu, noc konfesjonałów, Diecezjalny Kongres Miłosierdzia, diecezjalne pielgrzymki kobiet, mężczyzn, małżeństw i rodzin, wspólnot maryjnych, diecezjalne spotkanie rad parafialnych – to tylko niektóre z zaplanowanych wydarzeń.

Ważnym elementem Jubileuszu jest pielgrzymowanie. Z tej racji bp Piotr Sawczuk zaprasza wszystkich diecezjan do wzięcia udziału w wyjątkowej pielgrzymce do Rzymu, by wspólnie modlić się i być świadkami Chrystusa niosącego światu nadzieję. Pielgrzymka diecezjalna organizowana jest przez trzy parafie. Programy różnią się m.in. trasą, by każdy mógł wybrać interesującą go opcję. Trasa pierwsza (Rzym, Watykan, Cascia, Roccaporena, Asyż, Loreto, Mentorella, Tivoli, Monte Cassino) organizowana jest przez parafię MB z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim. Odbędzie się w dniach 23-29 września. Koordynatorem jest ks. Rafał Oleksiuk. Trasa druga (Brno, Kahlenberg, Wiedeń, Padwa, Asyż, Rzym, Watykan, Monte Cassino, San Giovanni Rotondo, Monte Sant’angelo, Manfredonia, Lanciano, Loreto) organizowana jest przez parafię katedralną w Drohiczynie. Odbędzie się w dniach 20-29 września. Koordynatorem jest ks. Wiesław Niemyjski. Organizatorem trasy trzeciej (Cascia, Roccaporena, Asyż, Florencja, Piza, Lucca, Siena, Orvieto, Rzym, Watykan, Castel Gandolfo) jest parafia Niepokalanego Serca NMP w Łochowie. Pielgrzymka odbędzie się w dniach 19-26 września. Koordynatorem jest ks. Roman Szmurło. Dodatkowo pielgrzymkę planuje parafia Najświętszej Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim. Jej koordynatorem jest ks. Zbigniew Karolak.

Wszystkie grupy spotkają się w Rzymie 24-25 września, by razem z bp. Piotrem Sawczukiem wziąć udział w uroczystościach jubileuszowych diecezji. W środę pielgrzymi wezmą udział w audiencji generalnej z papieżem Franciszkiem oraz będą uczestniczyć we Mszy św. w Bazylice Santa Maria Maggiore celebrowanej pod przewodnictwem bp. Piotra. W czwartek zaś wezmą udział we Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II. W programie pielgrzymki będzie również uwzględnione przejście przez Drzwi Święte jednej z Bazylik Większych.

Zamkniecie obchodów Roku Jubileuszowego zaplanowano na 28 grudnia 2025 r. w sokołowskiej konkatedrze. Szczegółowy kalendarz poszczególnych wydarzeń oraz informacje dotyczące pielgrzymek można znaleźć na internetowej stronie: https: //drohiczynska.pl/jubileusz2025

Podziel się:

Oceń:

2024-12-17 12:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rzym. Pielgrzymka diakonów w Roku Jubileuszowym. Ważny moment dla diecezji świdnickiej

Delegacja diecezji świdnickiej na Jubileuszu Diakonów Stałych w Rzymie. W centrum biskup Marek Mendyk wraz z kandydatem do święceń diakonatu Norbertem Ryznarem oraz jego rodziną i kapłanami towarzyszącymi pielgrzymce.

ks. Łukasz Bankowski

Delegacja diecezji świdnickiej na Jubileuszu Diakonów Stałych w Rzymie. W centrum biskup Marek Mendyk wraz z kandydatem do święceń diakonatu Norbertem Ryznarem oraz jego rodziną i kapłanami towarzyszącymi pielgrzymce.

Wieczne Miasto stało się w tych dniach miejscem spotkania diakonów stałych i kandydatów do diakonatu z całego świata.

Więcej ...

Jan Paweł II patronem Europy i doktorem Kościoła?

2026-06-21 19:16
Jan Paweł II

BP KEP

Jan Paweł II

We włoskiej miejscowości Roccaporena zorganizowano międzynarodową konferencję naukową zatytułowaną: „Św. Jan Paweł II – kandydat na Patrona Europy i Doktora Kościoła” w ramach X Kongresu Ruchu Europa Christi. Podczas obrad w niedzielę 21 czerwca wystąpili naukowcy, m.in. z KUL-u, PAN-u, Papieskiej Akademii Życia, a także przedstawiciele archidiecezji Spoleto-Norcia i sanktuarium św. Rity w Roccaporena.

Więcej ...

To było spontaniczne spotkanie

2026-06-22 16:59
Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Joanna Popławska

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Po zakończeniu czuwania modlitewnego w solidarności z osobami zranionymi w Kościele, które odbyło się w kaplicy ojców dominikanów przy ul. Zielonej w Łodzi, kard. Konrad Krajewski wraz z ks. Hieronimem Wróblewskim, sekretarzem metropolity łódzkiego, niespodziewanie odwiedzili wspólnotę kobiet OlaBoga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: z kościoła ukradziono konsekrowane hostie i...

Kościół

Francja: z kościoła ukradziono konsekrowane hostie i...

Papież wręczy paliusze trzem polski metropolitom

Kościół

Papież wręczy paliusze trzem polski metropolitom

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Krakowie

Niedziela Małopolska

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Krakowie

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Objawienia Serca Jezusowego św. Małgorzacie Marii

Kościół

Objawienia Serca Jezusowego św. Małgorzacie Marii

Prawda wydobyta z głębin - mroczny cień na oficjalnej...

Felietony

Prawda wydobyta z głębin - mroczny cień na oficjalnej...

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

W diecezjach

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

Czy leczenie antykoncepcją (hormonalnie) dla katolika to...

Kościół

Czy leczenie antykoncepcją (hormonalnie) dla katolika to...