W Kalwarii Zebrzydowskiej zebrało się kilkadziesiąt tysięcy osób, by przy cudownym wizerunku Matki Bożej Kalwaryjskiej powierzać losy swoich rodzin oraz modlić się w intencji biskupów, którzy niedługo zbiorą się na Synodzie poświęconym rodzinie. Tradycyjnie zebrani przeszli Drogę Krzyżową wzdłuż kapliczek położonych na kalwaryjskich wzgórzach. Wierni rozważali hasło „Miłosierdzie w moim domu”.
Podczas pielgrzymki organizatorzy Światowych Dni Młodzieży apelowali do mieszkańców Krakowa i diecezji o przyjmowanie pielgrzymów w swoich domach w lipcu 2016 roku. Program „Otwórzmy drzwi pielgrzymom” zachęca mieszkańców czterech przewidzianych stref zakwaterowania do goszczenia młodych ludzi z innych krajów pod swoim dachem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Mszę św. przy ołtarzu polowym przed Wzgórzem Ukrzyżowania odprawiał kard. Stanisław Dziwisz wraz z krakowskimi biskupami oraz dziesiątkami kapłanów archidiecezji krakowskiej.
W homilii metropolita krakowski przypomniał o znaczeniu miasta, które jest gospodarzem ŚDM. „Dzięki św. Faustynie i św. Janowi Pawłowi II Kraków stał się stolica kultu Bożego Miłosierdzia. Czy naszym obowiązkiem nie jest szczególne świadectwo okazywania miłosierdzia?” – powiedział.
Reklama
Hierarcha podkreślał, że tegoroczna pielgrzymka rodzin jest przygotowaniem do rozpoczynającego się w grudniu Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. „Niech w naszym życiu rodzinnym i społecznym będzie więcej pokory i prostoty” – prosił. Metropolita krakowski apelował również o wrażliwość na potrzeby osób z najbliższego otoczenia, zwłaszcza o miłosierdzie i pomoc dla rodzin ubogich i niepełnych.
Podczas całej pielgrzymki wolontariusze Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 w specjalnym namiocie odpowiadali na wszystkie pytania dotyczące organizacji ŚDM, a przede wszystkim na temat możliwości przyjęcia pielgrzymów w domach. Przypominali, że zgodnie z przewidzianymi warunkami, młodzież powinna mieć zabezpieczone miejsce do spania i dostęp do urządzeń sanitarnych.
Zapewniali, że pielgrzymom nie potrzeba wiele, zwłaszcza, że przyjadą ze swoimi śpiworami. W miarę możliwości Komitet Organizacyjny prosi także o zapewnienie goszczonym śniadania. Pielgrzymi w ciągu dnia mają zapełniony czas, więc w grę wchodzi tylko nocleg. Dla osób zainteresowanych polecano kontakt z parafialnymi komitetami organizacyjnymi. „Przyjmowanie pielgrzymów jest możliwością okazania polskiej kultury, polskiej gościnności i poznania kultury gości” – przypominali wolontariusze.
Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej odbyła się już po raz dwudziesty trzeci.