Reklama

W służbie zdrowiu i zbawieniu

Niedziela płocka 28/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Życie św. Kamila de Lellis biegło tak, jak życie wielu Świętych: był najpierw okres, w którym miał niewiele wspólnego z Bogiem. Dzieciństwo i młodość Kamila, po wczesnej śmierci matki, znamionował chaos i lekkomyślność. Pięć lat był żołnierzem na służbie Wenecjan, namiętnie grał w karty, a w przekleństwach nie znajdował sobie równych.
W wieku 25 lat nastąpił nieoczekiwany zwrot kierunku życia. Poza łaską Bożą, wielki wpływ wywarł na nim kontakt ze św. Filipem Nereuszem. Kamil zapragnął wstąpić do Kapucynów. Stan zdrowia pokrzyżował mu plany. W Rzymie, w szpitalu św. Jakuba, został pielęgniarzem. Przejął się losem chorych i zdał sobie sprawę z niedostatecznej troski o nich. Szybko też zauważył, że choroba pełni w Bożych zamysłach szczególną rolę: dotkniętemu nią pomaga odnaleźć wartość życia otrzymanego od Boga; zdrowemu, służącemu chorym, każe zastanowić się nad sensem życia.
Posługując chorym, sam duchowo dojrzewał: poznawał bowiem granice ludzkiego istnienia, a także uzdrawiającą ludzkie ciała i dusze bliskość Boga. Zaczął Go coraz intensywniej szukać. Wyrazem tego było m.in. rozpoczęcie studiów w Kolegium Rzymskim i przygotowanie do przyjęcia święceń kapłańskich. Otrzymał je w 1584 r. Dwa lata wcześniej założył stowarzyszenie do pielęgnowania chorych, z którego wyrosło niebawem zgromadzenie Kanoników Regularnych Posługujących Chorym, podniesione przez Grzegorza XIV w 1591 r. do godności zakonu. Rzym i Italia stały się widownią jego nadzwyczajnej miłości ku chorym i najbiedniejszym. Kamil obrał za hasło zgromadzenia słowa z Pierwszego Listu św. Jana: "Nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą" (3, 18). Zmarł 14 lipca 1614 r. Św. Robert Bellarmin powiedział wówczas, że miłość wypełniająca duszę Kamila zapewniła mu miejsce w niebie.
Benedykt XIV kanonizował Kamila (1746 r.), Leon XIII (1886 r.) ogłosił go, wraz ze św. Janem Bożym, patronem szpitali i chorych, a w roku 1930 Pius XI ustanowił św. Kamila patronem pielęgniarzy i pielęgniarek. Imię św. Kamila jest wzywane w litanii za konających.
Zakon Kamilianów działa także w Polsce, kontynuując misję swego świętego Założyciela. Siedziba Prowincjała znajduje się w Tarnowskich Górach. Niech nasze modlitwy wspierają wysiłki duchowych synów św. Kamila w niesieniu pomocy narkomanom, chorym i cierpiącym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Odbyło się spotkanie Zespołu Roboczego KEP ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii z przedstawicielami MEN

2024-05-16 11:54

KEP

15 maja br. Zespół Roboczy Konferencji Episkopatu Polski ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii spotkał się z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Strona kościelna przedstawiła wątpliwości odnoszące się do projektu zmian w Rozporządzeniu o nauczaniu religii.

Więcej ...

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w maju

2024-05-16 16:49

Karol Porwich/Niedziela

33 689 różańców odmówiono od początku maja aż do dzisiaj w ramach akcji „Wyzwanie 50 tys. różańców”. To inicjatywa promowana przez amerykańskiego biskupa Roberta Barrona wraz z zespołem katolickiej aplikacji Hallow. Jak pokazuje mapa wydarzenia, biorą w nim udział ludzie z całego świata.

Więcej ...

Matko Boża Piaskowa, módl się za nami...

2024-05-16 20:50
Matka Boża Piaskowa

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

Jan Paweł II zatwierdził z kolei tytuł Matki Bożej Kodeńskiej jako Matki Jedności. Burzliwe losy obrazu Matki Bożej Kodeńskiej ilustrują, jak kręte i skomplikowane drogi prowadzić mogą do pojednania ludzi z Bogiem i pomiędzy sobą.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...