Reklama

Niedziela Częstochowska

Perfekcyjne trio

W tej szkole każdy uczeń jest ważny

Karol Porwich/Niedziela

W tej szkole każdy uczeń jest ważny

Nie byłoby katolickiej szkoły w Drobnicach, gdyby nie wielka determinacja lokalnej społeczności. Dzisiaj nauczyciele w placówce kierują się zasadą uszanowania prymatu osoby każdego z uczniów opartą na mocnym fundamencie, a nie ślepym działaniem zgodnym z przepisami.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniu 21 maja miały miejsce uroczystości związane z jubileuszem 25-lecia istnienia Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK im. św. Faustyny Kowalskiej w Drobnicach. Uroczystej Mszy św. w lokalnej parafii Najświętszej Maryi Panny Śnieżnej przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Eucharystię koncelebrowali ks. Marcin Kręciwilk, administrator parafii, i pochodzący z Drobnic ks. Marek Bator. Uroczystości zwieńczył program artystyczny, podczas którego uczniowie ukazali postać św. Faustyny.

25 lat minęło

Przemiany gospodarcze i ustrojowe w Polsce po 1989 r. zachwiały, szczególnie w ostatnich dekadach, systemem edukacji w małych miejscowościach wiejskich. Sytuacja ta sprawiła, że wiele postpeerelowskich szkół wiejskich stanęło w obliczu zagrożenia likwidacją. Nie ominęło to szkoły w Drobnicach. Lokalna społeczność, zdając sobie sprawę z możliwości utraty własnej placówki edukacyjnej, niezwłocznie podjęła próby jej ratowania. Pomoc przyszła ze strony Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, które nie tylko ocaliło szkołę, ale też tchnęło w nią nowego ducha. Od początku z największymi trudnościami organizacyjnymi mierzyła się była dyrektor Anna Przybylska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dziś Katolicka Szkoła Podstawowa SPSK im. św. Faustyny Kowalskiej w Drobnicach to placówka, która kształci i wychowuje. W codziennej pracy żyje wartościami swojej patronki i stanowi centrum życia całej lokalnej społeczności. – Jestem gorącym orędownikiem pracy wychowawczej w oparciu o solidny fundament wychowania patriotycznego, takiej, jaka realizowana jest w Drobnicach – powiedział podczas uroczystości Jarosław Krajewski, łódzki wicekurator oświaty. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że szkoła jest katolicka. – I z tego jesteśmy bardzo dumni, ponieważ chcemy pielęgnować wartości, które przekazywane są z dziada pradziada. Dbamy o to każdego dnia. Pragniemy, aby nasze dzieci wychowywały się w duchu chrześcijaństwa, w duchu Kościoła katolickiego, żeby dążyły do świętości. Taka jest misja naszej szkoły – zaznacza Tomasz Cieśla, dyrektor. Wychowanie do świętości w szkole polega na różnego rodzaju działaniach formacyjnych i przebiega na różnych płaszczyznach: fizycznej, moralnej, duchowej i kulturowej. Te wartości wpisane są w misje, którą krzewi SPSK w ponad 100 placówkach w całej Polsce. Najczęściej są to szkoły w małych miejscowościach, takie jak tutaj – w pięknej wsi Drobnice.

Niezwykła więź

Rodzice są nieodłączną częścią wspólnoty szkolnej. Od samego początku istnienia placówki przejętej przez SPSK byli zaangażowani w jej przetrwanie. Katarzyna Pruchnik, przewodnicząca rady rodziców, jest absolwentką „podstawówki” – zresztą jak prawie każdy we wsi. – Byłam dzieckiem, gdy SPSK przejmowało szkołę. Z opowieści moich rodziców wiem, że ludzie mieli wtedy w sobie dużo samozaparcia; włożyli mnóstwo trudu i pracy w to, żeby ta szkoła mogła funkcjonować do dzisiaj. Rok w rok rodzice organizowali różnego rodzaju wydarzenia, które pomagały zbierać fundusze na rzecz szkoły – wspomina p. Katarzyna. I tak do dzisiaj kolejne pokolenia dbają o placówkę.

Reklama

Własna szkoła dla lokalnej społeczności jest jednym z elementów, które jednoczą ją na co dzień. – To sprawia, że mamy wspólnotę opartą na szkole, parafii i na nas samych. Również świetlica wiejska jest takim miejscem, gdzie możemy się spotykać i integrować. Mamy dzięki temu wspólne cele, które mobilizują nas do działania. Pewnie dlatego tak dobrze nam się tutaj mieszka i wszystkim razem dobrze żyje – przyznaje p. Katarzyna. Ksiądz Bator potwierdza ten fakt, jak mocno szkoła w Drobnicach cementuje relacje międzyludzkie. Szczególnie wówczas, kiedy stawia się bardzo mocno na współpracę z rodzicami. – Wszyscy nawzajem się tutaj znają i dzięki temu dzieci mają zapewnioną lepszą formację, a sama współpraca z rodzicami jest łatwiejsza – zaznacza kapłan, który pamięta jeszcze czasy PRL, kiedy sam opuszczał mury szkoły.

W ten sposób główne ośrodki życia na wsi: kościół, szkoła, świetlica czy sklep naturalnie stają się centrami, w których mieszkańcy zacieśniają więzi. A gdyby ich nie było? Pewnie każdy zamykałby się we własnym domu, a wioskę czekałaby agonia – mówią mieszkańcy.

Wychowanie

Pierwsze słowa o trudnościach w wychowaniu, nie tylko najmłodszych, padły już podczas uroczystej Mszy św. na rozpoczęcie jubileuszu. Arcybiskup Depo wskazał, że „w najbliższym czasie, na skutek zjawisk politycznych, społecznych, gospodarczych i militarnych ludzkości grozi utrata zdolności rozróżniania prawdy od fałszów”. Ten sam problem zauważa dyr. Cieśla: – Mamy swój program wychowawczo-profilaktyczny, w którym jednym z elementów jest wychowanie również do tego, jak radzić sobie z trudnymi treściami, które są nam przekazywane, i jak oddzielać dobro od zła. To jest właśnie zadanie naszych szkół, żeby wykształcić tę umiejętność.

Reklama

Agnieszka Łabędzka, która ma bogate doświadczenie w edukacji szkolnej, zwraca uwagę na profity płynące z nauczania w kameralnym środowisku. – Mamy możliwość dotarcia praktycznie do każdego dziecka. To jest bardzo duży plus takich szkół, ponieważ dla mnie jako nauczyciela każde dziecko jest jednostką, którą jesteśmy w stanie się zaopiekować. Wynika to właśnie z małej liczebności uczniów w klasie, ale przede wszystkim z charakteru naszej szkoły. Bóg, wiara, nadzieja, ojczyzna, miłość – to są hasła, które przyświecają nam na co dzień.

Większość uczniów podkreślała rozmiar szkoły i wynikające z tego atuty. Anastazja z klasy VI zaznacza, że w szkole jest „milutko”: – Bo wszyscy się znają i to jest taka duża rodzina. Zosia z klasy VIII wskazuje natomiast na fajnych nauczycieli. Łucja z klasy VI chciałaby zostać ortodontą; czasami ma chęć „urwać się” i posmakować większego świata, ale jak sama przyznaje „tak naprawdę to wcale nie aż tak bardzo”. Adam zwraca uwagę na fakt, że w szkole uczniowie poznają ważne dla Kościoła postacie, i traktuje to jako istotną część edukacji. Magdalena Walczak z klasy VI, przewodnicząca samorządu uczniowskiego, podnosi istotną kwestię relacji pomiędzy uczniami a nauczycielami: – Nauczyciele są zawsze otwarci na nasze problemy. Jak tylko coś się dzieje, to biorą nasze sprawy w swoje ręce i zawsze coś z tym zrobią – spontanicznie deklaruje uczennica.

Warto się starać

Wiele zmian zaszło w ostatnich dekadach na obszarach wiejskich. Wieś jest coraz lepiej wyedukowana i społeczność na niej ciągle ewoluuje. Wielu zmieniło też swoje priorytety. Wartości oparte na chrześcijańskim fundamencie są negowane lub zanikają. Na co dzień wkradają się do naszej przestrzeni ideologie, z których oceną nierzadko problem mają również dorośli.

I właśnie mała, katolicka szkoła w Drobnicach pokazuje, dlaczego warto o nią dbać. Całe grono pedagogiczne wkłada wysiłek, aby absolwenci ich szkoły mogli odnaleźć właściwe drogi w życiu. I odróżnić dobro od zła. Potrzebę istnienia tej placówki pokazują również sami mieszkańcy, którzy wraz ze swoją parafią i szkołą tworzą perfekcyjne trio.

Podziel się:

Oceń:

2025-05-27 14:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: młodzież z Argentyny gościła w „Niedzieli”

Graziako/Niedziela

Młodzież z Argentyny, z regionu Patagonii przybyła już do Częstochowy, aby wziąć udział w Międzynarodowym Forum Młodych, we Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka na Jasnej Górze i w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

Więcej ...

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze zbrodnią dokonaną przez księdza

2025-07-26 19:01
Abp Adrian Galbas

BP KEP

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z wnioskiem o wymierzenie najwyższej kary przewidzianej w prawie kanonicznym dla duchownego - wydalenia ze stanu kapłańskiego, a we wszystkich kościołach archidiecezji zostanie odprawione nabożeństwo ekspiacyjne - czytamy w przesłanym KAI komunikacie Archidiecezji Warszawskiej.

Więcej ...

Św. Anna – nauczycielka i pedagog

2025-07-27 19:00
Suma odpustowa w parafii św. Anny we Wrocławiu-Oporowie

Marzena Cyfert

Suma odpustowa w parafii św. Anny we Wrocławiu-Oporowie

Uroczystości odpustowe przeżywała parafia św. Anny we Wrocławiu-Oporowie. Parafianie przygotowywali się do nich od trzech dni poprzez konferencje głoszone przez O. Kuniberta Kubosza ze wspólnoty franciszkańskiej z klasztoru na Górze św. Anny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa