Reklama

Niedziela plus

Łowicz

W zadumie o Polsce

2025-03-25 19:56

Niedziela Plus 13/2025, str. VII

Archiwum organizatorów

W sanktuarium Matki Bożej w Głogowcu k. Kutna odbyła się kolejna Droga Krzyżowa Narodu Polskiego. Wierni modlili się w intencji ojczyzny i narodu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjnie w pierwszy piątek Wielkiego Postu pielgrzymi z różnych stron Polski przybyli do tego wyjątkowego miejsca, aby w duchu modlitwy i refleksji przejść Drogą Krzyżową i oddać hołd przeszłym pokoleniom oraz prosić o błogosławieństwo dla ojczyzny. Tegoroczna uroczystość zgromadziła licznych wiernych, wśród których znaleźli się pielgrzymi m.in. z Płocka i Łowicza. Atmosfera podniosłości i patriotyzmu była widoczna wśród zgromadzonych, którzy przynosząc ze sobą biało-czerwone flagi, dali wyraz swojej miłości do ojczyzny.

Pielęgnowanie wartości

Nabożeństwo rozpoczęło się od Mszy św. sprawowanej przez ks. Piotra Kalisiaka, proboszcza parafii św. Wojciecha, biskupa i męczennika, oraz kustosza sanktuarium Matki Bożej w Głogowcu. W swoim kazaniu ks. Kalisiak nawiązał do historycznego znaczenia tego miejsca dla ruchu Solidarności oraz dla polskiej tożsamości narodowej. Podkreślił także, jak ważne jest pielęgnowanie wartości chrześcijańskich i patriotycznych, szczególnie w dzisiejszych czasach. Mszę św. ubogaciła muzyką organową i śpiewem p. Małgorzata Musiałowska – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Kurpińskiego w Kutnie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Po zakończonej Mszy św. wierni wyruszyli w Drogę Krzyżową Narodu Polskiego, której rozważania nawiązywały do historii Polski oraz jej zmagań o wolność i suwerenność. Wspomniano również postać śp. Andrzeja Drętkiewicza (pierwszego niekomunistycznego prezydenta Płocka), wieloletniego uczestnika tego wydarzenia, który do swojej śmierci w 2014 r. aktywnie angażował się w podtrzymywanie tej ważnej tradycji. Szczególne podziękowania zostały skierowane do księdza proboszcza Piotra Kalisiaka za sprawowanie Mszy św. i przypomnienie apelu z 2015 r. o kontynuowanie tego wyjątkowego nabożeństwa w pierwszy piątek Wielkiego Postu. Słowa wdzięczności wyrażono także wobec wszystkich uczestników XI Pielgrzymki Dziękczynnej za Życie i Dzieło śp. Andrzeja Drętkiewicza.

Powrócą tu za rok

Na zakończenie wszyscy uczestnicy wspólnie odśpiewali Rotę Marii Konopnickiej, co było niezwykle wzruszającym momentem i symbolicznym wyrazem jedności oraz przywiązania do wartości patriotycznych i religijnych. Uczestnicy Drogi Krzyżowej z entuzjazmem podkreślali, jak istotne jest podtrzymywanie tej tradycji. Wielu z nich zapowiedziało, że wróci za rok i zabierze ze sobą bliskich i znajomych. Kolejna Droga Krzyżowa Narodu Polskiego odbędzie się 20 lutego 2026 r. – już teraz wszystkich serdecznie zapraszamy!

Organizatorami wydarzenia byli: Janusz Kołodziejski, przewodniczący Stowarzyszenia Wspólnota bez Granic, radny Miasta Kutno, dyrektor Biura Poselskiego Tadeusza Woźniaka; Tadeusz Woźniak, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej; ks. Piotr Kalisiak, proboszcz parafii św. Wojciecha, biskupa i męczennika, kustosz sanktuarium Matki Bożej w Głogowcu; oraz Grzegorz Andrzejczak, przewodniczący Zarządu NSZZ „Solidarność” Podregion Kutno.

W związku z dużym zainteresowaniem wydarzeniem planowane jest zawiązanie społecznego komitetu organizacji Drogi Krzyżowej Narodu Polskiego. Wszystkie osoby chętne do zaangażowania się w przygotowanie przyszłorocznej Drogi Krzyżowej mogą się kontaktować z dotychczasowymi organizatorami. Zachęcamy do udziału i wspólnego pielęgnowania tej pięknej tradycji!

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Postać niezłomna

Niedziela Plus 42/2023, str. VIII

Wystawa będzie czynna do 2024 r.

lowicz.pl

Wystawa będzie czynna do 2024 r.

We wnętrzach pałacu w Nieborowie otwarto wystawę poświęconą niezłomnej księżnej.

Więcej ...

Pan zaprasza nas do zatrzymania się i spojrzenia w głąb siebie

pixabay.com

Rozważania do Ewangelii J 11, 45-57.

Więcej ...

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy wjeżdżał do Jerozolimy?

2025-04-12 20:50
Figura Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy

Adobe Stock

Figura Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy

Wszyscy znamy opis wjazdu Jezusa do Jerozolimy, który szczegółowo przypominamy sobie w Niedzielę Palmową. Chrystus witany jak król palmowymi gałązkami, za chwilę będzie wyszydzany i wysyłany na śmierć. Czy Jezus miał świadomość, co go czeka?

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zakrwawiony mężczyzna wtargnął na ambonę w Gliwicach....

Kościół

Zakrwawiony mężczyzna wtargnął na ambonę w Gliwicach....

Dzisiejsza Ewangelia zaprasza do czuwania

Wiara

Dzisiejsza Ewangelia zaprasza do czuwania

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Wiara

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...