Reklama

Sukcesy Capelli

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nieczęsto zdarza się, że rodzimi artyści odnoszą sukcesy na skalę ogólnopolską. Warto zatem odnotować sukces, jaki stał się udziałem zespołu instrumentalno-wokalnego, znanego jako Capella All´Antica.

Capella All´Antica z Zamościa - to zespół muzyki dawnej, działający przy Zamojskim Domu Kultury. Zespół tworzą młodzi ludzie, uczniowie zamojskich szkół średnich, pod kierownictwem i batutą Krzysztofa Obsta. Jest to chór wzbogacony o instrumenty, będące replikami instrumentów z epoki, wykonane według wszelkich prawideł sztuki; takiego instrumentarium używają zespoły profesjonalne. Podczas XXIII Przeglądu Zespołów Kameralnych " Schola Cantorum", który odbył się w Kaliszu, zamojski zespół uplasował się na wysokiej, drugiej pozycji i otrzymał Srebrną Harfę Eola. Artyści zostali ponadto wyróżnieni za stylowość wykonania muzyki dawnej i za najlepsze wykorzystanie instrumentarium historycznego. Spośród 36 zespołów biorących udział w Przeglądzie zespół z Zamościa okazał się jednym z najlepszych.

Obecnie - jak mówi kierownik zespołu Krzysztof Obst - zespołom tego rodzaju znacznie łatwiej jest działać, niż było to kilkanaście lat temu. Przede wszystkim - wyraźnie zauważalne jest zwiększone zainteresowanie muzyką dawną. Ponadto, łatwiejszy stał się dostęp do wydawnictw, nut, instrumentów. Kontakty z innymi zespołami lub profesjonalnymi muzykami pozwalają na wzbogacanie repertuaru, niejednokrotnie o utwory dotychczas trudno dostępne.

Repertuar zespołu zmieniał się na przestrzeni lat. Początkowo wykonywano muzykę renesansu - co wiązało się choćby z faktem, że zespół działa w mieście Renesansu - a takie okoliczności niewątpliwie zobowiązują. W pewnym momencie muzyka renesansowa okazała się niewystarczająca - jako że członkowie zespołu, doskonaląc swoje umiejętności i szlifując talent, chcieli sprawdzić się w innym repertuarze. Pojawiło się zainteresowanie muzyką trudniejszą do wykonania, a jeśli istnieje pasja i pragnienie dokonania czegoś ważnego - to warto angażować się w poważniejsze przedsięwzięcia. Stąd obecnie w centrum zainteresowania artystów jest muzyka średniowiecza. Ale też członkowie Capelli nie byliby prawdziwymi miłośnikami muzyki dawnej, gdyby w poszukiwaniach repertuaru pominęli np. muzykę hiszpańską - tj. muzykę pielgrzymów z Santiago de Compostela, z Monserrat. Jest to bowiem - jak mówi Krzysztof Obst - wspaniała muzyka, której w Polsce przez wiele lat nie słyszeliśmy. Ponadto, warta zainteresowania okazała się też muzyka włoska - laudy, śpiewy franciszkańskie - które zespół jest w stanie wykonywać dzięki wysokim umiejętnościom oraz posiadanym instrumentom.

Znamienne dla zespołów wykonujących muzykę dawną jest to, że chętnie ze sobą współdziałają, co owocuje zarówno wzbogacaniem repertuaru, jak i licznymi przyjaźniami. Współpraca pozwala też - w razie trudności, np. z dostępem do nut - liczyć na wsparcie i konkretną pomoc.

Zamojski zespół Cappella All´Antica, oprócz tego, że współpracuje z zespołami ze Świeradowa-Zdroju oraz Elbląga - najważniejszymi w Polsce amatorskimi zespołami muzyki dawnej, utrzymuje też kontakty z grupą z Hanoweru. Przyjaźń z niemiecką młodzieżą stworzyła również okazję do występów za granicą - co 2 lata Capella All´Antica występuje w Hanowerze. Zamościanie zaprzyjaźnieni są także z profesjonalnym zespołem, jednym z najlepszych w kraju - "Dekameronem" z Warszawy. Niejednokrotnie też razem z "Dekameronem" występowali - bo zespół ten sprawuje pewnego rodzaju mecenat nad zamojską grupą. W planach jest kolejny wspólny koncert - podczas imprezy, która odbędzie się w Warszawie pod hasłem Granie na Barbakanie.

Zamojscy artyści koncertują zwłaszcza tam, gdzie tradycyjnie organizowane są imprezy związane z muzyką dawną. Jedno z takich spotkań ma miejsce w Jarosławiu. Pod koniec sierpnia, w kościołach tego miasteczka odbywa się festiwal zatytułowany Pieśni naszych korzeni. Festiwal jest transmitowany przez Europejską Unię Radiową. Jest to impreza prestiżowa, uczestniczą w niej najlepsi artyści z całej Europy - ci, których kunszt zazwyczaj można podziwiać tylko za pośrednictwem płyt. Festiwal w Jarosławiu daje okazję, by posłuchać ich na żywo. Zamojski zespół także będzie brał udział w festiwalu - w ramach tzw. " Juventusu" - spotkania zespołów amatorskich. W tym roku szansę zaistnienia w międzynarodowym gronie otrzymały zespoły wyróżnione podczas przeglądu w Kaliszu - wśród nich - właśnie Cappella All´Antica.

Działalność zamojskiego zespołu nie ogranicza się do udziału w koncertach i festiwalach. Zespół jest także organizatorem przeglądu, odbywającego się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Są to regionalne eliminacje do ogólnopolskiego festiwalu w Kaliszu. W ubiegłym roku, w Zamościu odbył się pierwszy taki przegląd ( w Centrum Pastoralnym przy parafii św. Michała Archanioła); w bieżącym będzie podobnie. Impreza wpisała się już zatem do kalendarza kulturalnego Zamościa, co dla promocji miasta może okazać się cenną inicjatywą.

Istnieją jednak problemy - zwłaszcza problemy finansowe, które dotykają boleśnie, mimo że wsparcia udzielają niezawodni sponsorzy. Istnieją też trudności z promocją zespołu, a raczej brakiem tej promocji - nieobecnością w lokalnych mediach. Zainteresowanie tym, co dzieje się w zamojskiej, lokalnej kulturze, powinno być większe. Tym bardziej, że niejednokrotnie działania podejmowane przez garstkę zapaleńców sytuują się na wysokim poziomie, nie odbiegają od standardów ogólnopolskich, a nierzadko nawet europejskich. I także dlatego, że godnych uwagi przedsięwzięć jest, wbrew pozorom, sporo. Czego dowodem jest chociażby działalność zamojskiego zespołu muzyki dawnej Capella All´Antica.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kiedy dym stanie się biały?

2025-05-07 11:45

Adobe Stock

Na kongregacjach generalnych przed konklawe ścierały się bardzo różne opinie. Jednak w Kaplicy Sykstyńskiej od dzisiaj sprawy mogą potoczyć się szybciej niż się spodziewamy. Nawet niezwykle dynamiczne konklawe z 1978 r. potrzebowało tylko ośmiu głosów, aby wybrać papieża.

Więcej ...

Nabożeństwa majowe: modlitwa, która przetrwała wieki

2025-05-07 14:52

Karol Porwich/Niedziela

Maj od wieków zajmuje wyjątkowe miejsce w duchowości katolickiej jako miesiąc szczególnie poświęcony Matce Bożej. Nabożeństwa majowe - tzw. „majówki” - wpisały się na stałe w religijny pejzaż Polski, odbywając się wieczorami w świątyniach, przy kapliczkach, grotach i przydrożnych figurach. Ich centralnym punktem pozostaje Litania Loretańska, której wezwania przez wieki pogłębiały maryjne przeżywanie wiary.

Więcej ...

Watykan: drugi dzień konklawe

2025-05-08 06:20

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W czwartek, w drugim dniu konklawe przewidziane są cztery głosowania nad wyborem nowego papieża- dwa rano i dwa po południu. Jeżeli jednak wybór zostanie dokonany już w pierwszym porannym głosowaniu, to białego dymu z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej można oczekiwać około 10.30.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...