Reklama

Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ZHR

Niedziela płocka 29/2003

Istnieją różne ochotnicze pogotowia ratunkowe. Każdy słyszał przecież nazwę GOPR, TOPR czy WOPR. Nie wszyscy jednak wiedzą, że swoje pogotowie ratunkowe mają także harcerze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (HOPR) jest wyodrębnioną i wyspecjalizowaną stałą służbą, wchodzącą w skład Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
HOPR zrzesza w patrolach i drużynach ratowniczych (jednostkach ratowniczych) osoby posiadające kwalifikacje ratowników przedmedycznych lub kwalifikacje osób uprawnionych do podejmowania medycznych działań ratowniczych, a także osoby zdobywające te kwalifikacje. Celem Pogotowia jest stworzenie harcerkom i harcerzom ZHR możliwości pełnienia służby na rzecz bliźnich poprzez pomoc ludziom w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.
Do HOPR mogą być włączeni jedynie członkowie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej: harcerki lub harcerze, którzy ukończyli 15. rok życia - w wypadku osób, które nie ukończyły 16. roku życia, za pisemną zgodą rodziców, a także instruktorzy i członkowie współdziałający, którzy odbyli odpowiednie przeszkolenie.
Członkowie HOPR mają obowiązek: ustawicznego doskonalenia swojej sprawności oraz wiedzy i umiejętności w zakresie ratownictwa, uczestniczenia w ćwiczeniach organizowanych przez HOPR, przekazywania swojej wiedzy młodszym harcerzom i propagowanie jej w społeczeństwie, skompletowania i utrzymywania w stanie gotowości indywidualnej apteczki ratownika oraz dbałości o sprzęt ratowniczy należący do HOPR, posiadania i utrzymywania w gotowości środka łączności zarejestrowanego w sieciach alarmowych HOPR, stawienia się na każde wezwanie w celu uczestnictwa w akcji ratowniczej, podejmowania indywidualnej akcji ratowniczej w sytuacji zagrożenia życia innych osób.
Podstawową jednostką organizacyjną HOPR jest patrol ratowniczy złożony z 4-6 osób - członków Pogotowia. Patrol ratowniczy może zostać utworzony przy jednostce organizacyjnej ZHR: drużynie, szczepie, hufcu.
Komenda Główna Pogotowia organizowała w marcu i kwietniu kursy instruktorów HOPR, w których wzięło udział 2 harcerzy z 46. Raciąskiej Drużyny Harcerzy "Rzewucjan" im. św. Wojciecha. Daniel Siemiątkowski HO i Piotr Sałasiński HO zdobyli certyfikaty instruktorów HOPR, które upoważniają ich do prowadzenia kursów ratownictwa przedmedycznego, mające na celu przygotowanie młodszych ratowników.
W całej Polsce jest 59 instruktorów HOPR; cieszy fakt, że 2 z nich jest z naszej diecezji. Mam nadzieję, że ich umiejętności i kwalifikacje pomogą w doskonaleniu innych do podejmowania służby na rzecz poszkodowanych. Trzeba pamiętać, że o życiu poszkodowanych w różnego typu wypadkach decydują pierwsze minuty. Jeśli zostanie udzielona odpowiednia pomoc za nim przybędzie karetka pogotowia, możemy ocalić życie. HOPR poprzez szkolenie młodych ludzi chce pobudzić świadomość i przyczynić się, aby więcej osób odważyło się nieść fachową pomoc potrzebującym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem organizowanym przez ks. Galusa

2025-07-18 09:18

diecezja.lomza.pl

Łomżyńska Kuria Diecezjalna informuje, że spotkanie ewangelizacyjne organizowane w Twierdzy Łomża Fort II przez suspendowanego księdza Daniela Galusa nie jest modlitwą Kościoła, a zwykłą posługą, którą wykonuje ks. Galus tylko we własnym imieniu.

Więcej ...

„Wpływ Maryi, Matki Kościoła, na powołania kościelne” – wyniki badań

2025-07-18 08:47

Karol Porwich/Niedziela

Odmawianie różańca to najczęściej praktykowane nabożeństwo maryjne wśród osób rozeznających swe powołanie zakonne lub kapłańskie. Jest to jeden z wniosków płynących z ogłoszonego w czerwcu 2025 przez Centrum Badań Stosowanych w Apostolstwie (CARA) Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie raportu pt. „Wpływ Maryi, Matki Kościoła, na powołania kościelne”. Raport ten omówiła 17 lipca katolicka agencja CNA. Badanie przeprowadzono we współpracy z diecezją Saginaw w stanie Michigan w okresie od marca do maja 2025 roku.

Więcej ...

Wołczyn: Zakończyło się 31. Spotkanie Młodych

2025-07-18 19:13

Adobe Stock

W Wołczynie zakończyło się 31. Spotkanie Młodych - pięciodniowy, młodzieżowy katolicki festiwal organizowany przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Krakowskiej. Przez kilka dni młodzież będzie wspólnie się modliła, słuchała konferencji i uczestniczyła w warsztatach. "Wszystko po to, żeby móc wspólnie doświadczyć dobra od drugiego człowieka, a nade wszystko od Boga" - zaznaczają organizatorzy. To jedno z licznych wydarzeń duszpasterskich organizowanych w okresie wakacji przez Kościół w Polsce. Ubiegłoroczne zgromadziły około 250 tysięcy uczestników.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara prowadzi człowieka przez życie

Wiara

Wiara prowadzi człowieka przez życie

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat