Reklama

"Msza kreolska" w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla uczczenia 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II

Członkowie Reprezentacyjnego Chóru Mieszanego "Jarosław" w niedzielę 22 czerwca br. wykonali w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem części stałe Mszy św. według Missa criolla (Mszy kreolskiej) Ariela Ramireza. Teksty liturgiczne, które dyrygent i kierownik artystyczny Andrzej Jakubowski odnalazł w Paryżu dzięki własnym kontaktom, przełożyli na język hiszpański: Oswaldo Catena, Alejandro Mayol i Jesus Gabriel Segade. Zafascynowany tekstami adiunkt Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego mgr Jakubowski przygotował aranżację na chór mieszany, solistów, gitarę, wiolonczelę i perkusję.
"Marzyliśmy o tym, by w Fatimskim Sanktuarium, które jest wotum wdzięczności za ocalenie naszego znakomitego Rodaka Jana Pawła II, oddać cześć Bogu i Matce Najświętszej" - zwierzał się założyciel chóru.

Zachwyt pielgrzymów

"Gorąco dziękuję chórowi z Jarosławia za niezwykłe uwielbienie Pana Boga, jakie podarował dziś zgromadzonym w naszym sanktuarium pielgrzymom" - powiedział na zakończenie kustosz ks. Mirosław Drozdek. Podkreślił, że ta niespotykana liturgia odbyła się w dniu pielgrzymki Ojca Świętego do Bośni i Hercegowiny. "Chociaż nie rozumieliśmy słów, poczuliśmy hiszpańskiego ducha modlitwy przebłagania czy wyznania wiary" - dodał ks. Drozdek. Z chórem wystąpili gościnnie muzycy z Przemyśla i Rzeszowa. Gdy 40-osobowy chór działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu, którym dyrygował Piotr Szelążek wykonał kończące liturgię Alleluja, w świątyni rozległy się oklaski. Przed kościołem pojawili się zachwyceni śpiewem uczestnicy wydarzenia, przekazując słowa gratulacji i wyrazy podziwu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W podzięce za kanonizację Urszuli Ledóchowskiej

Podczas Mszy św. śpiewał również chór prowadzony przez Siostry Urszulanki z Pniew. Przedstawicielka Zgromadzenia zapoznała wiernych z życiem i działalnością nowej świętej - Urszuli Ledóchowskiej. "Matka Urszula, której matka była Szwajcarką a ojciec Polakiem, czuła się Polką. Stała się pielgrzymem całej ziemi, by mówić światu o swojej Ojczyźnie. Mała filigranowa niewiasta, okazała się z jednej strony niebezpieczną dla Rosji, zaś z drugiej - wielką misjonarką, troszczącą się o zaspokojenie potrzeb duchowych i materialnych Polaków" - powiedziała.

Od czego się zaczęło...

Reprezentacyjny Chór Mieszany "Jarosław" powstał 3 kwietnia 2000 r. Jest to dzień, w którym Rada Miasta Jarosławia nadała Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Chór działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu. Śpiewa także pieśni patriotyczne, religijne, ludowe i biesiadne. Występował m.in. w Łagiewnikach, Dębicy, Rzeszowie i Przemyślu. Znany jest z ciekawych koncertów w Jarosławiu i całej archidiecezji. Ma w swym repertuarze również Mszę murzyńską (Missa luba) w aranżacji Guido Haazena. Kierownik artystyczny jest człowiekiem otwartym na nowych członów, nadal ma nadzieję, że pojawią się nowe talenty muzyczne, które pragnie zaprosić do współpracy. Próby odbywają się dwa razy w tygodniu w jarosławskim MOK-u.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

2024-05-17 20:55

Mat. prasowy

Co oprócz Mszy zaczęło się w Wieczerniku? Dlaczego warto modlić się nowenną? I co to ma wspólnego z Maryją? Zapraszamy na osiemnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o pięknie modlitw nowennowych.

Więcej ...

Grecja: biskupi krytykują przekształcenie kościoła w Stambule w meczet

2024-05-17 16:25

Smuldur/pixabay.com

Grecki Kościół Prawosławny skrytykował niedawne przekształcenie w meczet kościoła w stambulskiej Chorze, poinformował serwis informacyjny wiedeńskiej fundacji ekumenicznej Pro Oriente. W oświadczeniu wydanym przez Stały Synod Kościoła, który zebrał się w tych dniach w Atenach pod przewodnictwem arcybiskupa Hieronima, biskupi wyrazili głębokie zaniepokojenie. Zwrócili uwagę, że decyzję tureckiego rządu należy rozpatrywać w kontekście kilku podobnych wydarzeń w ostatnich latach: Hagia Sophia w Stambule (2020), Hagia Sophia w Trapezuncie (2013) i Hagia Sophia w Nicei/Izniku (2011) również zostały już przekształcone w meczety.

Więcej ...

Budowanie wspólnoty

2024-05-17 19:39

Mateusz Góra

– Idziemy na Skałkę Bulwarami Wiślanymi, wpisując się niejako w tę klasyczną drogę między Wawelem a Skałką, związaną z procesją św. Stanisława. To okazja, żeby uczyć się męstwa w dawaniu świadectwa wiary na co dzień - zauważa ks. Krzysztof Porosło.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli