Reklama

Wiadomości

Projekcja prasowa filmu o rtm. Witoldzie Pileckim

Rotmistrz Witold Pilecki

ipn.gov.pl

Rotmistrz Witold Pilecki

W Warszawie odbył się pokaz prasowy filmu "Pilecki", fabularyzowanego dokumentu opowiadającego o losach rtm. Witolda Pileckiego, żołnierza Wojska Polskiego, uczestnika konspiracji, dobrowolnego więźnia i uciekiniera z obozu koncentracyjnego Auschwitz, autora raportów o dokonywanym tam ludobójstwie, żołnierza II Korpusu Polskiego, zamordowanego przez aparat bezpieczeństwa Polski Ludowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W towarzyszącej pokazowi konferencji uczestniczyli Mirosław Krzyszkowski, reżyser filmu znany z produkcji m.in. "Dumy i zdrady" oraz "Pamięci. Tajemnic lasów Piaśnicy", Marcin Kwaśny, odtwórca roli rotmistrza oraz Michał Kondrat, dystrybutor obrazu.

- Film będzie miał premierę niemal dokładnie w 75. rocznicę transportu Pileckiego do Auschwitz - powiedział podczas konferencji Bogdan Wasztyl, producent i prezes Stowarzyszenia "Auschwitz Memento", która zebrała fundusze na powstanie dokumentu. Wasztyl podkreślił, że film powstał wyłącznie dzięki hojności obywateli, gdyż żadna instytucja centralna, parlamentarzyści zachęcani do wspierania dzieła, nie były zainteresowane wsparciem finansowym projektu. Dzięki mediom społecznościowym i akcji "Projekt: Pilecki" udało się zebrać kwotę, która pozwoliła nakręcić film.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zdaniem Marcina Kwaśnego, odtwórcy głównej roli film jest formą spłaty długu, jaka współczesna Polska ma zaciągnęła wobec rotmistrza Pileckiego i jego rodziny. - Polska wiele mu zawdzięcza. Nie był bohaterem jednego czynu, a wciąż nie mówi się o nim w szkołach. Dlatego warto, by ten film i raporty, dzięki którym świat dowiedział się o piekle Auschwitz były lekturą obowiązkową - podkreślił. Dodał, że postać Pileckiego zafascynowała go od samego początku.

W filmie przeplatają się wątki fabularne i dokumentalne. W stuminutowym dokumencie widzowie towarzyszą Pileckiemu od czasów jego młodości, przez dramatyczne wydarzenia II wojny światowej, aż po uwięzienie i śmierć w maju 1948 roku. Występują w nim także członkowie rodziny "dobrowolnego więźnia Auschwitz", syn Andrzej Pilecki oraz prawnuki. Pokazane są nie tylko najważniejsze etapy życia rotmistrza, ale także powrót syna do rodzinnej miejscowości, Sukurczy na terenie dzisiejszej Białorusi i ślady upamiętnień związanych z Pileckim w Warszawie. Z filmu można dowiedzieć się nie tylko o wojennej drodze rotmistrza, ale także o jego zamiłowaniu do poezji i malarstwa. Dwa swoje obrazy "Matka Boża Nieustającej Pomocy" oraz "Święty Antoni z Dzieciątkiem Jezus", ofiarował do kościoła parafialnego w Krupowie.

Reklama

W produkcję filmu zaangażowało się ponad 300 osób różnych profesji i zainteresowań, zafascynowanych postacią Witolda Pileckiego, liczne grupy rekonstrukcyjne oraz kilka instytucji: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Krakowska Szkoła Filmowa, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie, Aeroklub Polski, Muzeum Koryznówka w Nowym Wiśniczu.

Już wkrótce do księgarń, nakładem wydawnictwa "Znak", trafi książka pt. "Pilecki. Śladami mojego taty", będąca wywiadem rzeką przeprowadzoną przez Bogdana Wasztyla i Mirosława Krzyszkowskiego z synem Rotmistrza Andrzejem Pileckim. Producentem filmu jest Stowarzyszenie Auschwitz Memento z Oświęcimia. Premiera filmu 25 września.

ZOBACZ OFICJALNY ZWIASTUN

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2015-09-02 21:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rotmistrz Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki

ipn.gov.pl

Rotmistrz Witold Pilecki

Witold Pilecki – ochotnik do Auschwitz, utożsamiany jest także z oporem Polaków przed czerwonym zniewoleniem po II wojnie światowej. Został skazany na karę śmierci. Zbrodniczy wyrok – strzał w potylicę wykonał 25 maja 1948 r. Piotr Śmietański, zwany Katem z Mokotowa. Przed śmiercią Pilecki prosił żonę, by codziennie czytała córce fragmenty książki Tomasza à Kempis „O naśladowaniu Chrystusa”.

Więcej ...

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Więcej ...

Łomża: zakończyło się zgromadzenie plenarne COMECE

2024-04-19 20:41

pixabay.com

W Łomży zakończyło się trzydniowe (17-19 kwietnia) wiosenne zgromadzenie plenarne Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W 20. rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej, delegaci konferencji biskupich z 27 państw Unii Europejskiej wysłuchali głosów krajów Europy Środkowej i Wschodniej w świetle nadchodzących wyborów europejskich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous