„Miłosierdzie domaga się czynu. Zrodził się zatem pomysł, żeby zaproponować taką formę przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Polsce. Po pierwsze, odwołując się do słów św. Jana Pawła II do młodych o konieczności stawiania sobie wymagań. Po wtóre w związku z rosnącym problemem wczesnej inicjacji alkoholowej w Polsce” – powiedział KAI ks. Mirosław Żak, archidiecezjalny duszpasterz trzeźwości.
Jak wskazują organizatorzy, dar abstynencji ma być wyrazem troski młodych o rówieśników, którzy niejednokrotnie źle korzystają z daru wolności, sięgając po różnorakie używki. „Dar abstynencji dla Ojca świętego musi wypływać z głębokiej wiary w Jezusa, który umarł za każdego z nas, również za tych, którzy niszczą swoją godność przez używanie alkoholu czy narkotyków” – czytamy na stronie internetowej akcji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Deklaracja abstynencji w ramach inicjatywy oznacza także jasną decyzję niestosowania innych używek oraz podjęcia trudu zmagań ze swoimi osobistymi uzależnieniami. „To jakby nie jest walka z alkoholem – to nie o to chodzi. To jest bardziej kształtowanie siebie i swojego charakteru. Oraz podkreślenie wymiaru duchowego tej ofiary. Mianowicie Pan Jezus mówi wyraźnie, że jest taki rodzaj duchów, który można wyrzucić tylko modlitwą i postem. Zaproszenie do naszej akcji traktujemy właśnie jako taki post” – wyjaśnił ks. Żak.
Reklama
Akcję poparł kard. Stanisław Dziwisz. „Z serca popieram i błogosławię inicjatywie, organizowanej przez Duszpasterstwo Trzeźwości Archidiecezji Krakowskiej, polegającej na wezwaniu młodych do podjęcia abstynencji od alkoholu w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku” – napisał do organizatorów metropolita krakowski.
W intencji wszystkich podejmujących abstynencję w ramach MDM jest odprawiana Msza św. w pierwsze soboty miesiąca o godz. 17.00 w Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie.
Deklaracja włączenia się w dzieło oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.mdm2016.org