Reklama

Głos z Torunia

W drodze do nieba

Bractwo św. Jakuba zachęca do pielgrzymowania

Renata Czerwińska

Bractwo św. Jakuba zachęca do pielgrzymowania

Pielgrzymowanie jest obrazem naszego życia. Powinno ono uruchamiać w nas pytania. Kto pielgrzymuje, musi pytać o sens życia i cierpienia, o to, skąd przybywa i dokąd zmierza – mówił bp Arkadiusz Okroj podczas uroczystości odpustowych w sanktuarium św. Jakuba.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W świątyni przy toruńskim Rynku Nowomiejskim zgromadzili się nie tylko parafianie, lecz także liczne bractwa związane ze Szlakiem św. Jakuba: m.in. Kujawsko-Pomorskie Bractwo św. Jakuba, Konfraternia Świętego Jakuba Starszego Apostoła przy katedrze polowej WP w Warszawie oraz Bractwo Świętego Jakuba z Gdańska, a nawet – pielgrzym z Mediolanu.

W homilii Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na znaczenie pielgrzymki. Przypomniał znaki towarzyszące pątnikom wędrującym do grobu Apostoła już od średniowiecza, uczące tego, że we wszystkim zależymy od Boga i mamy wiele darów, którymi możemy się dzielić. Przede wszystkim każdy z nas jest wezwany, by nieść innym płomień wiary.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zauważył również, że pielgrzymowanie przypomina klasyczny podział etapów życia duchowego. Przygotowania do wyprawy są zwykle pełne radości – tak jak pierwszy etap nawrócenia. W drodze jednak możemy doświadczyć kryzysów, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. To drugi potrzebny etap – oczyszczenie. – Pamiętajmy jednak, że nie idziemy do nicości, ale od sensu do sensu, od miłości do miłości. Bóg zapala w nas światło, daje nam pragnienie, by żyć dla Niego – zachęcił bp Okroj. Dodał również, że gdy przeżywamy oczyszczenie, noc ciemną, „należy uchwycić mocno ster wiary, trzymać się tego, co wypróbowane, co pozwoli nam przejść przez ciemność”, aż osiągniemy cel naszej wędrówki. Wówczas – w ostatni etapie – rozpoznamy, że było warto.

Nawiązując do Ewangelii, bp Okroj wyjaśnił, że Jezus nie gorszy się niedojrzałością Apostołów, wie bowiem dobrze, że są w drodze. Dlatego też trzeba pozwolić Duchowi Świętemu, aby przekonywał nas o prawdzie, przemieniał nasze życie. Jednym z owoców pielgrzymowania jest przecież nie tylko pogłębienie wzajemnych relacji, ale i pragnienie zjednoczenia z Bogiem.

Podczas Mszy św. do grona członków Bractwa Kujawsko-Pomorskiego zostały przyjęte dwie osoby. Na zakończenie uroczystości wierni wyruszyli w procesji eucharystycznej i odśpiewali „Ciebie, Boże, wysławiamy”. Mogli również ucałować relikwie św. Jakuba.

Podziel się:

Oceń:

2025-08-05 15:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O wakacjach inaczej…

Arch. KSM

Więcej ...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Niedziela wrocławska 13/2010

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Prezydent upamiętnił 21. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

2026-04-02 12:31

Przemysław Keler/KPRP

Prezydent Karol Nawrocki w czwartek upamiętnił 21. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II składając wieniec przed Krzyżem Papieskim na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna o dobre przeżycie Triduum Paschalnego i Wielkanocy...

Wiara

Nowenna o dobre przeżycie Triduum Paschalnego i Wielkanocy...

Wiara

"Znosił ból w pokorze". Ostatnie godziny św. Jana Pawła...

Siedem ostatnich słów Jezusa z krzyża -

Wiara

Siedem ostatnich słów Jezusa z krzyża - "Boże mój,...

Watykańska Liturgia Triduum Paschalnego na antenie EWTN...

Kościół

Watykańska Liturgia Triduum Paschalnego na antenie EWTN...

Mieszkańcy Lubelszczyzny „wGotowości”

Niedziela Lubelska

Mieszkańcy Lubelszczyzny „wGotowości”

Oświadczenie kard. Grzegorza Rysia

Kościół

Oświadczenie kard. Grzegorza Rysia

Łódź: jakie są pierwsze decyzje kard. Krajewskiego?

Kościół

Łódź: jakie są pierwsze decyzje kard. Krajewskiego?

Komunikat abp. Zielińskiego dot. Triduum Paschalnego: nie...

Kościół

Komunikat abp. Zielińskiego dot. Triduum Paschalnego: nie...

Watykan odwołuje Światowy Dzień Dziecka. Jest decyzja...

Kościół

Watykan odwołuje Światowy Dzień Dziecka. Jest decyzja...