Reklama

"Dwa kościoły - żywy i z cegieł murowany"

Niedziela łódzka 12/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. WALDEMAR KULBAT: - 15 października ub. roku wspólnota parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przeżywała poświęcenie kościoła. Było to zakończenie niezliczonych prac i starań, zarówno kapłanów, jak i wiernych. Proszę naszym czytelnikom przedstawić dotychczasowe dzieje parafii.

KS. KAN. JAN SZADKOWSKI: - Parafię utworzył bp Józef Rozwadowski dekretem z 15 lutego 1983 r.

Tytuł parafii pozostawił powołanemu Księdzu Proboszczowi. Ustalono lokalizację, ale dalej sprawy szły trudno. Od pierwszej niedzieli, tj. od 20 lutego 1983 r. odprawiane były Msze św. na wskazanym placu "pod chmurką".

W ciągu kilku miesięcy pierwszego roku powstały tymczasowe, tak bardzo wówczas potrzebne, sale katechetyczne oraz zbudowano czynem społecznym parafian tymczasową kaplicę, gdzie przez 17 przeszło lat koncentrowało się życie religijne parafii. Podkreślić i docenić muszę na początku wielki wkład wszystkich księży, którzy przez ten okres minionych prawie 18 lat tutaj ze mną pracowali, podejmując wiele inicjatyw duszpasterskich, dzięki czemu jest tutaj bardzo żywy Kościół, podczas gdy Ksiądz Proboszcz zabiegał o budowę kościoła materialnego. Wiemy wszyscy, jaki był to czas i jak wiele trudności trzeba było pokonać, począwszy od uregulowania stanu prawnego ziemi (plac składa się z 14 działek). Na pozwolenie na budowę kościoła czekaliśmy ponad 4 lata.

Po 3 latach zostało wydane pozwolenie na budowę plebanii i domu katechetyczno-kancelaryjnego, ponieważ katecheza odbywała się wtedy w czterech tymczasowych salkach. Plebania została zbudowana i poświęcona przez Księdza Arcybiskupa po dwóch dokładnie latach. Budowa drugiego budynku trwała trochę dłużej. Dziś służy on nie tylko parafii, ale także ma tutaj swoją przystań centrala Ruchu "Światło-Życie" naszej archidiecezji.

- Odwiedzając tutejszy kościół, zauważa się duży udział wiernych, dzieci, młodzieży i dorosłych w Liturgii. Jak przedstawia się duszpasterstwo parafii położonej w centrum nowoczesnego osiedla, w kościele ze wszystkich stron otoczonym potężnymi wieżowcami? Co sprawia, że udział wiernych w życiu parafii jest tak żywy?

- Gdy mówimy o żywym Kościele, należy tutaj wspomnieć o bardzo dynamicznych i licznych grupach Oazy Żywego Kościoła, Kręgów Rodzin (pod opieką księży), grupie biblijnej, duszpasterstwie nauczycieli, studentów. Księża organizują oprócz tradycyjnych wakacyjnych turnusów oazowych, także spływy kajakowe z młodzieżą, wyjazdy pielgrzymkowe, ( między innymi do Lichenia), żywe zaangażowanie i liczne uczestnictwo w Łódzkiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Grupa 74 osób była na Światowym Spotkaniu Młodzieży z Ojcem Świętym w Rzymie (wraz z dwoma księżmi z parafii: Andrzejem i Mariuszem).

Księża stanowią przykład zaangażowania dla całej parafii. Dzięki temu udaje nam się doświadczyć Kościoła - Wspólnoty. Realizujemy Kościół jako Wspólnotę wspólnot. Sami rozwijamy się w tych wspólnotach i one w ogromnej mierze dynamizują życie duchowe naszej parafii. Widzimy, że właściwym fundamentem życia religijnego są spotkania modlitewno-formacyjne. To właśnie dzięki inwencji, zaangażowaniu i pomysłom księży mogą rozwijać się różne formy duszpasterstwa.

Wypada mi tutaj wspomnieć, że przez ostatnie 3 lata był z nami w parafii ks. dr Janusz Lewandowicz, powołany w czerwcu ubiegłego roku na stanowisko rektora naszego Wyższego Seminarium Duchownego. Zarówno księża, jak i parafianie, bardzo cenią tę trzyletnią obecność. Wiele skorzystaliśmy.

- Jak przedstawia się praca nad formacją religijną młodzieży. Obecnie religia odbywa się w szkole. Czy kapłani i katecheci czują się dobrze w szkołach i zostali zaakceptowani przez młodzież?

