Reklama

Niedziela Przemyska

Słuchać jak Maryja

Uczestnicy wysłuchali wykładu ks dr. Krzysztofa Kinowskiego z KUL-u

Marian Boczar

Uczestnicy wysłuchali wykładu ks dr. Krzysztofa Kinowskiego z KUL-u

Dzieło Biblijne jest szczególną grupą duszpasterską skierowaną na refleksję nad słowem Bożym. Chodzi o to, żeby to Słowo weszło w nasze parafie, w naszą wspólnotę – mówił abp Adam Szal podczas spotkania grup Dzieła Biblijnego Archidiecezji Przemyskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Centralnym punktem wydarzenia była Eucharystia pod przewodnictwem abp. Adama Szala. W homilii metropolita przemyski podkreślił rolę Maryi jako wzoru do naśladowania w życiu chrześcijańskim, wskazując na trzy kluczowe postawy: słuchanie, decyzję i działanie.

Symboliczna peregrynacja

Hierarcha zauważył, że pewnym ewenementem wiary jest trwająca nieprzerwanie od 1957 r. w Polsce peregrynacja obrazu Matki Bożej, nawet mimo aresztowania obrazu przez władze komunistyczne. – Po tym aresztowaniu peregrynacja wciąż trwała, a od parafii do parafii wędrowały symbole – puste ramy, co było wyraźnym znakiem tego, że obraz jest aresztowany. Ale także i Ewangeliarz, i świeca. To przypomnienie prawdziwej mariologii, która jest związana z Dobrą Nowiną, z Ewangelią i ze światłem, którym jest Chrystus – powiedział arcybiskup i przypomniał biblijne wędrówki Matki Bożej zapisane na kartach Nowego Testamentu, m.in.: do św. Elżbiety, do Betlejem, do Nazaretu, do Jerozolimy, do Egiptu, potem pielgrzymki po Ziemi Świętej, ale szczególną była droga do Kalwarii w Jerozolimie. – Maryja słuchała w czasie publicznej działalności tych słów, które Jej Syn kierował. Ale słuchała także ludzi, którzy byli niechętni słowom wypowiadanym przez Jezusa – dodał abp Szal.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uczyć się od Matki

Reklama

Metropolita przemyski ukazał Maryję, jako niewiastę słuchającą i rozważającą w swoim sercu słowo Boże. – Maryja wzywa nas do tego, aby pójść z pośpiechem, by dzielić się wiedzą i słowami, które wpadły w nasze serca, aby zaowocowały one nie tylko u nas, ale także u tych, którzy są obok nas – wyjaśniał abp Szal. – Trzeba uzmysłowić sobie, że mamy też wziąć do siebie Maryję i uczyć się od Niej właśnie tego zasłuchania się w słowo Boże – dodał.

Hierarcha zacytował słowa Maryi: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” i słowa Jezusa: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!”. – Dotyczy to nie tylko Apostołów. Dotyczy to także i każdego z nas, którzy słuchamy słowa Bożego w czasie nabożeństwa liturgicznego, czytamy to Słowo indywidualnie, ale także dotyczy to naszego obowiązku działania apostolskiego – powiedział metropolita przemyski.

Eucharystię zakończyły modlitwy przypisane do kościoła jubileuszowego, jakim jest bazylika archikatedralna w Przemyślu, celem uzyskania przez wiernych odpustu zupełnego.

Spotkania

Przed Mszą św. członkowie grup biblijno-modlitewnych wysłuchali wykładu pt. „Indywidualna i wspólnotowa modlitwa Pismem Świętym”, który wygłosił ks. dr Krzysztof Kinowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie. Spotkanie zakończyło krótkie podsumowanie i modlitwa przed Najświętszym Sakramentem.

W Roku Jubileuszowym 2025 Dzieło Biblijne Archidiecezji Przemyskiej postanowiło zorganizować trzy analogiczne spotkania dla grup biblijno-modlitewnych. Pierwsze odbyło się 11 października w Leżajsku (Ojcowie Bernardyni), drugie 18 października w Krośnie, a ostatnie 24 października w bazylice archikatedralnej i Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu.

Podziel się:

Oceń:

2025-11-10 13:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wezwanie do nawrócenia

Okres Wielkiego Postu zaczynamy obrzędem posypania głów popiołem

Kl. Gabriel Patrylak

Okres Wielkiego Postu zaczynamy obrzędem posypania głów popiołem

Słyszymy dziś wezwanie do nawrócenia, a także do pokuty, modlitwy i postu. Wkraczając w ten święty czas Wielkiego Postu, przyjmijmy go w duchu wiary – powiedział abp Adam Szal.

Więcej ...

Droga św. Jakuba ustanowiła nowy rekord: w 2025 roku ponad pół miliona pielgrzymów

2026-01-02 13:28
szlak jakubowy

Karol Porwich/Niedziela

szlak jakubowy

Pielgrzymowanie Drogą św. Jakuba cieszy się coraz większym zainteresowaniem: w roku pielgrzymkowym 2025 liczba pielgrzymów pobiła wszystkie poprzednie rekordy i po raz pierwszy przekroczono granicę pół miliona. Według statystyk Biura Pielgrzymów w Santiago de Compostela, certyfikaty otrzymało 530 987 pielgrzymów. Wśród nich 53,4 proc. stanowiły kobiety - było ich prawie 35 tys. więcej niż mężczyzn. Jak zawsze, najliczniejszą narodowością byli Hiszpanie (228 527), a następnie Amerykanie (43 980), Włosi (26 680) i Niemcy (24 356).

Więcej ...

Odeszła Barbara Ladżyńska – Przyjaciel Pielgrzymów i Tygodnika „Niedziela”

2026-01-02 11:54

Archiwum prywatne

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Barbary Ladżyńskiej, naszej wieloletniej przyjaciółki, założycielki i dyrektorki Konsorcjum Polskich Biur Podróży, wybitnej postaci polskiej turystyki, oddanej propagatorki pielgrzymowania do Miejsc Świętych. Odeszła osoba o wielkim sercu, która całe swoje życie zawodowe i prywatne poświęciła służbie drugiemu człowiekowi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kilku biskupów udzieliło wiernym dyspensy na piątek 2...

Kościół

Kilku biskupów udzieliło wiernym dyspensy na piątek 2...

Zmiany zasad pisowni polskiej obowiązujące od 1 stycznia...

Wiadomości

Zmiany zasad pisowni polskiej obowiązujące od 1 stycznia...

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w...

Niedziela Kielecka

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w...

Kard. Ryś przeprowadził zmiany w kurii krakowskiej. Ks....

Kościół

Kard. Ryś przeprowadził zmiany w kurii krakowskiej. Ks....

Kraków: wiadomo, kto będzie osobistym sekretarzem kard....

Kościół

Kraków: wiadomo, kto będzie osobistym sekretarzem kard....

Polska gospodarzem Taizé 2026/2027!

Kościół

Polska gospodarzem Taizé 2026/2027!

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Po pożarze kościół w Lublinie grozi zawaleniem. Będzie...

Kościół

Po pożarze kościół w Lublinie grozi zawaleniem. Będzie...