Reklama

Ziemia nadziei

"Niech ta ziemia będzie ziemią miłości, nadziei. (...) Niech Matka Boża pociesza wszystkich, którzy złożą tu ciała swoich bliskich" - modlił się w czasie pierwszej Mszy św., odprawionej w poniedziałek 30 czerwca w kaplicy na cmentarzu komunalnym w Częstochowie, abp Stanisław Nowak - metropolita częstochowski. Wcześniej, przed Eucharystią, Ksiądz Arcybiskup dokonał poświęcenia kaplicy pogrzebowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wszystkich przybyłych na uroczystość poświęcenia cmentarza komunalnego na Lisińcu w Częstochowie powitał prezydent Tadeusz Wrona, który podziękował architektom, inwestorom i wykonawcom za ukończenie tej ogromnej inwestycji. Obecni byli przedstawiciele parlamentu, województwa, starostwa, radni miasta Częstochowy, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich, oddział Częstochowa, projektanci cmentarza oraz przedstawiciel firmy wykonawczej. Po Mszy św. miała miejsce modlitwa ekumeniczna pod krzyżem, którą prowadzili abp Stanisław Nowak, bp Jerzy Szotmiller z Kościoła polskokatolickiego, ks. Mirosław Drabiuk z Kościoła prawosławnego i pastor Mieszko Cent z Kościoła ewangelicko-augsburskiego. W uroczystości poświęcenia uczestniczył też ks. prał. Eugeniusz Wieczorek - proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła na Lisińcu, na terenie której znajduje się cmentarz komunalny.

* * *

Projekt cmentarza powstał w wyniku Ogólnopolskiego Konkursu zorganizowanego na zlecenie Urzędu Miasta przez Stowarzyszenie Architektów Polskich, oddział Częstochowa (konkurs został rozstrzygnięty pod koniec 1997 r.). Wygrał projekt zespołu architektów z Częstochowy: Ziemowita Domagały, Jarosława Kołodziejczyka, Stanisława Oseta i Adama Pytla. Jak mówią architekci, największą trudnością było wpisanie wszystkich elementów architektury w rzeźbę pagórkowatego terenu. Zamierzeniem było przede wszystkim stworzenie cmentarza-parku, miejsca wyciszenia i zadumy. Stąd architektura minimalistyczna, bez zbędnych detali, rzec by można ascetyczna. Materiał, który został użyty do budowy, to zestawienie betonu i klinkieru, trwałe, nie wymagające konserwacji. Prawie 15-hektarowa powierzchnia cmentarza obejmuje budynek ceremonii pogrzebowych, budynek administracyjny, pasy zieleni, miejsca parkingowe i powierzchnię grzebalną, przewidzianą na 21,1 tys. miejsc (docelowo 50 tys.). Obok tradycyjnych grobów znajdują się groby ziemno-urnowe, słupy i ściany kolumbaryjne na urny z prochami zmarłych. Przewiduje się, że krematorium zostanie uruchomione pod koniec br. Wartość cmentarza łącznie z infrastrukturą szacowana jest obecnie na ponad 21 mln zł.
Ciekawostką jest wpisanie trzech bunkrów z września 1939 r. w projekt cmentarza. Nie ukończony jest jeszcze główny krzyż, który będzie miał 16 m wysokości i stanie między budynkiem administracyjnym a bramą wejściową, a częstochowski rzeźbiarz Jerzy Kędziora wykona płaskorzeźbę Chrystusa Zmartwychwstałego.
Warto zaznaczyć, że projekt cmentarza jest laureatem kilku konkursów architektonicznych: Ogólnopolskiego konkursu "Miss klinkieru" w kategorii "inne budynki" w 2002 r; nagrody wojewody śląskiego w konkursie "Architektura Roku 2002".; konkursu na najlepszy obiekt regionu częstochowskiego "Plurimos 2003" i Nagrody marszałka woj. śląskiego za najlepszą przestrzeń publiczną województwa 2003.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nawrócenie albo śmierć

2024-05-19 20:41
Katecheza bpa Macieja Małygi rozpoczęła otwarcie synodu w naszej diecezji.

Tomasz Lewandowski

Katecheza bpa Macieja Małygi rozpoczęła otwarcie synodu w naszej diecezji.

– To jest święto Ludu Bożego, nasz Wieczernik – mówił podczas ostatniej katechezy przed rozpoczęciem II Synodu Archidiecezji Wrocławskiej bp Maciej Małyga.

Więcej ...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny mojego odkupienia

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 19, 25-34.

Więcej ...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele