Reklama

Niedziela Kielecka

Pielgrzymowały do Matki Bożej Szkaplerznej

Procesja z Krzyżem Jubileuszowym ulicami Daleszyc

K.D.

Procesja z Krzyżem Jubileuszowym ulicami Daleszyc

Skoro Bóg posłał swojego Syna na świat i Syn narodził się z Niewiasty, jakąż wielką godność ma kobieta – mówił bp Marian Florczyk w Daleszycach podczas Pielgrzymki Kobiet.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka – zorganizowana przez parafię – odbyła się w uroczystość NMP Królowej Polski pod hasłem: „Maryja naszą Matką i Królową”, by docenić wartość kobiet w życiu Kościoła, rodziny, społeczeństwa. Wydarzeniu towarzyszyła peregrynacja Krzyża Jubileuszowego.

Bp Florczyk modlił się w czasie Eucharystii za dziewczęta, córki, matki, żony, kobiety samotne i życia konsekrowanego, dziękując Bogu za dar ich życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymka Kobiet rozpoczęła peregrynację Krzyża Jubileuszowego w kościele św. Michała Archanioła w Daleszycach. Daleszyce znalazły się na szlaku peregrynacji, ponieważ świątynia będąca sanktuarium maryjnym jest jednym z kościołów jubileuszowych, w których wierni mogą dostąpić szczególnych łask w Roku Świętym.

Pielgrzymka na rynku w Daleszycach rozpoczęła się od powitania krzyża, który wniosła uroczyście kobieca delegacja parafialna. Przed krucyfiksem modlił się najpierw ks. proboszcz Tadeusz Cudzik, a następnie cała wspólnota parafialna. Kobiety młodsze i starsze powitał w imieniu proboszcza ks. Adam Majewski, wikariusz, który poprowadził modlitwę różańcową.

Maryja nigdy nie zawodzi

Reklama

Konferencję do kobiet o Maryi Matce i Królowej, Jej przymiotach i szczególnych interwencjach w dziejach naszej historii narodowej wygłosił ks. Albert Warso. Podkreślał, że „Maryja jest tam, gdzie stoi Chrystus. Jest zawsze przy Nim”. Tłumaczył, że z wdzięcznością powinniśmy patrzeć na obecność Maryi w dziejach naszego narodu. Wspomniał zwycięstwo spod Grunwaldu w 1410 r. i hymn „Bogarodzicę” wyśpiewany przed bitwą, śluby w katedrze lwowskiej Jana Kazimierza. Przypomniał nabożeństwo do Maryi dziesiątek pokoleń. – Pod zaborami, powstańcy umieszczali Ją na ryngrafach i wołali do Niej o wolną Polskę, a w 1920 r. doświadczył naród polski cudu nad Wisłą, pokonując bolszewicką nawałę, która groziła ledwie odzyskanej niepodległości naszego państwa i zachodniej Europie – wspomniał. Zauważył, że wstawiennictwo Maryi, opieka nad narodem i indywidualne historie uzdrowień, opieki Matki Bożej nad rodzinami – wskazują, że „Maryja nigdy nie zawodzi”. Zachęcał: – Trzeba nam się upodabniać do Matki Bożej, i pytał: – Czy Ona w nim króluje, czy Jej obraz znajduje w moim domu ważne miejsce? Zachęcał, aby zwracać się do Maryi każdego dnia jak do Matki.

Godność kobiety

Reklama

Centralnym punktem Pielgrzymki Kobiet była Msza św., której przewodniczył bp Florczyk. W homilii nawiązał on do najstarszych utworów w kulturze średniowiecznej ukazujących miłość Matki Bożej stojącej pod krzyżem przedstawionej w utworach „Stabat Mater Dolorosa” i „Lamencie świętokrzyskim”, z XV w., przechowywanym niegdyś w Klasztorze na Świętym Krzyżu. Wskazywał na cierpienie Matki Bożej i wielu matek, matczyną miłość, współodczuwanie bólu przez Maryję w czasie męki Syna. Podkreślił, że to „chrześcijaństwo uczyło szacunku do kobiety, traktowania jej z godnością”. Maryję postawił za wzór matczynej miłości do dziecka. W nawiązaniu do nawoływania niektórych grup i sił politycznych o dostęp do aborcji, apelował o poszanowanie życia nienarodzonych i miłość matek do dzieci, ale również traktowanie z godnością każdej dziewczyny i kobiety. Z niepokojem mówił o przemianach, jakie nastąpiły w ostatnich latach w traktowaniu kobiet, ale też w podejściu kobiet do życia. – Co stało się z tą relacją kobiety do dziecka? Dlaczego życie dziecka stało się niekochane przez matki? – pytał Biskup. Wskazywał na konsekwencje takich postaw, które „burzą relacje w związkach, małżeństwach, rodzinach” i owocują nierzadko brakiem nowych zawieranych związków małżeńskich i brakiem wzajemnego zaufania. Wszystkie dziewczęta, żony, matki, samotne kobiety, polecił Matce Bożej. – Niech Maryja nasza Matka nauczy nas miłości matczynej, niech nauczy dzieci miłości do matek, mężczyzn szacunku do kobiet i wzajemnego szacunku – zakończył Biskup.

W procesji

Po Mszy św. w procesji z Krzyżem Jubileuszowym bp Florczyk, kapłani, wierni świeccy wraz z uczestniczącym w uroczystościach burmistrzem Dariuszem Meresińskim, prowadzeni przez Daleszycką Orkiestrę Dętą przeszli ulicami miasteczka do kościoła jubileuszowego, śpiewając maryjne pieśni. Krzyż uroczyście wniesiono do świątyni i posadowiono przed ołtarzem głównym. Bp Florczyk oddał mu cześć i odmówił przed nim specjalną modlitwę jubileuszową, a następnie rozpoczęła się adoracja z udziałem Chóru Uratowani.

W ramach peregrynacji w poszczególne dni modlitwę przy krzyżu podejmowały dzieci, młodzież, rodziny, osoby samotne i chorzy. Peregrynacja zakończyła się 9 maja Mszą św. i Koronką do Miłosierdzia Bożego. Krzyż przejęła parafia św. Józefa Robotnika w Kielcach.

Częścią uroczystości jubileuszowych w daleszyckim kościele był spektakl „Cud Eucharystii”, wystawiony w kościele. Jest on inspirowany objawieniami Cataliny Rivas. Przedstawienie przygotował Teatr Salvatus prowadzony przez Monikę Śliwińską-Szostak, katechetkę, polonistkę. W spektaklu w jej reżyserii wzięła udział blisko 60-osobowa grupa dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy angażują się w liczne sztuki i artystyczne przedsięwzięcia przy parafii wraz z Chórem Uratowani.

Parafianki o Pielgrzymce Kobiet

Cieszę się, że kobieta została dostrzeżona i to w maju – miesiącu Maryi, w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. Podczas tej pielgrzymki zauważono wielką rolę kobiety w Bożym zamyśle i to jak wiele od niej zależy. Jeśli będzie promowała swoją kobiecość i godność, jeśli będzie emanowała prawdziwym pięknem, będzie zmieniała świat wokół siebie. Co ważne dużo mówiono o szacunku do kobiet. Jako parafianki z Chóru Uratowani chciałyśmy podkreślić tę wartość każdej kobiety, uczestnicząc w oprawie Mszy św., w modlitwie za kobiety. Wyrażał to również, myślę, nasz biały strój – symbolizujący czystość Matki Bożej i czerwony kwiat – odnoszący się do kochającego kobiecego serca. Było to piękne wydarzenie, i troszkę żałuję, bo pewnie mogło uczestniczyć nim więcej kobiet. Cieszę się jednak z obecności i modlitwy kapłanów, także z dekanatu, myślę że to również był ukłon wobec nas kobiet – powiedziała Śliwińska-Szostak.

Krzyż do kościoła niosła w procesji Justyna Borek, która powiedziała: – Ja, jako córka, jako matka i kobieta jestem poruszona całą uroczystością. Bardzo się cieszę, że kwestia szacunku do kobiet została tak głęboko poruszona i to jest bardzo istotne w tym świecie, który troszeczkę gubi wartości. Chciałabym, żeby moje dzieci rozumiały, jak to jest ważne i myślę, że ta dzisiejsza uroczystość na pewno w ogromnym stopniu przybliżyła nas do tego. Może to są czasami takie proste rzeczy, ale one właśnie budują tę ogromną wartość w człowieku, to, co się potem z nami dzieje, i co wpływa na nasze życie.

Podziel się:

Oceń:

2025-05-20 12:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wracać do mądrości i wiary dziadków

Niedziela kielecka 7/2025, str. VI

Maluchy recytowały wiersze

K.D.

Maluchy recytowały wiersze

Seniorzy z najbliższymi i wnuczętami zgromadzili się na Mszy św. pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka z okazji Dnia Babci i Dziadka w kościele w Daleszycach. Miejsce spotkania nie było przypadkowe.

Więcej ...

To on wybrał mnie

2025-09-02 08:23

Niedziela Ogólnopolska 36/2025, str. 12-13

Beata Anna Sperczyńska z małym Carlem

Zdjęcia: archiwum prywatne Beaty Sperczyńskiej

Beata Anna Sperczyńska z małym Carlem

W wielu wywiadach mama ogłaszanego dziś świętego – Antonia Salzano Acutis podkreślała, że bardzo ważny wpływ na katolickie wychowanie jej dziecka miała polska niania. Jako pierwsi w Polsce publikujemy wywiad z Beatą Anną Sperczyńską – nianią Carla Acutisa

Więcej ...

Wiara jak ziarno

2025-09-08 17:19

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w janowskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości odpustowe, połączone z dożynkami dekanalnymi. Był to dzień modlitwy i dziękczynienia za tegoroczne plony, który zgromadził wiernych z całego dekanatu, przedstawicieli władz samorządowych oraz delegacje gmin powiatu janowskiego z wójtami na czele.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maryja przemówiła w Gietrzwałdzie

Wiara

Maryja przemówiła w Gietrzwałdzie

Co tak naprawdę wydarzyło się w Gietrzwałdzie?

Wiara

Co tak naprawdę wydarzyło się w Gietrzwałdzie?

To on wybrał mnie

Kościół

To on wybrał mnie

Carlo Acutis modlił się też po polsku

Kościół

Carlo Acutis modlił się też po polsku

Oświadczenie ws. ks. Dominika Chmielewskiego

Polska

Oświadczenie ws. ks. Dominika Chmielewskiego

Po informacjach medialnych ws. ks. Chmielewskiego...

Wiadomości

Po informacjach medialnych ws. ks. Chmielewskiego...

Zamordowano kapłana, który piętnował korupcję i...

Kościół

Zamordowano kapłana, który piętnował korupcję i...

Kanonizacja bł. Acutisa i bł. Frassatiego....

Kościół

Kanonizacja bł. Acutisa i bł. Frassatiego....

Włochy: Mieszkańcy Taorminy żądają prawa do snu i nie...

Wiadomości

Włochy: Mieszkańcy Taorminy żądają prawa do snu i nie...