Reklama

Sztuka

Nasze rady

Pisanie może być sztuką

Adobe Stock

Piszemy SMS-y, wysyłamy maile, nawet notatki studenci coraz częściej robią na laptopach. Czyżby ręczne pisanie odchodziło do przeszłości? Raczej jeszcze nie – a dowodem na to może być coraz większe zainteresowanie kaligrafią.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tej dziedzinie nie chodzi tylko o ręczne pisanie, nawet takie staranne. Ważne jest, by pismo wyglądało pięknie. Już od czasów starożytnych kaligrafia jest formą sztuki, wykorzystywano ją przy tworzeniu ważnych dokumentów albo ksiąg liturgicznych (znane są historie o mnichach, którzy całe życie poświęcali temu zajęciu). Wiele takich dzieł możemy podziwiać w kolekcjach muzealnych. Jeszcze nie tak dawno temu lekcje kaligrafii odbywały się w szkołach. Dziś jest ona coraz popularniejszym hobby.

W zależności od naszych preferencji możemy zdecydować się na kaligrafię klasyczną lub nowoczesną – ta druga łączy tradycję z dużo większą niż kiedyś swobodą w wyborze wielkości i kształtu liter. Choć jest to zajęcie pomagające się wyciszyć i poprawić koncentrację, dużo osób rezygnuje nawet z pierwszej próby, twierdząc, że to nie dla nich, bo od zawsze bazgrały jak kura pazurem. To dość powszechny mit, tymczasem nauka kaligrafii ma niewiele wspólnego z naszym charakterem pisma. Kaligrafując, skupiamy się przede wszystkim na formie, wykonujemy przemyślane, precyzyjne i spokojne ruchy – a tak przecież nie wygląda nasze codzienne pisanie. Nie trzeba też być utalentowanym artystycznie ani inwestować w drogie przybory. Na początku wystarczy bardzo podstawowy zestaw (stalówka, obsadka, tusz i papier), który skompletujesz za kilkadziesiąt złotych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaligrafii można uczyć się na warsztatach, kursach i prywatnych lekcjach, ale też z filmików w internecie czy z książek z wzorami pisma. Jeśli chcesz tylko spróbować, wybierz tańszą opcję. Pamiętaj jednak, że nauka na własną rękę będzie wymagać znacznie więcej samozaparcia. Za to przynajmniej kilka spotkań z profesjonalnym instruktorem pozwoli wyłapać i zlikwidować w zalążku pierwsze błędy. Możesz spróbować poszukać krótkich warsztatów z kaligrafii w swojej okolicy. Takie zajęcia odbywają się czasem w domach seniora, na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, w osiedlowych klubach, szkolnych kołach itd. Często są prowadzone w ramach większego projektu, więc weźmiesz w nich udział bezpłatnie lub za symboliczną opłatą.

Fakt, że kiedyś wszystkie dzieci uczyły się kaligrafii, nie znaczy, że wszystkie ją pokochały i chętnie poświęcały czas na ćwiczenia. Na pewno może stać się pasją dla osób, które lubią tworzyć coś ręcznie, którym sprawia przyjemność dopracowywanie szczegółów, które chętnie pracują w ciszy.

Podziel się:

Oceń:

2025-04-29 08:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łyso nam

2026-02-25 07:20
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Łyso wam?” – rzucił drwiąco nieco rok temu premier Donald Tusk w jednym z internetowych nagrań. To hasło stało się od tej pory symbolem, nabierając co i rusz nowego-tego samego znaczenia. Teraz mówi o „zakutych łbach”, w kampanii parlamentarnej pytał obywatela „Z jakiej paki” oczekuje reparacji od Niemiec. Język co najmniej potoczny, by nie powiedzieć prostacki, a już na pewno nieprzystający do szefa polskiego rządu. Komuś się ławeczka i piwko pomyliło z wysokim urzędem.

Więcej ...

Twórcy filmu "Najświętsze Serce": szatan nie chciał tego filmu

2026-02-18 15:50
Film Najświętsze Serce (Sacré Coeur)

Materiały promocyjne filmu Najświętsze Serce

Film Najświętsze Serce (Sacré Coeur)

Na ekrany polskich kin wchodzi film, który – jak mówią reżyserzy - obudził Francję. „Najświętsze Serce” to opowieść o miłości Boga, która ma być odpowiedzią na przemoc, samotność i duchowe zagubienie współczesnego świata. W rozmowie z Vatican News reżyserzy i scenarzyści Sabrina i Steven Gunnell mówią o modlitwie, znakach i duchowej walce towarzyszącej powstawaniu filmu.

Więcej ...

Brazylia: w Natal spłonął pomnik Matki Bożej Fatimskiej

2026-02-25 19:27

Adobe Stock

W mieście Natal, na północnym wschodzie Brazylii, spłonął w środę pomnik przedstawiający Matkę Bożą Fatimską. Budowla usytuowana w stolicy stanu Rio Grande do Norte była wykonana z łatwopalnych materiałów - przekazały lokalne władze. Z dotychczasowego śledztwa wynika, że do zapalenia się posągu doszło na skutek zwarcia instalacji elektrycznej wmontowanej w pomnik. W tragicznym zdarzeniu ucierpiał jeden z pracowników, który został poparzony.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ania Golędzinowska: Pustka w sercu glamour. Od kariery...

Wiara

Ania Golędzinowska: Pustka w sercu glamour. Od kariery...

CBA zatrzymało prezydenta Częstochowy

Wiadomości

CBA zatrzymało prezydenta Częstochowy

Tysiące widzów po pierwszym weekendzie.

Kościół

Tysiące widzów po pierwszym weekendzie. "Najświętsze...

„Znak Jonasza” w Ewangelii oznacza przede wszystkim...

Wiara

„Znak Jonasza” w Ewangelii oznacza przede wszystkim...

Kacper Tomasiak: robię znak krzyża przed skokami, żeby...

Wiara

Kacper Tomasiak: robię znak krzyża przed skokami, żeby...

95. rocznica pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego

Wiara

95. rocznica pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego

Twórcy filmu

Kościół

Twórcy filmu "Najświętsze Serce": szatan nie chciał...

Polska premiera filmu „Najświętsze Serce”

W wolnej chwili

Polska premiera filmu „Najświętsze Serce”

40 pytań Jezusa:

Wiara

40 pytań Jezusa: "Czemuście Mnie szukali?"