- Współpraca z dyrekcjami naszych szkół układa się dobrze. Wielu nauczycieli jest bardzo oddanych dzieciom i młodzieży. Harmonijnie współpracują z nami i siostrami katechetkami w dziele formowania młodego pokolenia. Godzi się tutaj podkreślić i docenić pracę naszych Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus z ul. Złocieniowej 38. Myślę, że dla dzieci i młodzieży katecheza oraz obecność katechetów w szkole jest czymś zupełnie naturalnym.

- Jeszcze jedno pytanie, jakie były najważniejsze wydarzenia w dotychczasowej historii parafii?

- Budowa samego budynku kościoła - to historia ostatnich 10 lat.

Pozwolenie na budowę zostało wydane po wielu staraniach ( ponad 4 lata), dopiero po Łódzkiej Pielgrzymce Ojca Świętego w 1987 r. Nosi datę 20 lipca 1987 r. Pierwsze fundamenty poświęcił bp Bohdan Bejze podczas 1. wizytacji kanonicznej parafii w 1989 r. Dalsze fundamenty i budowa rozpoczęły się w roku 1990. We wrześniu 1993 r. Ksiądz Arcybiskup wmurował akt erekcyjny i kamień węgielny oraz poświęcił pierwsze mury.

W murach kościoła gościliśmy w październiku 1995 r. Obraz Matki Bożej z Watykanu, nawiedzający każdą parafię. Gdy został wykonany strop - w 1998 r. odprawiliśmy w kościele pierwszą Pasterkę. Potem był Wielki Tydzień, odpust patronalny - 3 maja. W roku 1999 pokryliśmy kościół dachem - na całym jest już blacha. Wykonana jest wieża, na której są już dzwony, ufundowane przez rodzinę z parafii. W ubiegłym roku zostały wykonane tynki wewnątrz kościoła i na zewnątrz, instalacje: elektryczna i nagłośnieniowa, żyrandole i elektroniczne organy 48-głosowe, została także położona posadzka marmurowa w prezbiterium i zakrystii.

Bardzo ważnym wydarzeniem w życiu naszej wspólnoty było poświęcenie kościoła 15 października ubiegłego roku. Ksiądz Arcybiskup poświęcił kościół, który został dołączony do grona świątyń, służących ludowi Bożemu w naszej archidiecezji.

- Dziękuję za rozmowę, Księdzu Kanonikowi, księżom wikariuszom oraz całej wspólnocie parafialnej w imieniu swoim oraz naszych czytelników składam najlepsze życzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Katolik na wyborach

2025-05-06 14:43

Niedziela Ogólnopolska 19/2025, str. 32-33

Adobe Stock

Udział w wyborach jest obowiązkiem sumienia katolika, bo wynika z zaangażowania na rzecz dobra wspólnego. Czym katolicki wyborca powinien się kierować, wrzucając swój głos do urny, i na kogo może głosować?

Więcej ...

Abp Galbas w narodowym sanktuarium św. Andrzeja Boboli: bądźmy apostołami jedności

2025-05-16 19:19
Abp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Abp Adrian Galbas

“Mamy być apostołami jedności z Bogiem, przede wszystkim przez to, że sami będziemy trwali w tej jedności, otwierając się na łaskę obecną w sakramentach i słowie Bożym, przyjmując całą naukę Chrystusa oraz dbając o swoje dobrze ukształtowane sumienie” - mówił abp Adrian Galbas. Metropolita warszawski przedowniczył liturgii w Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, w dniu uroczystości tego patrona Polski, w intencji ducha jedności w ojczyźnie. Hierarcha w kazaniu odniósł się także do wyborów prezydenckich.

Więcej ...

Nie jesteśmy sami

2025-05-17 08:26
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

W świecie, który coraz częściej zdaje się być bezwzględnie samotny, pełen hałasu i chaosu, wiara – nawet ta głęboko zakorzeniona – może czasem wydawać się mglistym wspomnieniem. Młodzi ludzie, zbuntowani, rozczarowani lub po prostu zagubieni, odrzucają często tradycję, Kościół, a wraz z nimi to, co niewidzialne. A jednak... nie potrafią się od tego całkiem uwolnić. Dlaczego? Bo wbrew pozorom, nie jesteśmy sami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Czy kard. Ryś rozmawiał z papieżem Franciszkiem po jego...

W wolnej chwili

Czy kard. Ryś rozmawiał z papieżem Franciszkiem po jego...

USA: profanacja kaplicy adoracji Najświętszego...

Kościół

USA: profanacja kaplicy adoracji Najświętszego...

Największa afera tej kampanii wyborczej

Wiadomości

Największa afera tej kampanii wyborczej

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Leon XIV

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Wiara

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką