Reklama

Szkoła, jakiej pozazdrościć...

Niedziela sosnowiecka 29/2003

Jak stworzyć szkołę, która wiodłaby prym w nauczaniu i wychowaniu młodzieży nie tylko na terenie miasta, ale i całego regionu, jak kierować nią, aby zyskać szacunek społeczeństwa i wreszcie, jak dotrzeć do współczesnej młodzieży, aby zasłużyć na uznanie i zaufanie? Na te i inne pytania od wieków próbują znaleźć odpowiedź psychologowie, pedagodzy, nauczyciele i dyrektorzy placówek oświatowych. Jednym się udaje, inni, niestety, ponoszą druzgocącą klęskę, bo nie są w stanie sprostać dzisiejszym czasom. Do niewątpliwych sukcesów wicedyrektor, mgr Romany Kantorek-Pałki, nauczycielki fizyki w III Liceum Ogólnokształcącym w Jaworznie należy wypracowanie w ciągu zaledwie 6 lat pracy na kierowniczym stanowisku takiego modelu szkoły, którego każdy może pozazdrościć.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Takt i dyscyplina

To jedno z pięciu liceów ogólnokształcących na terenie miasta. Nad 12 profilowanymi klasami czuwa 25 stałych nauczycieli. Relacje między kadrą a młodzieżą zawsze były serdeczne i życzliwe. Pewnie dlatego uczniowie chętnie angażują się w zajęcia pozaszkolne, których oferta jest bardzo bogata i atrakcyjna. "Młodzież lubi przebywać w szkole, bo wie, że tutaj jest bardziej bezpieczna niż na ulicy czy w pubie. Udało się to osiągnąć dzięki realizacji programu «Bezpieczna szkoła»" - wyjaśnia Romana Kantorek-Pałka. W ostatnim czasie wśród uczniów, rodziców i nauczycieli przeprowadzono ankietę, która miała ukazać, na ile czują się w szkole bezpiecznie? Wynik był rewelacyjny - 83% rodziców uznała to Liceum za całkowicie bezpieczne, podobnie było z młodzieżą i nauczycielami. W szkole nie ma przypadków agresji, przemocy, nie istnieje problem tzw. fali ani problem narkotyków. Każdy uczeń ma identyfikator. Nikt obcy na teren szkoły nie może wejść. Nawiązana została owocna współpraca z policją, której funkcjonariusze cyklicznie urządzają pogadanki dla rodziców, nauczycieli, uczniów, zwracając uwagę na zagrożenia współczesnej młodzieży. Rodzice mają obowiązek osobistego usprawiedliwiania nieobecności swoich dzieci, dzięki czemu już w klasie I problem wagarów zostaje zażegnany. To jedno z najważniejszych wymagań, jakie stawia się młodzieży jaworznickiego III LO. Dyscyplina, jaką od początku sprawowania urzędu wprowadziła p. Pałka, szybko spotkała się z aprobatą uczniów. Nikt tak dobrze jak oni nie wyczuwa bogactwa osobowości człowieka, nikt bardziej niż oni nie potrafi obiektywnie ocenić wiedzy, inteligencji, taktu i przyzwoitości człowieka, nauczyciela. Stąd mimo trzymania ich "krótko", ale przyjaźnie i z kulturą, zyskała sobie posłuch i życzliwość wśród swoich podopiecznych. Dowód? Nagrody, przyznawane na zakończenie roku szkolnego podczas tzw. gali gwoździowej, na które trzeba sobie rzeczywiście zasłużyć. W tym roku uczniowie w tajnym głosowaniu przyznali Romanie Kantorek-Pałka tytuł "Mamuśka" - za wyjątkową troskę o dobro uczniów i dobre imię szkoły oraz tzw. "gwóźdź specjalny" - za specjalne osiągnięcia naukowe oraz sprawne kierowanie LO.

Bogate serce i duch

Za urzędowania p. Pałki wizerunek szkoły i ogólna opinia o Liceum znacznie się poprawiła. To zapewne dzięki jej właściwemu podejściu i traktowaniu ucznia, w którym zauważa się nie tylko jego umysł, ale i troską otacza jego wnętrze, przekazując podstawowe zasady etyczne, ponadczasowe prawdy moralne, szkoła uchodzi za jedną z wiodących. Na uwagę zasługuje zwłaszcza nauczanie przedmiotów ścisłych, które w ostatnich latach osiągnęło bardzo wysoki poziom. Od ponad 13 lat trwa współpraca jaworznickiej młodzieży z Instytutem Fizyki, a od sześciu wprowadzony został przedmiot "ćwiczenia laboratoryjne z fizyki". W ubiegłym roku szkolnym z inicjatywy Pani Wicedyrektor podpisana została umowa z Uniwersytetem Śląskim, który objął patronat nad klasami matematyczno-fizyczno-informatycznymi, co było tylko oficjalnym ukoronowaniem istniejącej od lat faktycznej współpracy. Jak twierdzi prodziekan ds. fizyki, prof. dr hab. Alicja Ratuszna "poczynania Romany Pałki przyniosły jej nie tylko rozgłos, ale i szacunek środowiska akademickiego. Pani Wicedyrektor zaś wyznaje, iż tak naprawdę największym jej osobistym osiągnięciem jest rozbudzenie w uczniach pasji do fizyki, nauki pięknej, ale jakże trudnej oraz fakt, że w chwilach goryczy i trudów pomocna dłoń uczniów stała się dla niej otuchą, pocieszeniem, wybawieniem...
Pani Wicedyrektor to osoba z bogatym dorobkiem naukowym, ale i bogatym wnętrzem, którego źródło tkwi w jej chrześcijańskich korzeniach. Wymagająca wiele od siebie, ale i wiele od innych, co nie wszystkim się podobało. W związku z niesłusznym szkalowaniem jej osoby przez konkretnych ludzi oraz z pojawieniem się anonimowych artykułów w lokalnych gazetach uderzających w jej dobre imię, przy jednoczesnym braku możliwości obrony złożyła rezygnację z funkcji wicedyrektora z 3-miesiącznym wypowiedzeniem, pozostając na etacie nauczyciela fizyki w III LO.
Żegnana przez uczniów owacjami na stojąco, mnóstwem dobrych, ciepłych słów i listów, kwiatami i łzami wzruszenia powiedziała za Ojcem Świętym "Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, ale przez to, czym dzieli się z innymi".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Potrzebujemy światła i odwagi Ducha Świętego

2024-05-19 16:47
Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Po podpisaniu przez abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, dokumentów rozpoczynających II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła się Eucharystia.

Więcej ...

Matko w Studziannej na krześle siedząca, módl się za nami...

2024-05-19 20:50

Adobe Stock

Cudowny Obraz został 18 sierpnia 1968 r. ukoronowany papieskimi koronami przez Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski, oraz Ks. Kard. Karola Wojtyłę i Ks. Bpa Piotra Gołębiowskiego, Administratora Diecezji Sandomierskiej. W tym czasie wizerunek zaczął być nazywany obrazem Matki Bożej Świętorodzinnej.

Więcej ...

Francja: ponad 300 kleryków weźmie udział w turnieju piłkarskim

2024-05-19 16:09

Adobe Stock

Wielki turniej piłki nożnej, z udziałem ponad 300 kleryków za całej Francji, rozpocznie się 25 maja w Évron, w departamencie Mayenne, w Kraju Loary. Uczestniczyć w nim będzie niemal połowa spośród około 700 francuskich seminarzystów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj