Reklama

Sens pracy i odpoczynku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zarówno praca, jak i odpoczynek związane są ściśle z naturą ludzką.
O ile przez pracę, czyli aktywność, wyraża człowiek swój boski wymiar, o tyle odpoczynek staje się manifestacją jego szczęścia i zadowolenia, że jest dzieckiem Bożym.
Praca i odpoczynek to dwa wymiary ludzkiej godności. Nie może być pełnej radości z odpoczynku, jeśli nie ma przed tym wysiłku włożonego w pracę. Niektórzy chcieliby interpretować słowa Jezusa w sposób bardzo uproszczony, a On przecież mówi: "Nie troszczcie się zbytnio o życie, co macie jeść, ani o ciało, czym macie się przyodziać (...). Przypatrzcie się krukom: nie sieją ani żną; nie mają piwnic ani spichlerzy, a Bóg je żywi. O ileż ważniejsi jesteście wy niż ptaki! (...). Przypatrzcie się liliom polnym, jak rosną: nie pracują i nie przędą. A powiadam wam: Nawet Salomon w całym swym przepychu nie był tak ubrany, jak jedna z nich. (...) Bóg je tak przyodziewa, o ile bardziej was małej wiary!" (Łk. 12 22-28). W tych słowach jest mowa o zbytniej trosce człowieka o sprawy materialne. Na pierwszym miejscu w swoim życiu chrześcijanin powinien postawić bowiem sprawy duchowe, a szczególnie troskę o Jezusowe Królestwo.
Nie można powyższych stwierdzeń interpretować jako zachęty do próżnowania i bezczynności. Jezus pragnie zwrócić uwagę człowiekowi, aby nie troszczył się zbytnio o rzeczy doczesne. Bóg wszakże dał człowiekowi rozum i zdolności, aby współpracując z Nim przez swoją pracę, rozwijał je i pomnażał dobro. Pan Bóg podzielił się w ten sposób Swoją mocą tworzenia dzieł na miarę ludzką, które będą służyć rozwojowi i postępowi. Dorobek ten przejawia się w szeroko pojętej kulturze, jako działalności duchowej i materialnej człowieka. Warunkiem zaś nieodzownym do uzyskania pomyślności doczesnej jest żywa wiara, o którą trzeba troszczyć się najwięcej.
List apostolski Ojca Świętego Jana Pawła II o świętowaniu niedzieli zawiera gruntowne pouczenie na temat sensu pracy i odpoczynku. Papież stwierdza, że odpoczynek człowieka w dniu Pańskim zyskuje właściwy sens w takiej mierze, w jakiej żywa jest ta pamięć, przeniknięta wdzięcznością i uwielbieniem Boga. Znając ten sens, człowiek może wejść głęboko w wymiar "odpoczynku Boga" i mieć w nim udział, a dzięki temu przeżyć to radosne wzruszenie, jakiego zaznawał Stwórca, gdy dokończywszy dzieła stworzenia - zobaczył, że wszystko, co uczynił, "było bardzo dobre" (Rdz 1, 31). Jest rzeczą znamienną, że cykl pracy i odpoczynku zgodny z rytmem biologicznym i astronomicznym (dzień i noc) jest według woli Bożej wpisany w naturę człowieka.
Zakłócenia w tym rytmie są boleśnie odczuwane, kiedy człowiek z konieczności lub potrzeby musi pracować w nocy, a spać w dzień. Zachwianie w tym rytmie dostrzegamy również, kiedy podróżujemy z jednej półkuli na drugą i musimy dostosowywać się później do czasu lokalnego.
Papież podkreśla, że człowiek współczesny zapomina, że Bóg jest Stwórcą, od którego wszystko zależy. "Uznanie tej prawdy jest szczególnie konieczne w naszej epoce, w której dzięki nauce i technice rozszerzyła się niezmiernie władza, jaką człowiek sprawuje przez swoją pracę" (NR 65).
Świętowanie niedzieli jest obowiązkiem chrześcijanina, wynikającym z przykazania: "Pamiętaj, abyś dzień święty święcił" i z radosnego spotkania uczniów Chrystusa ze zmartwychwstałym Panem.
"Odpoczynek niedzielny, uświęcony przez modlitwę i oddanie czci Bogu, pozwala sprowadzić do właściwych proporcji codzienne troski i zajęcia: rzeczy materialne, o które tak bardzo zabiegamy, ustępują miejsca wartościom duchowym; osoby, wśród których żyjemy, odzyskują prawdziwe oblicze, gdy się z nimi spotykamy i nawiązujemy spokojną rozmowę" - mówi Ojciec Święty (NR 67).
Odpoczynek człowieka powinien wypełniać jego serce radością, która wynika z przebywania z Bogiem i Jego stworzeniami. Odpoczywanie Boga to radość i szczęście, które Bóg przeżywa obcując z ludźmi, bowiem Bóg upodobał sobie przebywanie z synami ludzkimi. Sam wypoczynek nie może być jałową bezczynnością wywołującą poczucie nudy, lecz źródłem duchowego wzbogacenia. Stąd trzeba starać się, być obecnym wśród różnych form kultury.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święty od trudnych spraw

Arkadiusz Bednarczyk

Nie ma tygodnia, żeby na Marianki, do Wieczernika, nie trafiło świadectwo cudu lub łaski za sprawą św. Stanisława Papczyńskiego.

Więcej ...

Krzyż w miejscu publicznym nie narusza wolności

2024-05-18 16:28
dr. Błażej Poboży

archiwum dr. Błażeja Pobożego

dr. Błażej Poboży

O tym, kto w Warszawie boi się krzyża, pozornej bezstronności władz publicznych i dążeniu do starcia światopoglądowego mówi dr Błażej Poboży, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Więcej ...

Rozpoczęli rekolekcje przed święceniami kapłańskimi

2024-05-19 10:20

ks. Łukasz Romańczuk

12 diakonów [archidiecezja wrocławska, diecezja świdnicka i legnicka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy] rozpoczęło swoje przygotowanie - rekolekcje przed przyjęciem święceń prezbiteratu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli