Reklama

Kościół poświęcony Bogu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Oto nasz Boży dom!"

"Kościół w krajobrazie miasta, osiedla czy wioski to widzialny znak innej rzeczywistości. Kościół w wewnętrznym krajobrazie człowieka to świadomość prawdziwej przynależności do gromady pielgrzymów zdążających w tym świecie poza ten świat. Naszym szczęściem jest to, że pośród osiedlowych domostw wznosi się świątynia Pańska promieniująca blaskiem Serca Jezusowego i przypominająca o naszym powołaniu.
21 czerwca 2003 r. będzie dla naszej wspólnoty parafialnej uroczystym zamknięciem wznoszenia Bożego i naszego Domu. Budowa Kościoła z ludzi i w ludziach będzie trwała dalej, tak długo, jak długo rodzić się będą nowe pokolenia...
Oczekujemy z nadzieją na to wielkie wydarzenie, na dzień poświęcony Panu naszemu. Radość w Panu niech będzie naszą ostoją (por. Neh 8, 2-4a. 5-6. 8-10 z czytania na konsekrację).
Zaproszenia tej treści rozesłane zostały do wszystkich kapłanów i różnych instytucji diecezji łowickiej przez ks. prał. Krzysztofa Malczyka, proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Skierniewicach na Widoku, w imieniu własnym, pozostałych księży tej parafii i wiernych. Niosły one nadzieję na wspólne uczestniczenie w uroczystej Mszy św. konsekracyjnej, którą odprawić miał w sobotę 21 czerwca 2003 r. biskup łowicki Alojzy Orszulik.

"Witaj nam!"

Wszystkich przybywających w tym dniu uroczystym do kościoła na Widoku witała młodzież z parafii, wręczając im pamiątkowy obrazek oraz broszurę z okazji konsekracji kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, zawierającą liturgię Mszy św. konsekracyjnej.
Do Skierniewic przybyli licznie kapłani z całej diecezji, z bp. Alojzym Orszulikiem i bp. Józefem Zawitkowskim, oraz członkowie Łowickiej Kapituły Katedralnej i Archikolegiackiej Kapituły Łęczyckiej.
Wśród znakomitych gości, wypełniających po brzegi świątynię znalazł się m.in. ks. infułat Bruno Kresing z Padeborn w Niemczech - fundator organów, wikariusz generalny ks. prał. Franciszek Augustyński, wikariusz biskupi ks. prał. Wiesław Wronka, przedstawiciele Kurii Łowickiej na czele z kanclerzem, ks. prał. dr. Stanisławem Plichtą. Przybył rektor Seminarium ks. dr Jacek Skrobisz, księża moderatorzy WSD, księża niegdyś pracujący w parafii na Widoku, księża doktoranci z Rzymu, kapłani pochodzący z tej parafii, klerycy, siostry zakonne.
Zaproszenie na konsekrację przyjęli także przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich, powiatowych i miejskich, rektorzy szkół wyższych, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych. Uroczystość uświetniły strażackie poczty sztandarowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

"Pokłonem uczcijmy go wraz"

W słowach powitania ks. prał. Malczyk skierował się szczególnie ciepło do wiernych z Widoku. "Witam wszystkich moich drogich parafian - mówił - w szczególności tych, którzy mają swój udział w trudach wznoszenia pierwszej i drugiej kaplicy i obecnego kościoła".
Ks. Malczyk zwrócił się także z powitaniem do swego poprzednika: "W tym miejscu w sposób szczególny chciałbym powitać pierwszego proboszcza tej parafii, ks. prał. Bolesława Stokłosę. To dzięki jego poświęceniu, jego zdrowiu ta wspólnota zaczęła istnieć i dała początek Kościołowi Bożemu tu, na osiedlu Widok". Powitanie to zostało wzmocnione oklaskami wiernych.
Ksiądz Proboszcz mówił jeszcze o radości z faktu, iż wspólny wysiłek wielu osób przyniósł owoc w postaci domu Bożego oraz o wdzięczności wypełniającej jego serce, że udało się doprowadzić budowę do końca. "Jest jeszcze zobowiązanie do dbania o ten dom, do przyciągania nowych zastępów chrześcijan i budowania żywego Kościoła w nas" - podkreślił.

"Jak miłe przybytki nam dał..."

Ksiądz Proboszcz przedstawił historię swej parafii, nie ukrywając, iż droga jej powstawania była "długa i mozolna", od zabiegów o uzyskanie pozwolenia na stworzenie kościoła, przez erygowanie parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Skierniewicach na osiedlu Widok 14 czerwca 1985 r. przez Prymasa Glempa, aż po poświęcenie kolejnych elementów wyposażenia świątyni w ostatnich latach.
"Historia parafii i kościoła to również tysiące odprawionych tam Mszy św., posług religijnych i nieustanne westchnienia ku temu, który jest Miłością - przypomniał ks. prał. Malczyk. - I dziś w sposób uroczysty kończymy pewien etap, składamy przeto dziękczynienie Panu Bogu za wszelkie dobro, którego od Niego zaznaliśmy. I czynimy to w święto św. Alojzego Gonzagi - patrona Biskupa Łowickiego, przez którego posługę dokona się akt konsekracji kościoła. Bardzo cię proszę, Ojcze, o dokonanie tych świętych czynności. A was wszystkich proszę o wspólną modlitwę, byśmy poczuli się w jednym domu, Bożym domu i naszym".

Reklama

"Oto jest dzień, który dał nam Pan!"

Do prośby o konsekrację świątyni przyłączyli się przedstawiciele parafian, którzy przekazali mu kościół. "Jak trudne było to dzieło, podjęte przed 20 laty - mówili - wiedzą ci, którzy na różne sposoby byli zaangażowani w tę budowę. Oto jest dzień, który dał nam Pan - marzenia ojców i dziadków stały się rzeczywistością.
Przepełnia nas radość i duma, i wdzięczność Bogu za ofiarnych kapłanów i świeckich, dzięki którym stanął ten kościół. Pragniemy, by Najświętsze Serce Jezusa było źródłem łask dla wszystkich, którzy tworzyli tę świątynię. Chcemy, by była ona dla nas znakiem nieustannej Bożej miłości i opatrzności. Niech na zawsze pozostanie symbolem Kościoła duchowego, który rozrasta się na Widoku już od 20 lat.
Niech Najświętsze Serce Jezusa błogosławi Księdzu Biskupowi, dzisiejszemu solenizantowi. Prosimy: poświęć ten kościół, błogosław wszystkim, którzy go budowali, którzy tu posługują i przybywają jako dzieci Boże".

"Com przyrzekł Bogu przy chrzcie raz..."

Po powitaniu Księdza Biskupa i zaproszonych gości nastąpiło błogosławieństwo wody i poświęcenie ścian świątyni i ołtarza. Pokropienie wodą święconą było "znakiem przypominającym sakrament chrztu, w którym obmyci z grzechu staliśmy się w Chrystusie świątynią Ducha Świętego".
Po tym akcie nastąpiła liturgia Słowa. Po czytaniach z Księgi Niehemiasza i z Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan oraz po Ewangelii według św. Mateusza bp Alojzy Orszulik wygłosił homilię. Przypomniał w niej wszystkie skomplikowane okoliczności, które towarzyszyły powstawaniu parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa na Widoku. Podkreślił, iż powstanie kościoła na osiedlu, które zgodnie z zamysłem władz komunistycznych miało być ateistyczne, "jest owocem ofiarnej pracy z parafianami dwóch proboszczów: ks. prał. Bolesława Stokłosy i ks. prał. Krzysztofa Malczyka. Składam im szczere podziękowanie za ich trud, za włożenie całego serca w jego wznoszenie".

Reklama

"Moje Boskie Serce tak płonie miłością ku ludziom"

"Dobrze, że ta świątynia i parafia noszą tytuł Najświętszego Serca Pana Jezusa - podkreślał Ksiądz Biskup. - Tak bardzo tego serca potrzebują ludzie. Tak wielu ludzi jest zranionych, okaleczonych, oni niech do tej świątyni przybywają, aby doznać miłosierdzia i ukojenia".
Jeszcze przed konsekracją kościoła i oddaniem go w sposób uroczysty na cele kultu Najświętszego Serca Miłosiernego Pana Jezusa Biskup Łowicki pragnął raz jeszcze podziękować jej budowniczym, architektom, wykonawcom, pracownikom i dobrodziejom, bez udziału których nie byłaby ona tak wyposażona. Podziękował i pozdrowił wiernych, którzy przez lata wspierali swoich kapłanów w dziele budowy kościoła, w trudnych ekonomicznie czasach.

"Tu nasz Pan wysłucha nas!"

Bp Orszulik wyraził przekonanie, iż są "czasy i są miejsca, które Bóg obiera, aby w nich w sposób szczególny doświadczali Jego obecności i Jego łaski. A ludzie wiedzeni zmysłem wiary przychodzą to tych miejsc, bo mają pewność, że rzeczywiście stają przed Bogiem, który jest tam obecny".
"W tym samym duchu wiary przybyłem - stwierdził - aby konsekrować tę nową świątynię. Jestem bowiem przekonany, że jest to także szczególne miejsce, które Bóg obrał sobie, aby tu wylewać łaski, udzielając swego miłosierdzia. Modlę się, aby ten kościół był zawsze miejscem głoszenia orędzia o miłosiernej miłości Boga; miejscem nawrócenia i pokuty; miejscem sprawowania Ofiary Eucharystycznej - źródła miłosierdzia; miejscem modlitwy - wytrwałego błagania Serca Jezusa o miłosierdzie dla nas i całego świata".
Ksiądz Biskup wyraził także pragnienie, aby w kościele na Widoku rozwijał się kult Serca Jezusowego. "A Serce to cały Chrystus, który spogląda na nas z widniejącego w głównym ołtarzu wizerunku. Ukazuje nam serce otwarte. Pragnę, aby w tej świątyni były ustalone godziny adoracji Najświętszego Sakramentu, w którym jest prawdziwie, rzeczywiście żywy Chrystus".

