Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 2/2025, str. 5

Krzysztof Świertok/BPJG

„Współczesne życie zakonne, w tym paulińska posługa, pełne jest wyzwań – czy to we wspólnotach, czy w duszpasterstwie. Święty Paweł Pustelnik pokazuje nam, jak przezwyciężać te trudności, nie tracąc z oczu celu ostatecznego” – przypomniał w liście z okazji uroczystości św. Pawła Pierwszego Pustelnika generał zakonu o. Arnold Chrapkowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wzorem swego patriarchy – niezłomni w nadziei

„Współczesne życie zakonne, w tym paulińska posługa, pełne jest wyzwań – czy to we wspólnotach, czy w duszpasterstwie. Święty Paweł Pustelnik pokazuje nam, jak przezwyciężać te trudności, nie tracąc z oczu celu ostatecznego” – przypomniał w liście z okazji uroczystości św. Pawła Pierwszego Pustelnika generał zakonu o. Arnold Chrapkowski. Początek roku to dla wszystkich duchowych synów tego wielkiego pustelnika czas powrotu do korzeni, do refleksji nad swoim powołaniem i życia charyzmatem zakonu.

Tradycyjnie 6 stycznia na Jasnej Górze i we wszystkich paulińskich klasztorach rozpoczęły się pawełki. To 9-dniowe nabożeństwo ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy zakonu. Każdego dnia w czasie trwania nowenny o godz. 18 ojcowie i bracia paulini gromadzą się w kaplicy poświęconej patriarsze. Tam też w obecności wystawionych na ołtarzu relikwii świętego z Teb, z udziałem zgromadzonych wiernych, śpiewany jest jeden z dwóch hymnów mówiących o życiu Pawła i głoszone są okolicznościowe kazania. Nowenna ta stanowi duchowe przygotowanie do uroczystości św. Pawła Pierwszego Pustelnika, która przypada 15 stycznia. W tym dniu jasnogórscy mnisi gromadzą się na wspólnej Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, w czasie której ponawiają profesję zakonną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Szczególnie uroczysty charakter ma na Jasnej Górze niedziela przypadająca po święcie patronalnym. 19 stycznia duchowi synowie św. Pawła Pustelnika zapraszają wszystkich wiernych do wspólnej modlitwy i oddania czci ich patronowi podczas Sumy w bazylice o godz. 11. Ukoronowaniem tego dnia jest o godz. 17 specjalne nabożeństwo połączone z błogosławieństwem dzieci i matek oczekujących potomstwa.

Generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski w liście z okazji patronalnego święta, nawiązując do przeżywanego obecnie Roku Świętego, zachęcał wszystkich zakonników, by powrócili do myśli przewodniej tego czasu, którą stanowi nadzieja. „Przeżywając nowennę oraz uroczystość ku czci naszego patriarchy, spróbujmy także zastanowić się przez chwilę, jak nadzieja kształtowała życie św. Pawła, który długie lata spędził na pustyni, przemierzając tam swoją duchową wędrówkę ku Bogu. Nie ulega wątpliwości, że trud i wyrzeczenia, jakich doświadczył na pustkowiu, musiały być przezwyciężane dzięki silnej nadziei na ostateczne przejście do życia wiecznego, gdzie twarzą w twarz spotkał umiłowanego Zbawiciela” – napisał przełożony generalny Zakonu Paulinów.

Paweł z Teb żył w Egipcie 113 lat, z czego ponad 90 lat spędził na pustyni, mieszkając w grocie skalnej. W historii Kościoła uznawany jest za pierwszego pustelnika. Znalazł licznych naśladowców, co przyczyniło się do rozwoju życia eremickiego i pustelniczego. To właśnie tego świętego obrali na swego patrona pustelnicy jednoczący się w XIII wieku na Węgrzech w nowy zakon.

Do scen z życia św. Pawła nawiązuje herb paulinów. Są na nim palma, która dostarczała św. Pawłowi owoców i liści na szatę, kruk przynoszący mu chleb oraz dwa lwy, z którymi żył w przyjaźni, a które po jego śmierci miały wygrzebać dół na jego grób.

Jasna Góra kościołem jubileuszowym

„Aby w tym Roku Świętym wszyscy mogli doświadczyć bliskości najczulszej z mam, która nigdy nie opuszcza swoich dzieci”, Jasna Góra otrzymała przywilej odpustu zupełnego w Roku Jubileuszowym 2025. Bazylika Mniejsza Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Podwyższenia Krzyża Świętego wraz z Kaplicą Cudownego Obrazu Matki Bożej ustanowiona została kościołem jubileuszowym w archidiecezji częstochowskiej. Dzięki nawiedzeniu Jasnej Góry wszyscy wierni naprawdę pokutujący ze skarbca Kościoła będą mogli otrzymać odpust zupełny, z możliwością ofiarowania go za dusze w czyśćcu cierpiące. Wyrazem prawdziwej pokuty jest wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, oczyszczenie się przez sakrament pokuty i przyjęcie Komunii św. połączone z modlitwą w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego. Rok Jubileuszowy jest obchodzony w Kościele na świecie pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. Jasna Góra także rozbrzmiewać będzie głoszeniem nadziei.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2025-01-07 11:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: z południowo-wschodniego krańca Polski - 42. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka

BPJG /Krzysztof Świertok

Z modlitwą o pokój na świecie, za wschodnią granicą i w ludzkich sercach oraz z wdzięcznością za ludzką solidarność po pokonaniu ok. 380 km dotarła na Jasną Górę 42. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka. W 10. grupach pod opieką swych świętych patronów przyszło ok. 750 pątników, wśród nich metropolita abp Adam Szal. W drodze rozważano „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” bł. Prymasa Wyszyńskiego. Ujęty w 10 zwięzłych punktów program nazywany jest prymasowskim dekalogiem bycia dobrym człowiekiem w relacjach międzyludzkich.​

Więcej ...

Zwolenniczka aborcji pobiła katolicką działaczkę pro-life podczas wywiadu

2025-04-07 09:17
Zwolenniczka aborcji rzuciła się z pięściami na katolicką działaczkę pro-life

Live Action - YouTube

Zwolenniczka aborcji rzuciła się z pięściami na katolicką działaczkę pro-life

To miał być wywiad jak każdy inny. Katolicka działaczka pro-life Savannah Craven Antao przeprowadzała na Harlemie w Nowym Jorku wywiad ze zwolenniczką aborcji. To, co stało się później szokuje.

Więcej ...

Bp Pękalski: hojnie dzielmy się wiarą, nadzieją i miłością

2025-04-12 20:05

Julia Saganiak

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Skoro Bóg wszystko wie i wszystko może, dlaczego nie...

Wiara

Skoro Bóg wszystko wie i wszystko może, dlaczego nie...

Zakrwawiony mężczyzna wtargnął na ambonę w Gliwicach....

Kościół

Zakrwawiony mężczyzna wtargnął na ambonę w Gliwicach....

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...