Reklama

Edukacja

Autor podręczników do religii: trzeba odpowiadać młodym na ich fundamentalne pytania

2015-08-27 15:33

Artur Stelmasiak

Podczas lekcji religii obok realizowania programu warto odpowiadać na pytania młodych ludzi, bo zadają ich coraz więcej - mówił o tym katechetom w Tarnowie ks. dr hab. Paweł Mąkosa, prof. KUL. Jest on gościem Odpraw Katechetycznych w diecezji tarnowskiej. Wykładowca akademicki i autor katechizmów podkreśla, że często młodzi zadają pytania fundamentalne.

- Robiliśmy wśród młodzieży różnego rodzaju ankiety i młodzi pytają nas często o rzeczy podstawowe, nawet czy Bóg istnieje i czy Chrystus naprawdę zmartwychwstał? W tym świecie, który dostarcza im wielu sprzecznych informacji nie potrafią się odnaleźć. To jest nasza rola - najpierw odpowiedzieć na pytania, a potem przekazywać zestaw prawd wiary, sakramentów i zasad moralnych - dodaje duchowny.

„Od katechezy do ewangelizacji. Paradoks czy znak czasu?” to tytuł wykładu ks. Pawła Mąkosy z KUL podczas spotkań z księżmi, siostrami zakonnymi i świeckimi katechetami.

W tym roku mija 25 lat od powrotu nauczania religii do szkół publicznych. Wykładowca KUL zachęca katechetów, by dobrze wykorzystali dwie godziny religii w szkole. „Przez te 25 lat dzięki szkole wypracowaliśmy podstawę programową i programy. Są coraz lepsze pomoce. Problemem jest to, że nie do końca potrafimy wykorzystać to, że mamy dwie godziny tygodniowo kontaktu z dziećmi i młodzieżą. Gdybyśmy zrobili świetne katechezy, to nikt by nigdzie nie odchodził i nie narzekał, a byłoby to dla młodzieży interesujące i owocne” - dodał.

Reklama

Ważnymi tematami poruszanymi podczas spotkania były także przygotowania do Światowych Dni Młodzieży i duszpasterstwo dzieci. Ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego w tarnowskiej kurii podkreśla, że duszpasterstwo dzieci powinno się rozpoczynać jeszcze przed ich narodzeniem i dotyczyć rodziców i chrzestnych.

„Szczególną uwagę powinno się zwrócić na katechezę chrzcielną i przygotowanie do sakramentu małżeństwa, a więc także i do odpowiedzialnego i dobrego rodzicielstwa. Kolejnym etapem jest katecheza w szkole, która powinna być kontynuowana w parafiach. Dotyczy to szczególnie katechezy dzieci przygotowujących się do sakramentów świętych" - powiedział.

Temat Światowych Dni Młodzieży także ma się pojawić na katechezie. Przygotowano na ten temat specjalne konspekty. Zdaniem katechety ks. Bronisława Zielińskiego, ŚDM to wielkie wydarzenie i wyzwanie. „ Będzie to okazja do większej integracji młodzieży, dania im szansy działania i realizacji pomysłów. Wiele informacji o ŚDM jest w mediach, warto z nich korzystać, a także nawiązywać na katechezie do papieskiego nauczania i orędzi do młodych” - podkreśla.

Tymczasem ks. Bogusław Połeć, dyrektor Wydziału Katechetycznego zachęca rodziców, by interesowali się tym jakie grupy są zapraszane do szkół. „Są różne niebezpieczeństwa wynikające z działania niektórych grup, które odwiedzają szkoły i mają destrukcyjny wpływ na pracę wychowawczą . Tu jest wielka rola i odpowiedzialność rodziców, by się interesowali, zaangażowali i wiedzieli kto chce się spotykać z uczniami i w jakim celu” - dodaje.

W diecezji tarnowskiej uczy religii prawie tysiąc trzysta osób. Odprawa katechetyczna dla kolejnej grupy księży odbędzie się także w piątek od godz. 9.30 w WSD, a w sobotę takie samo spotkanie będzie w Nowym Sączu. O 9.30 przy parafii św. Małgorzaty spotkają się księża, a siostry zakonne i świeccy w „Kanie” przy ul. Kunegundy 12a.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Włochy: 86 proc. dzieci na lekcjach religii

2020-01-18 17:12

Kl. Wojciech Bis

86 proc. włoskich uczniów uczestniczy w lekcjach religii. Episkopat Włoch wystosował w tej sprawie list do uczniów i rodziców. W tych dniach trwają bowiem zapisy na religię w przyszłym roku szkolnym.

Więcej ...

Komunia św. nie dla polityków wspierających aborcję

2019-06-07 17:03

lininha_bs/pixabay.com

Prawodawcy, którzy głosowali przeciw ochronie życia poczętego nie powinni podchodzić do Komunii Św. – oświadczyła amerykańska diecezja Springfield.

Więcej ...

Jedność imieniem Boga

2020-01-24 22:43

ks. Wojciech Kania

Bp Nitkiewicz: Mamy tutaj przed oczyma wzór jedności, jakim jest Najświętsza Trójca oraz Niebieskie Jeruzalem, jedności, której fundament stanowi miłość. Nie musimy odkrywać niczego nowego. Miłość połączona z modlitwą wystarczy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zawód podwyższonego ryzyka

Wiadomości

Zawód podwyższonego ryzyka

Jej misja trwa

Wiara

Jej misja trwa

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Polska

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Dlaczego chrzcimy dzieci, a nie dorosłych?

Kościół

Dlaczego chrzcimy dzieci, a nie dorosłych?

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików