Reklama

Niedziela Rzeszowska

Był kapłanem dla kapłanów

Ks. inf. Wiesław Szurek spoczął na cmentarzu w rodzinnych Lipinkach

Ks. Jakub Oczkowicz

Ks. inf. Wiesław Szurek spoczął na cmentarzu w rodzinnych Lipinkach

17 stycznia br. po ciężkiej chorobie zmarł ks. inf. Wiesław Szurek, pierwszy rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz Infułat był także wykładowcą filozofii i przez wiele lat, jako wikariusz biskupi, był odpowiedzialny za stałą formację kapłanów. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 20 i 21 stycznia br. w katedrze rzeszowskiej oraz w rodzinnej parafii Zmarłego w Lipinkach.

W poniedziałek 20 stycznia odbyła się eksporta do kościoła katedralnego w Rzeszowie. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej. W koncelebrze uczestniczyli: abp Edward Nowak, bp Andrzej Jeż – ordynariusz diecezji tarnowskiej, bp Artur Ważny, ordynariusz diecezji sosnowieckiej oraz 147 kapłanów. Homilię wygłosił ks. dr hab. Jerzy Buczek, dyrektor Domu Księży Seniorów w Rzeszowie, który podkreślił, że Ksiądz Infułat wszystko w swoim życiu budował na Skale. Kaznodzieja przypomniał wielki wkład ks. Szurka w tworzenie instytucji diecezjalnych w nowo utworzonej diecezji rzeszowskiej, szczególnie seminarium duchownego. Podkreślił także jego rolę w formacji stałej kapłanów, za którą przez wiele lat był odpowiedzialny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na zakończenie Mszy św. głos zabrał bp Andrzej Jeż, który wspominał swój pierwszy kontakt z ks. Szurkiem, ówczesnym ojcem duchownym w tarnowskim seminarium. Podkreślił, jak wielkie wrażenie wywarły na nim postawa Zmarłego, jego oddanie Kościołowi oraz zaangażowanie w pracę duszpasterską, które były widoczne już od początku ich znajomości.

We wtorek, 21 stycznia w południe, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lipinkach wypełnili kapłani, parafianie, rodzina i przyjaciele. Żałobnej Eucharystii przewodniczył bp Kazimierz Górny, biskup senior diecezji rzeszowskiej. W koncelebrze uczestniczyli: abp Adam Szal, metropolita archidiecezji przemyskiej oraz 143 kapłanów z diecezji tarnowskiej, rzeszowskiej i archidiecezji przemyskiej. Homilię wygłosił ks. inf. Adam Kokoszka z diecezji tarnowskiej. Powiedział m.in. że „są tacy ludzie, w których życiu ze szczególną wyrazistością widać to, że Bóg ich prowadzi, że Bóg jest ich przewodnikiem i do takich ludzi należał śp. ks. inf. Wiesław Szurek”. Kaznodzieja podkreślił, że Zmarły, nawet podczas choroby, potrafił odwiedzającym go wychowankom przekazać dobre słowo i cenne wskazówki.

Po Komunii św. przemawiali kolejno: Bogdan Czeluśniak, wójt gminy Lipinki; prof. Mieczysław Ryba z KUL oraz AKSiM w Toruniu; ks. dr hab. Jerzy Buczek, dyrektor Domu Księży Seniorów w Rzeszowie i ks. mgr lic. Antoni Mikrut, duktor rocznika święceń 1972. W imieniu rodziny uczestnikom pogrzebu podziękował ks. Wacław Śliwa, proboszcz i kustosz lipińskiego sanktuarium. Po Mszy św. ciało ks. inf. Wiesława Szurka złożono w grobowcu kapłanów na cmentarzu parafialnym.

Więcej na str. IV i V

Podziel się:

Oceń:

2025-02-04 13:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pogoda ducha i wrażliwość…

Modlitwa ostatniego pożegnania

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Modlitwa ostatniego pożegnania

W pierwszy czwartek miesiąca grudnia rozeszła się w diecezji wieść o śmierci ks. Piotra Suski, proboszcza parafii w Janowicach Wielkich i Radomierzu.

Więcej ...

Cud eucharystyczny w Legnicy: Krzyk Boga, który wstrząsa światem! 10 lat od zatwierdzenia cudu

2026-07-04 09:01
Relikwia Wydarzenia Eucharystycznego w Legnicy

Bartosz Bigaj

Relikwia Wydarzenia Eucharystycznego w Legnicy

Wszystko zaczęło się 25 grudnia 2013 roku, gdy konsekrowana Hostia upadła na ziemię, a po kilku dniach pojawiło się na niej czerwone przebarwienie. Szczegółowe badania przeprowadzone przez dwa niezależne zakłady medycyny sądowej we Wrocławiu i Szczecinie jednoznacznie wykazały obecność fragmentów ludzkich tkanek.

Więcej ...

O. Michał Bortnik: KAI chce być głosem pomiędzy wiernymi i biskupami

2026-07-04 17:40
O. Michał Bortnik OSPPE

KAI

O. Michał Bortnik OSPPE

W wypowiedzi z cyklu #OpinieKAI, o. Michał Bortnik OSPPE, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej przedstawia najważniejsze zadania stojące przez agencją. Dzieli się też osobistą perspektywą życia w klasztorze na Jasnej Górze i sprawowania funkcji rzecznika tego sanktuarium.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dominikanie przestrzegają przed...

Polska

Dominikanie przestrzegają przed...

Komunikat Metropolity Katowickiego dotyczący statusu...

Kościół

Komunikat Metropolity Katowickiego dotyczący statusu...

Cud eucharystyczny w Legnicy: Krzyk Boga, który wstrząsa...

Kościół

Cud eucharystyczny w Legnicy: Krzyk Boga, który wstrząsa...

Obejrzyj przedpremierowo film

W wolnej chwili

Obejrzyj przedpremierowo film "Mistyczka"!

Ksiądz zmarł nagle podczas Mszy św. Zaatakowała i...

Kościół

Ksiądz zmarł nagle podczas Mszy św. Zaatakowała i...

Zmiany kapłanów 2026 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2026 r.

USA: Zakonnica zatrzymana przez służby imigracyjne w...

Wiadomości

USA: Zakonnica zatrzymana przez służby imigracyjne w...

Watykan ogłosił ekskomunikę po konsekracjach biskupów...

Kościół

Watykan ogłosił ekskomunikę po konsekracjach biskupów...

Powstało pierwsze w Polsce i Europie Sanktuarium...

Kościół

Powstało pierwsze w Polsce i Europie Sanktuarium...