Reklama

Franciszek

Franciszek u św. Marty: pierwszym krokiem do miłosierdzia jest oskarżenie samego siebie

Grzegorz Gałązka

Aby być miłosiernymi dla innych, musimy mieć odwagę, by oskarżać samych siebie – powiedział papież podczas porannej Mszy św. w Domu Świętej Marty. Nawiązując do dzisiejszych czytań liturgicznych (1 Tm 1,1-2.12-14; Łk 6,39-42) wskazał, że musimy nauczyć się nie sądzić innych, gdyż w przeciwnym razie stajemy się obłudnikami. Przestrzegł, iż grozi to wszystkim, „od papieża w dół”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty zauważył, że liturgia skłania nas w tych dniach do refleksji nad chrześcijańskim stylem życia, nacechowanym czułością, dobrocią, łagodnością i zachęca nas, byśmy na tej drodze nawzajem się wspierali. Przypomniał, że Pan Jezus, mówiąc o nagrodzie w niebie, wskazuje drogę: „Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni” (Łk 6, 37). Papież zaznaczył, że początkiem tej drogi, jak ukazują to obydwa dzisiejsze czytania, jest oskarżenie samego siebie.

Wyjaśnił, że chodzi o odwagę oskarżania siebie, zanim oskarżymy innych. "Święty Paweł chwali Pana za to, że go wybrał i dziękuje «że uznał mnie za godnego wiary, skoro przeznaczył do posługi mnie, ongiś bluźniercę, prześladowcę i oszczercę. Dostąpiłem jednak miłosierdzia». W ten sposób Paweł uczy nas oskarżania samych siebie” – zaznaczył Franciszek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zauważył, że także w czytanym dziś fragmencie Ewangelii podobnie uczy Pan Jezus. Trzeba najpierw usunąć belkę ze swego oka, a dopiero gdy przejrzymy, gdy oskarżymy siebie, możemy usunąć drzazgę z oka naszego brata. Natomiast ludzie, którzy nie nauczyli się oskarżać samych siebie, stają się obłudnikami. I to „wszyscy, począwszy od papieża: wszyscy" - podkreślił kaznodzieja. Dodał, że "jeśli ktoś z nas nie jest zdolny oskarżyć samego siebie, by następnie powiedzieć, jeśli to konieczne, tym, którym trzeba powiedzieć o sprawach innych osób, to nie podejmuje on tego wspaniałego dzieła pojednania, wprowadzania pokoju, czułości, dobroci, przebaczenia, hojności i miłosierdzia, które przyniósł nam Jezus Chrystus”.

Reklama

A zatem pierwszym krokiem jest prośba do Pana o łaskę nawrócenia, a gdy pojawia się pokusa myślenia o cudzych wadach – zatrzymania się, pomyślenia o własnych błędach. Paweł miał odwagę oskarżyć siebie: „byłem bluźniercę, prześladowcę i oszczercę”. A co możemy powiedzieć o sobie samych? - zapytał retorycznie Ojciec Święty. Zachęcił, aby powstrzymać się od komentarzy o innych, a pomyśleć o sobie samych. "To jest pierwszy krok na tej drodze wielkoduszności. Ten bowiem, kto potrafi jedynie dostrzec drzazgę w oku drugiego, dochodzi do małostkowości: mierne serce, pełne małostkowości i plotek” - powiedział papież.

Na zakończenie zachęcił do modlitwy o łaskę szczodrości w przebaczeniu, hojności w miłosierdziu. Zauważył, że do ogłoszenia kogoś świętym konieczny jest żmudny proces, cud i orzeczenia Kościoła, ale - dodał żartobliwie - "gdyby znalazł się ktoś, kto nigdy, przenigdy nie mówił źle o innych, to można by go kanonizować natychmiast".

Podziel się:

Oceń:

2015-09-11 12:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek głęboko zaniepokojony sytuacją w Iraku

flickr.com/ZenitPro

"Ojciec Święty śledzi z głębokim niepokojem dramatyczne wiadomości dochodzące z północnego Iraku, dotyczące ludzi bezbronnych" - stwierdził rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ.

Więcej ...

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża

2024-05-01 14:02
Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Towarzystwo im. Edyty Stein

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Podjęto kolejne kroki w celu nadania św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła. Oficjalny wniosek w tej sprawie złożył Papieżowi generał karmelitów bosych o. Miguel Márquez Calle. Teraz Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie mogła zainicjować oficjalną procedurę.

Więcej ...

Kard. Pizzaballa objął kościół tytularny w Rzymie

2024-05-02 09:52
Pierbattista Pizzaballa OFM

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

Łaciński Patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa objął 1 maja swój kościół tytularny w Rzymie. Ceremonia w kościele Sant'Onofrio (św. Onufrego) miała się odbyć 15 kwietnia, jednak z powodu irańskiego ataku na Izrael kard. Pizzaballa odłożył swoją podróż z Jerozolimy do stolicy Włoch.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst