Darem jubileuszowej pielgrzymki jest powstałe w czerwcu tego roku Katolickie Stowarzyszenie Energetyków, które narodziło się z istniejącego od lat 80-tych Krajowego Duszpasterstwa Zawodowego. To ruch katolików świeckich pracujących w zakładach energetycznych, elektrowniach, elektrociepłowniach, pracowników zaplecza technicznego energetyki i innych firm związanych z tym zawodem i będących podmiotem ewangelizacji w tym środowisku zawodowym.
Nawiązując do tego faktu abp Stanisław Nowak, metropolita senior arch. częstochowskiej, który zapoczątkował duszpasterstwo energetyków, apelował w kazaniu o odwagę i odpowiedzialność.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Brońmy wartości, brońmy Przykazań, brońmy też Polski, która krew przelewała za wartości i nasze duszpasterstwo prowadźmy w tę stronę i czujmy się odpowiedzialni za świat, za energię, bo Bóg jest Panem świata – mówił abp Nowak.
Zachęcał, by pod opieką Matki Bożej i św. Maksymiliana energetycy podjęli „pracę nad pracą, wysiłek, żeby przewodzić nawet innym zawodom, żeby służyć ludziom”.
Przypomniał, że „praca to współpraca z Bogiem. Bóg jest Stwórcą a człowiek jest tylko Jego pomocnikiem”. Kaznodzieja zachęcał, by pielgrzymi na nowo stawali się ludźmi zawierzenia Maryi.
Złożonymi w darach ołtarza środkami finansowymi energetycy wsparli Kościół na Wschodzie.
Reklama
W związku z jubileuszem na zakończenie Eucharystii specjalne wyróżnienia i podziękowania otrzymało kilka osób, „którzy stanęli na początku drogi w duszpasterstwie tej grupy zawodowej”.
Pielgrzymka rozpoczęła się w sobotę o godz. 16.30 spotkaniem w Sali o. Kordeckiego. O godz. 18.30 na Szczycie energetycy wzięli udział we Mszy św. nowennowej, a następnie modlili się podczas Drogi Krzyżowej. Wierni uczestniczyli również w Apelu Jasnogórskim oraz w nocnym czuwaniu przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Bożej. W niedzielę rano uczestnicy zgromadzili się przy Archikatedrze św. Rodziny w Częstochowie, skąd w procesji przeszli Alejami NMP na Jasną Górę.
Tradycyjnie pielgrzymka na Jasną Górę była zwieńczeniem Dnia Energetyka obchodzonego 14 sierpnia w rocznicę śmierci Patrona tej grupy zawodowej – św. Maksymiliana Kolbe, który był jednym z pierwszych założycieli elektrowni w Polsce. Skonstruował agregat prądotwórczy, który choć nieużywany, wciąż jest czynny w Niepokalanowie.
W 1984 r. energetycy z Częstochowy zwrócili się do tamtejszej kurii o pomoc w organizacji pielgrzymek, w odpowiedzi metropolita częstochowski wyznaczył kapłana do sprawowania opieki duszpasterskiej dla tego środowiska. W 1997 r. duszpasterstwo zostało zatwierdzone przez Episkopat Polski, który jednocześnie mianował Krajowego Duszpasterza Energetyków. Został nim ks. Jarosław Sroka.
Episkopat zatwierdził także statut Ogólnopolskiego Duszpasterstwa Zawodowego Energetyków, Elektryków i Elektroników "Nazaret".
Pierwsza pielgrzymka na Jasną Górę środowiska energetyków przybyła w 1985 r. Jak podkreśla ks. Sroka, jest to podsumowanie całego roku pracy formacyjnej: dni skupienia, rekolekcji, jak i przeróżnych spotkań, organizowanych w regionach energetycznych, elektrowniach, elektrociepłowniach wraz z diecezjalnymi duszpasterzami.