Reklama

"Prosimy Cię, abyś ten kościół konsekrował, Panie"

Po homilii i wyznaniu wiary nastąpiła modlitwa poświęcenia i namaszczenia. Poprzedziła ją Litania do Wszystkich Świętych, śpiewana przez wszystkich obecnych na kolanach. Po litanii i modlitwie Biskup Łowicki namaścił ołtarz i ściany kościoła olejami świętymi - w miejscach, gdzie umieszczono cztery zacheuszki. Od tej pory kościół stał się domem samego Boga.
Następnie Ksiądz Biskup okadził ołtarz i cały kościół, po czym nastąpiło oświetlenie ołtarza i świątyni. Dwie lampki oliwne w zacheuszkach w prezbiterium zapalił ks. prał. Stokłosa, a dwie pozostałe poza prezbiterium - ks. prał. Malczyk. Ołtarz został nakryty obrusami, przybrany kwiatami, a obaj księża proboszczowie zapalili lampki pod krzyżem przy ołtarzu.
W procesji z darami wierni złożyli na ręce Księdza Biskupa chleb i wino, ale także inne dary: monstrancję, owoce, błogosławieństwo Ojca Świętego Jana Pawła II dla proboszcza ks. prał. Krzysztofa Malczyka i wszystkich parafian. Dzieci pierwszokomunijne przyniosły kwiaty.

"Ciebie Boga wysławiamy"

Po Komunii św. Ksiądz Kanclerz Kurii Łowickiej odczytał dekret Biskupa Łowickiego, w którym zgodnie z kanonem 503. Kodeksu Prawa Kanonicznego bp Orszulik erygował Kolegiacką Kapitułę Skierniewicką przy kościele parafialnym na Widoku. Sam kościół wyniesiony został do godności kolegiaty. Kapituła Kolegiacka w Skierniewicach będzie trzecią w diecezji kapitułą i liczyć będzie sześciu kanoników gremialnych, sześciu honorowych, a jej statut zatwierdzony będzie przez Biskupa Łowickiego. Bp Orszulik ustanowił także codzienną adorację Najświętszego Sakramentu w kolegiacie.
Na zakończenie uroczystości konsekracji kościoła przyszedł czas na podziękowania. "Bogu niech będą dzięki za to, że wybrał to miejsce na swoją obecność - mówił ks. prał. Malczyk - bo jeśli ludzkim wysiłkiem ta świątynia wyrosła pośród bloków osiedla, to dlatego, że Pan tak chciał: mieszkać ze swym ludem, dzielić radości i troski.
I ludziom niech będą dzięki. Najpierw Księdzu Biskupowi za przewodniczenie dzisiejszej liturgii poświęcenia, stałe i żywe zainteresowanie losami tej parafii. Za wyniesienie tej świątyni do godności kolegiaty - to wielki dla nas zaszczyt, ale i wielkie zobowiązanie. Księdzu Biskupowi Józefowi dziękujemy za obecność podwójną: we własnej osobie i w śpiewach części stałej, których jest autorem".
Ksiądz Proboszcz podziękował także wszystkim przybyłym na konsekrację gościom, a w sposób szczególny - darczyńcom z kraju i z zagranicy. Słowa wdzięczności skierował także na ręce organisty Eugeniusza Burczyka i znakomitego chóru parafialnego, strażakom i wszystkim parafianom. A przedstawiciele parafii złożyli podziękowania Księdzu Biskupowi, ks. prał. Stokłosie i ks. prał. Malczykowi.
21 czerwca 2003 r. stał się ukoronowaniem przeszło 20-letnich wysiłków całej rzeszy ludzi, którzy teraz mogą wreszcie zakrzyknąć:
"O Panie Boże, dzięki Ci,
żeś mi Kościoła otwarł drzwi.
W nim żyć, umierać pragnę".

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kłamstwo imigracyjne

2024-05-18 16:35

Adobe.Stock

To przykład swoistej schizofrenii politycznej, gdy rząd na forum Rady Unii Europejskiej głosuje przeciw paktowi imigracyjnemu, a następnie… jego premier obwieszcza, że będziemy beneficjentem regulacji, przeciwko której rząd głosował! Albo więc pan premier robi dobrą minę do złej gry albo nie wiedział ,co głosował.

Więcej ...

Dary Świętego Ducha

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Arkadiusz Bednarczyk

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego kończy okres wielkanocny i upamiętnia narodziny i posłannictwo Kościoła. Tradycja ludowa rozmaicie upiększała tę uroczystość. Niekiedy spod stropu kościelnego spadał deszcz kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. Wypuszczano również gołąbki – symbole Ducha Świętego.

Więcej ...

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli