Reklama

Będzie Muzeum Powstania Warszawskiego

Niedziela warszawska 30/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za rok w stolicy otwarte ma być Muzeum Powstania Warszawskiego. Władze miasta przygotowują na ten cel budynek przy ul. Przyokopowej 28.
W połowie czerwca br. Społeczny Komitet Budowy Muzeum Powstania Warszawskiego wystąpił w tej sprawie do Lecha Kaczyńskiego. Utworzenie Muzeum było jedną z przedwyborczych obietnic obecnego prezydenta. Na decyzję nie trzeba było długo czekać. W lipcu powstańcy warszawscy otrzymali odpowiedź. Na docelowy budynek Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowany zostanie gmach dawnej elektrowni tramwajowej przy ul. Przyokopowej 28. Budynek ma powierzchnię ok. 6 tys. m kw. Wpisany jest do rejestru zabytków. Grunt z gmachem jest własnością spółki SPEC. Właściciel zamierza negocjować z miastem warunki przekazania budynku, który opuści w sierpniu br.
- Powierzchnia proponowanego budynku elektrowni tramwajowej jest bardzo duża. Nawet przekracza potrzeby Muzeum Powstania Warszawskiego. Mogę tylko ubolewać, że tej nowej lokalizacji nie widział jeszcze architekt, muzealnik i inżynier budowlany, którzy oceniliby przydatność na cele muzeum - mówi Edmund Baranowski, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich. - Trudno mi jest oceniać budynek przy ul. Przyokopowej. Widziałem go tylko pobieżnie. Opinie powstańców na temat tej lokalizacji są zróżnicowane. Na temat możliwości zgromadzenia tu pamiątek powstańczych muszą wypowiedzieć się muzealnicy. Czekamy na wynik dalszych rozmów - mówi Wojciech Milit ze Społecznego Komitetu Budowy Muzeum Powstania Warszawskiego.
Jak zapewnia Jan Ołdakowski, pełnomocnik prezydenta ds. powołania muzeum, budynek znajduje się w dobrym stanie technicznym. Dotychczas wykorzystywana była tylko część biurowa gmachu. Ta, w której znajdują się piece ciepłownicze nie była używana od 20 lat. Piece czekają na demontaż. Prace prowadzone będą we współpracy z konserwatorem zabytków.
- Budynek jest duży i planujemy umieścić w nim także archiwa dotyczące Polskiego Państwa Podziemnego. Ponadto budynek posiada ok. 13,7 tys. m2 gruntu. Chcielibyśmy aby ten teren służył także do upamiętniania Powstania Warszawskiego - mówi Ołdakowski. Lokalizacja Muzeum Powstania Warszawskiego jest docelowa. Nie wyklucza się jednak powołania dodatkowych inicjatyw uzupełniających powstańczą tematykę. Jedną z nich jest propozycja przygotowania panoramy walk powstańczych w budynku starej gazowni przy ul. Prądzyńskiego.
Prezydent Kaczyński obiecał, że w sierpniu przyszłego roku, a więc w 60. rocznicę walk powstańczych, Warszawa będzie miała muzeum. Powstańcy Warszawscy od 20 lat zabiegają o utworzenie placówki. Zgromadzone pamiątki powstańcze znajdują się obecnie w Muzeum Historycznym Miasta Warszawy. O utworzenie muzeum zabiegają m.in. Społeczny Komitet Budowy Muzeum Powstania Warszawskiego i Związek Powstańców Warszawy. Obecny Komitet zawiązał się na początku 2000 r. przy Muzeum Historycznym Warszawy. Związek Powstańców Warszawy istnieje od 1991 r. Doprowadził do postawienia Pomnika Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich, organizuje szereg imprez, patronuje licznym inicjatywom, np. wydaniu encyklopedii Powstania Warszawskiego. Występuje w imieniu potrzebujących pomocy członków. Skupia ok. 3 tys. powstańców warszawskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pan wzywa do drogi Chrystusowej

2024-05-18 15:15
Nowo wyświęceni diakoni z biskupem Adrianem Putem oraz księżmi formatorami

Katarzyna Krawcewicz

Nowo wyświęceni diakoni z biskupem Adrianem Putem oraz księżmi formatorami

Nasza diecezja ma dwóch nowych diakonów.

Więcej ...

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu przekonań

2024-05-17 15:54
Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu ludzi z przekonań i poglądów - powiedział w piątek kard. Grzegorz Ryś, odnosząc się do informacji, że Warszawa eliminuje symbole religijne w urzędach.

Więcej ...

Zaszczytna służba. Ustanowienie 215 lektorów

2024-05-19 11:10

Paweł Wysoki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj