Reklama

Z życia niepełnosprawnych

"Nic o nas bez nas"

Niedziela kielecka 30/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Aż 97% mieszkańców Unii Europejskiej uważa, że należy coś zrobić dla lepszej integracji osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem, a 93% jest za przeznaczeniem na ten cel większej ilości pieniędzy, szczególnie na usuwanie barier fizycznych. Obywatele państw UE, pytani o instytucje, które są najbardziej odpowiedzialne za poprawę dostępu do otoczenia, na pierwszym miejscu wymieniają władze lokalne.
"Tylko władze lokalne mogą przeznaczyć odpowiednie pieniądze na usuwanie np. barier architektonicznych w głównych urzędach czy w ważnych punktach miasta" - twierdzi Piotr Stępniak, wiceprezes lubelskiej fundacji "Fuga Mundi".

W 2000 r. Komisja Europejska przedstawiła komunikat "Ku Europie bez barier dla osób z niepełnosprawnością", w którym przyjęła szeroką strategię zmierzającą do likwidacji wszelkich barier, np. społecznych, architektonicznych. Te działania powinny dotyczyć nie tylko wszelkiego rodzaju środków transportu (komunikacji autobusowej, kolejowej, morskiej, lotniczej) i znoszenia barier architektonicznych, ale także dostępu do informacji i nowych technologii.
"Na początku 2002 r. w Polsce wprowadzono ten sam co w krajach UE model karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych" - mówi Piotr Bugajczyk z Warszawy. - "Ten uniwersalny model karty obowiązuje w UE od stycznia 2000 r., a jej posiadacz może parkować w każdym kraju UE. Bardzo wątpię, czy z tej możliwości korzystają wszyscy polscy niepełnosprawni. Nadal własny, odpowiednio dostosowany samochód, pozostaje dla nas luksusem".
Kraje członkowskie UE mają czas do sierpnia 2003 r. na przyjęcie przepisów udostępniających wszystkie autobusy dla osób niepełnosprawnych. Ta dyrektywa została zaakceptowana po dość długiej batalii wśród członków UE; zakłada ona m.in. dostęp do wszystkich nowych autobusów na obszarach miejskich osobom o ograniczonej możliwości poruszania się. Muszą więc być zamontowane np. podjazdy, podnośniki, miejsca siedzące także dla psa przewodnika, wyróżniki kolorystyczne, itp.

Na lata 2002-2006 przewidziano realizację "Wspólnotowego Programu Działania na Rzecz Zwalczania Wykluczenia Społecznego". Od 2002 r. w programie tym uczestniczy także Polska.
"Bardzo byśmy pragnęli, aby za dyrektywami szły konkretne rozwiązania - mówi Krystyna Ściwiarska, opiekunka Świętokrzyskiego Klubu Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. - Przez ostatnie lata sporo się zmieniło w mentalności ludzkiej na korzyść postrzegania niepełnosprawnych. Docenia się ich możliwości (np. twórcze - co obserwuję, organizując wystawy prac naszych podopiecznych), coraz więcej - choć nadal za mało - zatrudnia się ich na rynku pracy. Dobrze byłoby jak najszybciej zaproponować konkretne rozwiązania w tym względzie".
Narodowa Strategia Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu ma obejmować działania z zakresu polityki zatrudnienia, ubezpieczenia społecznego, mieszkalnictwa, edukacji, zdrowia, informacji i komunikacji, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, kultury i wypoczynku.

Dzieci niepełnosprawne, które uczą się w szkołach ze swoimi pełnosprawnymi rówieśnikami, w większym stopniu rozwijają swoje społeczne i zawodowe umiejętności, które są potrzebne w codziennym życiu i na rynku pracy. Nauka w jednej szkole jest też korzystna dla pełnosprawnych uczniów. Tę zasadę uważa się za jedną z głównych dyrektyw edukacyjnych w krajach UE. Nie oznacza to, że nie miałyby istnieć szkoły i przedszkola integracyjne.
"Edukacja specjalna powinna być brana pod uwagę tylko za zgodą rodziców dziecka, a zarazem zapewniać tę samą jakość wykształcenia, co szkoły ogólnodostępne" - postuluje Anna Molińska, nauczyciel z łódzkiej szkoły integracyjnej (która na Kielecczyźnie pracowała w szkolnictwie 13 lat)

W wielu krajach europejskich odchodzi się od opieki sprawowanej nad osobami niepełnosprawnymi przez duże instytucje opiekuńcze. Taka forma opieki zastępowana jest przez różne rodzaje wsparcia, np. opiekę domową, instytucję osobistego asystenta czy pomoc społeczno-edukacyjną. Dzięki temu osoby niepełnosprawne mogą mieszkać we własnych domach. W krajach UE proponuje się tzw. mieszkania chronione lub domy grupowe dla 4-6 osób. Domy te są prowadzone przez samorządy lub władze regionalne. W ten sposób, nie rezygnując ze wsparcia ze strony innych, osoby niepełnosprawne mogą sprawować taką samą kontrolę nad swym życiem jak osoby w pełni sprawne.
"Jest to dla nas wręcz sprawa fundamentalna" - twierdzi Ewa Sałaj, prezes Świętokrzyskiego Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Diecezji Kieleckiej "Nasz Dom". (Poruszająca się na wózku inwalidzkim pani Ewa, posiada samodzielne, dostosowane do jej potrzeb mieszkanie oraz samochód umożliwiający jej aktywne życie i pracę społeczną).
Czy przystąpienie Polski do UE zapewni realizowanie podstawowej zasady, iż osoby niepełnosprawne muszą brać udział w podejmowaniu decyzji ich dotyczących - na poziomie europejskim, narodowym, lokalnym? Na razie kwestia ta pozostaje otwarta.

(Wypowiedzi zawarte w tekście zostały zebrane podczas jubileuszu Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prezes PiS: kto usuwa krzyże i atakuje wolność religijną - ten atakuje naszą cywilizację

2024-05-19 19:38

PAP/Marian Zubrzycki

Ktoś, kto chce usuwać krzyże, kto atakuje wolność religijną, atakuje także naszą cywilizację, która jest najbardziej życzliwa człowiekowi - mówił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

2024-05-18 19:30

Mat.prasowy

Co zrobić, żeby w ciągu dnia dusza nie zemdlała z głodu? Czy modlitwa może być jak proca? I co to właściwie ma wspólnego z przekąską i przystawką? Zapraszamy na dziewiętnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o maryjnej modlitwie aktami strzelistymi.

Więcej ...

Prezydent Duda odznaczył ks. Juliana Marecika Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP

2024-05-20 11:01

PAP/Piotr Nowak

Prezydent Andrzej Duda odznaczył ks. Juliana Marecika Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. Odznaczenie nadano za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury i tradycji oraz za działalność duszpasterską wśród środowisk polonijnych w Niemczech - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj