Reklama

Wiadomości

Prezydent Duda do polskich muzułmanów: dziękuję za waszą wierną służbę

Archiwum Kancelarii Prezydenta

Za wielusetletnią, wierną i "naznaczoną daniną krwi" służbę państwu polskiemu podziękował dziś Andrzej Duda społeczności polskich Tatarów. Prezydent przebywał z wizytą na Podlasiu, gdzie odwiedził m.in. siedzibę muzułmańskiej gminy wyznaniowej w Bohonikach.

W krótkim przemówieniu skierowanym do przedstawicieli Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, w tym muftiego Tomasza Miśkiewicza, Andrzej Duda podkreślił, że Tatarzy od setek lat dawali wyraz wiernej służby państwu polskiemu, składając nieraz swoistą "daninę krwi".

- Państwa obecność pokazuje piękną specyfikę polskiej wspólnoty, która mimo zróżnicowania wewnętrznego, stanowi jedność w ramach Rzeczypospolitej. To jest niezwykle ważne także na przyszłość, kiedy być może będziemy mieli przybyszów z innych krajów, ludzi, których z ich kraju wygnał strach o życie i zdrowie - zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że przybyli do Polski uchodźcy z Bliskiego także "czuli wewnętrzną potrzebę, przeświadczenie służby dla swojej nowej ojczyzny i dla społeczeństwa, które tutaj żyje". - Aby szanowali obyczaje, które zastali, kultywując swoje - w sposób spokojny, tolerancyjny - tak jak na przestrzeni setek lat czynili państwa pradziadkowie i dziadkowie i wy czynicie - mówił prezydent, zwracając się do społeczności tatarskiej.

Reklama

Andrzej Duda wspomniał także i uczcił pamięć imama Stefana Mustafy Jasińskiego, nestora społeczności tatarskiej w Polsce, który zmarł 4 września w wieku 104 lat. - To piękny wiek, cały wiek służby dla społeczności, ale i dla Rzeczpospolitej - przyznał.

Dodał, że działalność imama Jasińskiego było przykładem tego, jak wspólnota polskich muzułmanów wpisuje się w wielką wspólnotę Rzeczpospolitej.

Na zakończenie swojej wizyty na Podlasiu prezydent Andrzej Duda złoży na cmentarzu parafialnym w Suchowoli kwiaty na grobie rodziców bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

2015-09-10 15:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: Jan Paweł II był jedną z najważniejszych postaci XX w.

2020-05-17 13:38

źródło: prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda

Karol Wojtyła był jedną z najważniejszych postaci XX w., jego nauczanie i świadectwo wciąż poruszają serca i umysły milionów ludzi na całym świecie i są inspiracją dla wielu inicjatyw – napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników niedzielnych uroczystości na Jasnej Górze.

Więcej ...

Watykan: Kościół będzie miał 4 nowych błogosławionych

2020-05-27 14:03

pixabay.com

Ojciec Święty upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do opublikowania 8 dekretów, w tym 2 o cudzie oraz dwóch o męczeństwie

Więcej ...

Od niewoli do wolności. Sesja Kolbiańska

2020-05-28 21:29

MJscreen

Msza św. celebrowana w ramach 39. Sesji Kolbiańskiej.

– Stan niewoli fizycznej stał się dla bardzo wielu sytuacją wyzwolenia i wolności. Dobrze, że tutaj jesteśmy. Ostatnie dni, tygodnie, miesiące były szczególnie dla nas – ludzi wierzących – wielkim ograniczeniem wolności religijnej. Nie mogliśmy praktykować w sposób wolny tego, co nam dyktowało serce, ale byliśmy posłuszni. Wielu cierpiało… – mówił asystent Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w diecezji bielsko-żywieckiej ks. Piotr Leśniak w Harmężach. Tam w czwartek 28 maja odbyła się 39. Sesja Kolbiańska.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Niestrudzony pasterz narodu

Niedziela w Warszawie

Niestrudzony pasterz narodu

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Kościół

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Święty nie rodzi się po śmierci

Wiara

Święty nie rodzi się po śmierci

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...