Reklama

Kuria poświęcona

Niedziela warszawska 12/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyremontowany i zaadaptowany dla potrzeb Kurii Biskupiej Warszawsko-Praskiej budynek przy ul. Floriańskiej poświęcił Prymas Polski 5 marca br.

W uroczystości wzięli udział biskupi z całej metropolii warszawskiej, nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, sekretarz Episkopatu Polski bp Piotr Libera, biskup polowy Sławoj Leszek Głódź, duchowni i świeccy pracownicy kurii, oraz projektanci i wykonawcy robót budowlanych, którzy pod patronatem ks. infułata Lucjana Święszkowskiego towarzyszą inwestycjom prowadzonym przez bp. Kazimierza Romaniuka, począwszy od wznoszenia seminarium na Bielanach. Gościem honorowym ceremonii był ks. prałat Marian Mirecki, który był pierwszym interesantem, jaki przed dziewięciu laty zawitał w kurii na Floriańskiej.

Główne uroczystości odbyły się w kaplicy kurialnej, która - jak przypomniał na wstępie bp Romaniuk - jest miejscem niezwykłym. Przez wiele lat po wojnie służyła bowiem za świątynię parafialną. Dzisiejszy Ordynariusz Warszawsko-Praski, jako kleryk przychodził tu, by w latach 40. poprzedniego stulecia służyć do Mszy św.

Przed dziewięciu laty, gdy zapadła decyzja o powstaniu diecezji warszawsko-praskiej, budynek parafialny przy ul. Floriańskiej był zajęty przez 15 lokatorów różnej proweniencji. Jedynym wolnym miejscem była wspomniana kaplica. W niej ustawiono kilka biurek. Przy każdym z nich urzędował inny, jednoosobowy wydział kurialny. Stan taki trwał przez kilka tygodni.

Lokatorom, z pomocą władz miejskich znajdowano powoli mieszkania zastępcze. Wolne pomieszczenia były kolejno gruntownie remontowane i adaptowane do nowych celów. Trwało to kilka lat. Równocześnie trwał remont katedry, plebanii i budowa rezydencji dla Biskupa Ordynariusza. Przez pierwsze dwa lata bp Kazimierz Romaniuk mieszkał bowiem na terenie sąsiedniej diecezji i - jak żartobliwie zaznaczył - codziennie w liturgii modlił się za ordynariusza miejsca swego zamieszkania.

Dziś budynek Kurii Biskupiej przy Floriańskiej prezentuje się godnie. Niedawno zyskał elewację z piaskowca i nowy dach. Wymieniono wszystkie instalacje, wzmocniono stropy, przebudowano wnętrze, ocieplono ściany. Kaplica kurialna służy jako miejsce nabożeństw i większych zgromadzeń. Może bowiem pomieścić 250 osób. Pod nią znajduje się kurialne archiwum, magazyny i pomieszczenia wykorzystywane przez parafię katedralną. Nad kaplicą urządzono dwie sale, przegrodzone rozsuwaną ścianą, przeznaczone na spotkania dziekanów i innych gremiów diecezjalnych. Na parterze, w skrzydle od ulicy, mieszczą się biura kanclerza kurii, Wydział Spraw Sakramentalnych i kiosk z książkami, dewocjonaliami i paramentami liturgicznymi. Na pierwszym piętrze urzęduje Biskup Ordynariusz i Wydział Ekonomiczno-Budowlany. Na drugim piętrze mieści się Wydział Katechetyczny, Wydział Duszpasterstwa Rodzin i biuro Diecezjalnego Oddziału Akcji Katolickiej. Część II i III piętra ma zająć diecezjalne radio - jeśli będzie funkcjonować - zażartował bp Romaniuk.

O poświęcenie wyremontowanego budynku kurii, bp Romaniuk poprosił Prymasa Polski, bo - jak stwierdził - dobrze nam się funkcjonuje w innych obiektach naszej diecezji poświęconych przez Księdza Prymasa. Orszak biskupów towarzyszących Księdzu Prymasowi i bp. Romaniukowi w czasie kropienia wodą święconą kolejnych pomieszczeń, miał wtedy okazję obejrzeć i wyrazić swój podziw dla sposobu urządzenia kurialnych biur. Na koniec uczestniczący w sesji biskupów metropolii warszawskiej udali się na chwilę adoracji Najświętszego Sakramentu w katedrze warszawsko-praskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matko Łaskawa, módl się za nami...

2024-05-25 20:50
Obraz Matki Bożej Łaskawej umieszczony jest w bocznej kaplicy

Michał Janik/TV Niedziela

Obraz Matki Bożej Łaskawej umieszczony jest w bocznej kaplicy

Obraz Matki Bożej Łaskawej, przed którym się zatrzymujemy pochodzi z 1598 roku i przedstawia Matkę Bożą w czerwonej sukni i w zielonym płaszczu, siedzącą na tronie wśród obłoków i trzymającą na prawym kolanie stojącego małego Pana Jezusa.

Więcej ...

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Adobe.Stock

Tradycyjnie w niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego przypada jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich – uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Jej źródła sięgają IV i V wieku, kiedy to trwały spory teologiczne dotyczące bóstwa i pochodzenia Chrystusa, a na soborach formułowano ortodoksyjne definicje tej doktryny i Credo. Liturgiczne święto powstało dopiero w XI w., a w całym Kościele wprowadził je papież Jan XXII w 1334 r.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 27.): Relacja z relacji

2024-05-26 20:55

mat. prasowy

Co daje człowiekowi największe szczęście? Co nas najbardziej rani? Jak Maryja przeżywała relacje z ludźmi? I co na pewno warto zrobić z absolutnie każdą relacją? Zapraszamy na dwudziesty siódmy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o maryjnym przeżywaniu relacji z ludźmi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Kościół

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Wiara

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania