Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Papież miłosierdzia

Maciej Papke/Radio Szczecin

Nazajutrz po radości Wielkiej Nocy dotarła do nas smutna, ale pełna chrześcijańskiej nadziei i prawdy o zmartwychwstaniu, wiadomość, że 266 następca św. Piotra, Ojciec Święty Franciszek przeszedł do Domu Pana w niebie, w wieku 88 lat, po 12 latach pontyfikatu i w 56. roku kapłaństwa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powołanie do wieczności w Święta Zmartwychwstania Pańskiego to niezwykły dar, który otrzymał papież Franciszek i który skłania do refleksji nad całokształtem szczególnie jego pasterzowania w Kościele powszechnym. Rozpoczęło się ono 13 marca 2013 r., gdy argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio jezuita, decyzją kardynałów na konklawe, obdarzony został najwyższą godnością Zwierzchnika Kościoła i przyjął ze wzruszeniem imię jednego z najuboższych świętych Kościoła – Franciszka.

Okres dwunastu lat jego pasterskiej posługi to nieustanna służba przede wszystkim wobec najuboższych, cierpiących, dotkniętych krzyżem choroby, wzgardzonych, pohańbionych. To pochylenie się, tak jak kiedyś czynił to św. Franciszek z Asyżu, dominowało w nauczaniu, głoszeniu słowa Bożego, encyklikach, adhortacjach i tej, zwykłej, codziennej misji, jaką wypełniał swoim promieniowaniem miłosierdzia okazywanego w sposób czynny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pragnąc dostrzec szczecińską płaszczyznę pasterskiej posługi, to niewątpliwie warto zauważyć jego troskę o urzędy biskupie w naszej archidiecezji. Wyraziło się to przez wiele decyzji personalnych popartych bullami. Przypomnijmy że 11 maja 2013 r. Ojciec Święty przyjął, z racji osiągniętego wieku senioratu, rezygnację bp. Mariana Błażeja Kruszyłowicza. Ważnym momentem był także 22 listopada 2014 r., gdy biskupem pomocniczym został ks. prof. Henryk Wejman, ówczesny dziekan Wydziału Teologicznego US. W ubiegłym roku 24 lutego papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Andrzeja Dzięgi, jednocześnie mianując administratorem apostolskim bp. Zbigniewa Zielińskiego, obecnie już metropolitę poznańskiego. 13 września Ojciec Święty mianował nowym metropolitą szczecińsko-kamieńskim abp. Wiesława Śmigla. Wszyscy więc pasterze naszego Kościoła mają wpisany w swój życiorys wątek dotyczący papieża Franciszka. Każdy z nas na swój sposób odczytywał pontyfikat Franciszka i jego posługę wobec wiernych.

– Dziękuję papieżowi Franciszkowi za to, że był blisko ubogich, biednych, poturbowanych, chorych i przede wszystkim tych krzywdzonych, którym potrzebna jest taka opieka i zauważenie, jak należy patrzeć na ludzi trudnych – mówi Joanna Saskiewicz z Wydziału Duszpasterskiego Kurii. – Jestem wdzięczna papieżowi Franciszkowi za ustanowienie Święta Apostołki Apostołów Marii Magdaleny. Obecnie w okresie wielkanocnym lepiej rozumiemy Jej obecność przy pustym grobie. Zwrócenie uwagi na Jej świadectwo dotyczące Zmartwychwstania jest godne docenienia – mówi Joanna Kopczyńska, także z Wydziału Duszpasterskiego Kurii. Natomiast ks. dr Andrzej Zaniewski dyrektor tego wydziału mówi: – Dziękujemy za pontyfikat papieża Franciszka, który otworzył drzwi Kościoła dla wielu osób. Koncentrował się szczególnie na osobach odrzuconych, wykluczonych i ubogich i w takim kontekście chcemy dziękować za dobro uczynione dla poszczególnego człowieka.

Redaktor naszego dodatku do TK Niedziela Adam Szewczyk wskazuje: – Warto dostrzec nowy styl posługiwania, chociażby z racji zamieszkania w Domu św. Marty. Wskazało to na nowe trendy i pokazało, że tak również może papież funkcjonować. Był przez to bliżej zwykłego człowieka.

Oddajemy hołd za pontyfikat Franciszka, dziękując za wszystko, co stanowić będzie trwałe dziedzictwo jego tchnienia osobowości i pełnego pokory człowieczeństwa. Niech Miłosierny Pan przyjmie go do swej chwały!

Podziel się:

Oceń:

2025-04-29 10:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Męski różaniec pierwszy raz w Szczecinie

Bożena Sztajner/Niedziela

Około 200 osób uczestniczyło w Męskim Różańcu w Szczecinie. To pierwsza taka inicjatywa w stolicy Pomorza Zachodniego.

Więcej ...

Paulina Jaricot. Ta, która uwierzyła w moc Różańca

Paulina Jaricot, założycielka Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary

missio.org.pl

Paulina Jaricot, założycielka Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary

Założyła Żywy Różaniec i „Bank Niebios”. 22 maja 2022 r. Paulina Jaricot została beatyfikowana.

Więcej ...

Kard. Ryś: w marcu list episkopatu nt. relacji chrześcijańsko–żydowskich

2026-01-09 18:59
Kard. Grzegorz Ryś

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Kard. Grzegorz Ryś

Biskupi przygotowują list do Kościoła w Polsce na temat relacji chrześcijańsko-żydowskich. List, który powstaje m.in. w związku z przypadającą 13 kwietnia br. 40. rocznicą historycznego wydarzenia, jakim była wizyta św. Jana Pawła II w rzymskiej synagodze, prawdopodobnie odczytany zostanie w kościołach w 5 niedzielę Wielkiego Postu. - Jest przed nami potężna praca do wykonania. Musimy edukować, przekazywać wiernym, czego Kościół naprawdę naucza na ten temat - mówi kard. Ryś.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nauczycielka, która miała wyrzucić krzyż do kosza...

Wiadomości

Nauczycielka, która miała wyrzucić krzyż do kosza...

Watykan: podano datę kolejnego konsystorza kardynałów

Kościół

Watykan: podano datę kolejnego konsystorza kardynałów

Paulina Jaricot. Ta, która uwierzyła w moc Różańca

Święci i błogosławieni

Paulina Jaricot. Ta, która uwierzyła w moc Różańca

W tradycji chrześcijańskiej łódź często staje się...

Wiara

W tradycji chrześcijańskiej łódź często staje się...

Skandal w szkole w Kielnie. Nauczycielka wyrzuciła krzyż...

Wiadomości

Skandal w szkole w Kielnie. Nauczycielka wyrzuciła krzyż...

Wiadomości

"Mój przyjaciel usiadł i trzymał w dłoni swój...

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w...

Niedziela Kielecka

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w...

Skandal w szkole w Kielnie – ciąg dalszy. Krzyż...

Wiadomości

Skandal w szkole w Kielnie – ciąg dalszy. Krzyż...

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2026 roku