Reklama

Archiwum Kancelarii Prezydenta

Prezydent Duda do polskich muzułmanów: dziękuję za waszą wierną służbę

2015-09-10 15:15

lk / Bohoniki / KAI

Za wielusetletnią, wierną i "naznaczoną daniną krwi" służbę państwu polskiemu podziękował dziś Andrzej Duda społeczności polskich Tatarów. Prezydent przebywał z wizytą na Podlasiu, gdzie odwiedził m.in. siedzibę muzułmańskiej gminy wyznaniowej w Bohonikach.

W krótkim przemówieniu skierowanym do przedstawicieli Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, w tym muftiego Tomasza Miśkiewicza, Andrzej Duda podkreślił, że Tatarzy od setek lat dawali wyraz wiernej służby państwu polskiemu, składając nieraz swoistą "daninę krwi".

- Państwa obecność pokazuje piękną specyfikę polskiej wspólnoty, która mimo zróżnicowania wewnętrznego, stanowi jedność w ramach Rzeczypospolitej. To jest niezwykle ważne także na przyszłość, kiedy być może będziemy mieli przybyszów z innych krajów, ludzi, których z ich kraju wygnał strach o życie i zdrowie - zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że przybyli do Polski uchodźcy z Bliskiego także "czuli wewnętrzną potrzebę, przeświadczenie służby dla swojej nowej ojczyzny i dla społeczeństwa, które tutaj żyje". - Aby szanowali obyczaje, które zastali, kultywując swoje - w sposób spokojny, tolerancyjny - tak jak na przestrzeni setek lat czynili państwa pradziadkowie i dziadkowie i wy czynicie - mówił prezydent, zwracając się do społeczności tatarskiej.

Reklama

Andrzej Duda wspomniał także i uczcił pamięć imama Stefana Mustafy Jasińskiego, nestora społeczności tatarskiej w Polsce, który zmarł 4 września w wieku 104 lat. - To piękny wiek, cały wiek służby dla społeczności, ale i dla Rzeczpospolitej - przyznał.

Dodał, że działalność imama Jasińskiego było przykładem tego, jak wspólnota polskich muzułmanów wpisuje się w wielką wspólnotę Rzeczpospolitej.

Na zakończenie swojej wizyty na Podlasiu prezydent Andrzej Duda złoży na cmentarzu parafialnym w Suchowoli kwiaty na grobie rodziców bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Tagi:
prezydent muzułmanie Duda Andrzej

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Kapłańskie zamyślenia

Kapłańskie zamyślenia

Narodowe Perły Klasztoru OO. Paulinów

Narodowe Perły Klasztoru OO. Paulinów

Jestem w dobrym miejscu

Jestem w dobrym miejscu

Odnaleźć Boga

Odnaleźć Boga

Przegląd prasy 27 czerwca

Przegląd prasy 27 czerwca

Przegląd nr 26/2019

Przegląd nr 26/2019

Poeta Józef Baran gościł w Powiatowej Bibliotece Publicznej

Poeta Józef Baran gościł w Powiatowej Bibliotece Publicznej

Abp Depo: potrzeba wierności Chrystusowi do końca

Abp Depo: potrzeba wierności Chrystusowi do końca

Proboszcz Roku Dolnego Śląska

Proboszcz Roku Dolnego Śląska

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem