Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Boże zbaw Polskę

Biłgorajska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Powstanie Styczniowe 1863 z własnym sztandarem

Michał Sobaszek

Biłgorajska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Powstanie Styczniowe 1863 z własnym sztandarem

Potrafimy wskazać wiele słów, znaków, symboli, w których ukryte są pragnienia, marzenia, pamięć o przeszłości, tajemnice, w których czasami jest … ukryty cały świat.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jedną z dat – symboli w dziejach Polski jest rok 1863. W niej widzimy losy tysięcy Polaków, którzy walczyli o wolność, ginęli, byli zsyłani na Syberię, zostawali tułaczami, marzącymi do końca życia o powrocie do utraconej Ojczyzny. W niej ukryte są pragnienia i marzenia o wolności. W czterech cyfrach zamknięte są czyny które przerastają ludzkie siły i możliwości, które naprawdę się wydarzyły. Data 1863 była siłą do walki o niepodległość, odzyskaną przez Polskę w roku 1918. 22 stycznia 1863 r. wybuchło Powstanie Styczniowe, w którym uczestniczyło 200 tys. Polaków, walczących w 1200. bitwach i potyczkach.

19 stycznia w kościele w Starym Bidaczowie podczas uroczystej Mszy św. polecano Bogu uczestników Powstania Styczniowego. Podczas Eucharystii została pobłogosławiona chorągiew „Biłgorajskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Powstanie Styczniowe 1863”. Celem grupy jest m.in. przybliżenie czasów Powstania Styczniowego i budowanie postaw patriotycznych oraz zainteresowanie historią małych ojczyzn.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Chorągiew biłgorajskiej grupy rekonstrukcyjnej jest szczególnym symbolem, który przypomina o wartościach, obecnych w życiu naszych przodków, dzisiaj często zapomnianych lub lekceważonych.

Reklama

Na chorągwi znajdują się słowa „Boże zbaw Polskę” – to deklaracja, że pokładamy nadzieję przede wszystkim w Bogu, tylko On potrafi poprowadzić do zwycięstwa i dać prawdziwą wolność. Zwieńczenie sztandaru stanowi symbol Jezusa i napis „Pro Christo et Patria” – „Za Chrystusa i Ojczyznę”. Na jednej stronie widać Wizerunek Matki Bożej, który przypomina o wierności wierze katolickiej i pamięci o Tej, która jest Królową Polski i najdoskonalszym wzorem życia chrześcijańskiego. Na drugiej stronie widać Trójpolowy Herb, na którym umieszczono herby trzech wielkich części dawnej Rzeczypospolitej – to pamięć o przeszłości, o potędze Rzeczypospolitej. Na chorągwi znajduje się także data 1863, która jest hołdem oddanym uczestnikom powstania.

Uroczystość była bardzo ważnym wydarzeniem nie tylko dla wspólnoty parafialnej, ale także dla wielu miejscowości z powiatu biłgorajskiego. Do świątyni przybyli: starosta biłgorajski, wójtowie z Biłgoraja, Harasiuk, Biszczy i Tereszpola. W religijno-patriotycznej uroczystości wzięli udział strażacy, harcerze oraz członkowie innych grup rekonstrukcyjnych. Po Mszy św. młodzież przedstawiła montaż słowno-muzyczny ukazujący przebieg Powstania Styczniowego na terenie dzisiejszego powiatu biłgorajskiego. Na zakończenie wszyscy udali się pod Krzyż Powstańczy, gdzie zostały złożone kwiaty i ustawione znicze.

Wydarzenia sprzed 162. lat są nie tylko odległą historią. To przeszłość, w której można odnaleźć to, za czym tęskni współczesny człowiek: głęboką i dojrzałą wiarę, miłość zdolną do największych poświęceń, odwagę i przede wszystkim ludzi, którzy wiedzieli, co naprawdę oznacza słowo „wolność”. Liczny udział harcerzy, dzieci i samodzielne przygotowanie przez młodzież akademii, która zdobyła brawa, świadczy o tym, że wielu ludzi, również młodych, dostrzega konieczność budowania swojego życia na Bogu, a także pamięta o chrześcijańskich korzeniach naszej Ojczyzny.

Podziel się:

Oceń:

2025-02-04 13:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rajd „Na styku granic”

Uczestnicy rajdu

Joanna Ferens

Uczestnicy rajdu

Po raz pierwszy w Starym Bidaczowie odbył się rajd pieszy „Na styku granic” śladami pamięci powstańców listopadowych i styczniowych.

Więcej ...

Polacy poszkodowani w pożarze w Norwegii. Ksiądz z miejscowej parafii: "Jesteśmy gotowi pomóc każdej rodzinie"

2026-07-18 16:21

PAP/EPA/THOMAS FURE

Ponad pół tysiąca osób nie może wrócić do swoich domów po pożarze, który strawił ponad sto mieszkań i budynków w norweskim Drammen. Dopiero w sobotę udało się opanować ogień. Mieliśmy kilka minut na opuszczenie domów – powiedział PAP Grzegorz, mieszkający na zniszczonym osiedlu.

Więcej ...

Hiszpania: Tragiczny finał podczas świętowania zdobycia mistrzostwa świata. Zginął 13 letni chłopiec

2026-07-20 11:59

Adobe Stock

Tragicznie zakończyła się fiesta w Ciudad Rodrigo po zdobyciu przez piłkarzy Hiszpanii drugiego w historii tytułu mistrza świata. Pod ciężarem kibiców zawaliła się zabytkowa fontanna w efekcie czego śmierć poniósł 13-letni chłopiec, a dwie inne osoby zostały ranne - poinformowały służby lokalne.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mundial 2026: Po meczu o 3. miejsce... wspólna modlitwa...

Wiara

Mundial 2026: Po meczu o 3. miejsce... wspólna modlitwa...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

33 lata temu Papież poświęcił mały kościółek Matki...

Jan Paweł II

33 lata temu Papież poświęcił mały kościółek Matki...

Mundial 2026. Ferran Torres, zdobywca zwycięskiego gola:...

Wiara

Mundial 2026. Ferran Torres, zdobywca zwycięskiego gola:...

Świadectwo z Milejczyc: To nie był zwykły cud, ale...

Wiara

Świadectwo z Milejczyc: To nie był zwykły cud, ale...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Na trasie pielgrzymki doszło do niebezpiecznego zdarzenia...

Aspekty

Na trasie pielgrzymki doszło do niebezpiecznego zdarzenia...

O. Marcin Ciechanowski: szkaplerz jest szatą, która...

Kościół

O. Marcin Ciechanowski: szkaplerz jest szatą, która...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny