Reklama

Tak po prostu trzeba

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich stawia sobie jako jedno z głównych zadań podejmowanie inicjatyw mających na celu wszechstronną pomoc rodzinie. Pomoc ta staje się czymś niezbędnym, zwłaszcza, kiedy dostrzegamy wokół siebie postępujące ubóstwo, bezrobocie, rodzące się na takim gruncie patologie. Wszystko to każe szukać sposobów, aby temu zaradzić. Dobrze, kiedy są ludzie, od których można się uczyć, jak skutecznie takie działania podejmować.
"Wszystko zaczęło się parę miesięcy temu - mówi prezes oddziału dekanalnego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Andrzej w Kłomnicach Borkowski - kiedy zaprosiliśmy do nas z wizytą Tomasza Sadowskiego, prezesa Fundacji Pomocy Wzajemnej "Barka", która prowadzi ośrodki dla bezdomnych oraz przedsiębiorstwa społeczne dla osób o mniejszych możliwościach rynkowych. "Wielką umiejętnością każdego z nas - jak zauważył wtedy Sadowski - powinno być docieranie z pomocą do ludzi, którzy żyją tuż obok nas".
Żeby zobaczyć jak w praktyce wygląda pomoc najbardziej potrzebującym, SRK postanowiło odwiedzić prowadzone przez państwa Sadowskich ośrodki w Poznaniu i Chudopczycach. 5 lipca w wyjeździe połączonym z warsztatami społecznymi, wzięli udział członkowie SRK, ale także pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, radni Rady Gminy Kłomnice i Młodzieżowej Rady Gminy, której pomysłodawcą było SRK, oraz innych działających na naszym terenie organizacji pozarządowych.
Pierwszym poznanym przez nas miejscem była "Szkoła Barki" - ośrodek dla bezdomnych prowadzony przez fundację państwa Sadowskich na osiedlu Zawady w Poznaniu. "Szkoła Barki" nie jest zwykłym ośrodkiem dla bezdomnych. Przez mieszkańców nazywana jest "wspólnotą". "Tu nie przychodzi się tylko po to, aby przenocować i coś zjeść, ale żeby spróbować się wyrwać z tego dołu, w jakim znalazł się człowiek" - mówią mieszkańcy. W ośrodku każdy przebywający ma określone obowiązki. Jest kuchnia, zakład ślusarski, stolarnia, introligatornia, zakład krawiecki. Są konkretne zasady, których trzeba przestrzegać i obowiązki do wykonania. Jest to pierwszy test. Nikt tu nie trzyma nikogo na siłę, w każdej chwili można sobie pójść. Przyjmując jednak panujące w ośrodku zasady, człowiek decyduje się, że chce zmienić sytuację, w której się znalazł.
Wspólnot o podobnym charakterze "Barka" prowadzi w Poznaniu kilka. Innych nieco charakter ma Ośrodek Socjalno-Edukacyjny w Chudopczycach koło Pniew powstały na miejscu upadłego PGR-u. "Farma Barki", bo tak zwykło się określać to gospodarstwo, prowadzona jest przez ludzi, którzy w którymś momencie swojego życia zeszli na margines życia, popadli w alkoholizm, rozpadły się ich rodziny. Teraz chcą się od tego dna odbić. Krzysztof trafił na fermę jako człowiek bezdomny i pogrążony w chorobie alkoholowej, teraz - jak opowiada z dumą - jest prezesem Stowarzyszenia AA. Nie pije, wciąż myśli o rodzinie, którą stracił w którymś momencie swojego życia. "Ta farma - mówi - jest dla nas takim pasem startowym, po którym mamy się rozpędzić, aby wzbić się i latać".
Sadowscy z pasją opowiadają o dziele, jakim jest "Barka", zachęcając nas, aby nie tyle budować dla najbardziej potrzebujących podobne wspólnoty, jak te, które poznaliśmy 5 lipca, ale po prostu zacząć od najprostszych rzeczy jak np. warsztaty obsługi komputera, czy maszyny do szycia. To pomaga człowiekowi, który stracił wiarę w siebie, lub po prostu zagubił się w życiu w tym, aby na nowo poczuć się potrzebnym.
Jeden z uczestników wyjazdu zapytał Sadowskich, czy czują, że mają do wykonania misję. "To nie chodzi o misję, tak po prostu trzeba" - odpowiedział Tomasz Sadowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Wszystko zaczęło się przy chrzcielnicy

2024-05-18 12:51

Małgorzata Rokoszewska

18 maja 1920 roku w Wadowicach przyszedł na świat Karol Wojtyła. 33 dni później, 20 czerwca przyszły Papież został ochrzczony. Rodzice – Emilia z Kaczorowskich i Karol senior Wojtyła nadali mu imiona Karol Józef. W tym roku przypada 104. rocznica jego urodzin i chrztu, który otworzył mu drzwi do Boga i Jego Kościoła.

Więcej ...

Krzyż w miejscu publicznym nie narusza wolności

2024-05-18 16:28
dr. Błażej Poboży

archiwum dr. Błażeja Pobożego

dr. Błażej Poboży

O tym, kto w Warszawie boi się krzyża, pozornej bezstronności władz publicznych i dążeniu do starcia światopoglądowego mówi dr Błażej Poboży, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów