Reklama

Pielgrzymka jaworznicka

"Gdy wyruszamy na pielgrzymkę, rozpoczynamy coś nowego: dom i przeszłość zostawiamy za sobą. Na pielgrzymim szlaku nawet kilka kilometrów wystarczy, żeby wyzbyć się wygórowanego mniemania o sobie. Wystarczy kilka zimnych poranków, aby szybko ostygł twój zapał. W spiekocie dnia szybko można poznać, czym jest pragnienie" - opowiada o trudzie pielgrzymowania ks. Stanisław Janicki, wieloletni przewodnik jaworznickich pątników.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pielgrzymce idzie się razem z innymi do określonego miejsca i jako niezauważalny i niezwykle pożyteczny "skutek uboczny" naszego pielgrzymowania dochodzi się do siebie, odkrywa się prawdę o Bogu, o świecie, o sobie samym. "To wszystko przychodzi łatwo, gdyż pielgrzymka jest tak zorganizowana, że pozwala na swoistą celebrację życia - mówi ks. Stanisław. - Poranna jutrzenka budzi pielgrzyma, a jej ciepło i światło pozwala wychwalać Stwórcę za wszelkie Jego dobrodziejstwa. Kto po deszczowej nocy zobaczy słońce, od razu uśmiecha się do życia. Wiele można mówić i pisać o naszej pielgrzymce, przedstawiać ją na wiele sposobów i z różnych stron. Niektórzy pozostają tylko na widzialnej stronie, zamykając całą rzeczywistość Bożą w statycznych ramach. Pielgrzymka od strony widzialnej to «wędrowny obóz», a od niewidzialnej to szereg nawróceń, refleksji nad sobą, tysiące spowiedzi i rozmów prostujących zagmatwane ludzkie drogi. Pielgrzymka to rekolekcje w drodze z wyraźnym celem dojścia. W aspekcie fizycznym pielgrzymka kończy się radosnym spojrzeniem w zatroskane oczy Matki Bożej i powierzeniem Jej tego wszystkiego, co się wydarzyło na drodze życia. W sferze ducha pielgrzymka powinna trwać nadal, a wtedy konieczne jest «przyłożenie ucha do tego miejsca», aby usłyszeć to, co Matka Boża chce nam przekazać od Syna" - dzieli się swoimi refleksjami ks. Janicki.
"Można na różne sposoby pisać dzieje Polski, zwłaszcza ostatnich stuleci, można je interpretować wedle wielorakiego klucza. Jeśli jednakże chcemy się dowiedzieć, jak płyną te dzieje w sercach Polaków, trzeba przyjść na Jasną Górę. Trzeba przyłożyć ucho do tego miejsca. Trzeba usłyszeć echo całego życia narodu w Sercu jego Matki i Królowej" - te słowa w 1979 r. wypowiedział do nas Jan Paweł II podczas Mszy św. na Jasnej Górze. Sprowadzony na Jasną Górę w 1382 r. przez Władysława Opolczyka obraz Matki Bożej na początku XV w. stał się słynny z powodu cudów, które się działy w klasztorze. "Wieść o nich była impulsem dla wierzącego ludu, aby tam przybyć. W pielgrzymce przybywali do Częstochowy nie tylko ludzie prości, lecz także książęta, królowie. Z biegiem lat pielgrzymi zaczęli się organizować w grupy, które przybywały na uroczysty obchód świąt maryjnych z ówczesnego Królestwa Polskiego, jak również ze Śląska, z Moraw, Prus i Węgier. Od przeszło 200 lat pielgrzymują na Jasną Górę także mieszkańcy Jaworzna" - mówi kleryk Tomasz Karaś, pochodzący z Jaworzna, wielokrotnie biorący udział w pielgrzymce. I w tym roku tradycji stanie się zadość. Po raz kolejny 3 września wyruszy z Jaworzna Piesza Pielgrzymka do Częstochowy. I jak co roku potrwa do 8 września. Rozpocznie się i po kilku dniach zakończy Mszą św. w kolegiacie św. Wojciecha w Jaworznie.
Oto szczegółowy plan pielgrzymowania:
3 września - Msza św. na rozpoczęcie pielgrzymki w kolegiacie św. Wojciecha o godz. 9.00, a po niej wymarsz do Jaworzna-Szczakowej. Po krótkim odpoczynku przejazd pociągiem do Myszkowa, a dalej już pieszo, nocleg w Leśniowie.
4 września - Msza św. o godz. 6.00, śniadanie, wymarsz, nocleg w parafii św. Anny.
5 września - Msza św. o godz. 6.00, śniadanie, wymarsz, nocleg w Kłomnicach.
6 września - Msza św. o godz. 6.00, śniadanie, wymarsz. Do Jasnogórskiego Szczytu pątnicy dojdą ok. godz. 17.00. O godz. 21.00 Apel przed Jasnogórską Panią. Nocleg w Domu Pielgrzyma.
7 września - Msza św. w Dolinie Miłosierdzia Bożego o godz. 9.00. Droga Krzyżowa na wałach o godz. 15.00. 8 września - Msza św. przed Obrazem Matki Bożej o godz. 9.30. Powrót do Jaworzna. Z Jaworzna-Szczakowej już pieszo do kolegiaty św. Wojciecha.
Zapisy na pielgrzymkę przyjmowane są w zakrystii Kolegiaty św. Wojciecha. Dodatkowe informacje można uzyskać w zakrystii podczas godzin wyznaczonych na zapisy na pielgrzymkę. "Każdemu pątnikowi życzę, aby - mimo zmęczenia - wypełniał powołanie, które wybrał, zapisując się na pielgrzymkę. Wierzę, że ta pielgrzymka będzie dla niego spotkaniem z Bogiem, w którym na nowo odnajdzie odpowiedzi na podstawowe pytania: Kim jestem? Ku czemu zmierzam? Jaki jest sens mojego istnienia? Wierzę, że obecność Boga we wspólnocie pielgrzymkowej sprawi, że po powrocie z Jasnej Góry każdy z nas będzie rzeczywiście dzieckiem Bożym" - mówi ks. Stanisław Janicki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież apeluje o pełne uczestnictwo młodych w życiu Kościoła

2024-05-25 12:40

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

„Młodzi ludzie muszą poczuć, że są pełnoprawną i aktywną częścią życia Kościoła; a przede wszystkim, że sami są pierwszymi głosicielami Ewangelii swoim rówieśnikom” - powiedział Ojciec Święty do uczestników Międzynarodowego Kongresu Duszpasterstwa Młodzieży. Został on zorganizowany przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Obok przedstawicieli młodzieży biorą w nim udział delegaci konferencji episkopatów, stowarzyszeń i ruchów kościelnych.

Więcej ...

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

2024-05-24 13:39

Karol Porwich/Niedziela

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - to Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, którzy obradowali w dniach 21-23 maja br. w Stegnie podczas ogólnopolskiego spotkania, które poprowadził bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 26.): Afekt i efekt

2024-05-25 20:50

mat. prasowy

Czy Maryja może być papieżem? Jak się modlił Jan Paweł II, kiedy kula przeszyła jego brzuch? I co właściwie ma wspólnego afekt z efektem? Zapraszamy na dwudziesty szósty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przywołuje trzy mało znane i niesamowite wypowiedzi św. Jana Pawła II o Maryi oraz opowiada o Jej roli w życiu i pontyfikacie papieża z Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Kościół

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Panie, spraw, bym był wiernym uczniem Twoim i innych...

Wiara

Panie, spraw, bym był wiernym uczniem Twoim i innych...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania