Reklama

Niedziela Lubelska

Dziedzictwo wiary

Abp Stanisław Budzik poświęcił pamiątkową tablicę

Paweł Wysoki

Abp Stanisław Budzik poświęcił pamiątkową tablicę

Dziękujemy Bogu za siedem wieków istnienia parafii, za dary Bożej łaski hojnie wylewane w sakramentach Kościoła – powiedział abp Stanisław Budzik.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Częstoborowicach należy do najstarszych na terenie archidiecezji lubelskiej; powstała w 1325 r. W niedzielę, 21 września, wspólnota wiernych wraz z proboszczem ks. Marcinem Smalcem oraz licznie przybyłymi gośćmi uroczyście świętowała jubileusz 700-lecia. Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Budzik.

– Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tak doniosłym wydarzeniu, które łączy pokolenia i umacnia naszą tożsamość. Uświadamiamy sobie wielkość dziedzictwa naszych przodków i gorąco pragniemy, aby nasze dzieci i wnuki odnajdywały wiarę, nadzieję i miłość oraz sens swojego życia w Chrystusowym Kościele – powiedzieli przedstawiciele parafii. Ksiądz proboszcz potwierdził, że wspólnota długo przygotowywała się do jubileuszu, podejmując działania duchowe (odnowa życia sakramentalnego i udział w misjach parafialnych) oraz materialne (remont świątyni). – Ten czas pomógł nam na nowo spojrzeć na naszą więź z Bogiem i pobudzić odpowiedzialność za Kościół – powiedział ks. Marcin Smalec, który przewodzi częstoborowickiej wspólnocie od dwóch lat. Duszpasterz odczytał treść apostolskiego błogosławieństwa, którego, w tak szczególnym czasie, całej wspólnocie udzielił Ojciec Święty Leon XIV. Życząc parafii przez wstawiennictwo Matki Najświętszej obfitości łask i Bożych darów, papież wyraził nadzieję, że wspólnota „z sercem i umysłem, które ufnie patrzą w przyszłość, będzie nieustannie podtrzymywać w świecie płomień nadziei”.

Arcybiskup Stanisław Budzik wyraził wdzięczność za troskę o przekaz wiary i o dom Boży, który jest miejscem budowania wspólnoty wokół Chrystusa obecnego w tajemnicy Eucharystii. – Wasza wspólnota idzie za Chrystusem już 700 lat. To jedna z najstarszych parafii w naszej archidiecezji, powstała za panowania króla Władysława Łokietka – powiedział metropolita. Jak przypomniał, na przestrzeni dziejów parafia doświadczała wiele radości, ale i smutku, szczególnie w czasie reformacji, gdy po przejściu miejscowych dziedziców na kalwinizm drewniana świątynia została odebrana katolikom i popadła w ruinę. Sytuacja zmieniła na początku XVII wieku, po wizycie biskupa krakowskiego Bernarda Maciejowskiego. Wspólnota podjęła wówczas trud odbudowy świątyni, którą po kilkudziesięciu latach zastąpił służący do dziś murowany kościół. W ciągu wieków niszczony i restaurowany, jest świadkiem wiary kolejnych pokoleń parafian, ufnie powierzających swoje życie Bogu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2025-09-23 13:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Prezentacja Marii w świątyni obraz Tycjana. By Titian [Public domain], via Wikimedia Commons

Wikimedia Commons

Prezentacja Marii w świątyni obraz Tycjana. By Titian [Public domain], via Wikimedia Commons

21 listopada w tradycji katolickiej przypada święto, na temat którego większość wiernych nie wie zbyt wiele. Inne święta i uroczystości związane z Matką Bożą są nawet przeciętnie zorientowanym dość dobrze znane

Więcej ...

Kolejne ataki osadników na Zachodnim Brzegu

2025-11-21 17:01
Palestyna

@Vatican Media

Palestyna

Nie ustaje przemoc w ostatniej palestyńskiej wiosce zamieszkanej całkowicie przez chrześcijan. „Te akty wandalizmu i przemocy są nie do przyjęcia i wymagają stanowczego potępienia” – podkreśla proboszcz parafii w Taybeh, o. Bashar Fawadleh.

Więcej ...

Jaskinia Słowa (Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata)

2025-11-22 10:00
Ks. Maciej Jaszczołt

Red.

Ks. Maciej Jaszczołt

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nigeria/ Uzbrojeni mężczyźni porwali 215 dzieci i 12...

Kościół

Nigeria/ Uzbrojeni mężczyźni porwali 215 dzieci i 12...

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Papież: w procesach o stwierdzenie nieważności...

Leon XIV

Papież: w procesach o stwierdzenie nieważności...

Trwają poszukiwania ks. dr. Marka Wodawskiego OFMConv. -...

Kościół

Trwają poszukiwania ks. dr. Marka Wodawskiego OFMConv. -...

Hiszpania: rząd planuje usunąć figury świętych...

Europa

Hiszpania: rząd planuje usunąć figury świętych...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

W warszawskim kościele nagrano bluźnierczy teledysk....

Kościół

W warszawskim kościele nagrano bluźnierczy teledysk....

W jaki sposób rozumie się koniec świata?

Wiara

W jaki sposób rozumie się koniec świata?