Reklama

Pocztówka - stary wynalazek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wakacje to czas intensywniejszego niż na co dzień - może poza okresem ważnych świąt - wysyłania kartek pocztowych. Do zbiorów wakacyjnych pocztówek coraz częściej dołączają te z widokiem kościołów, bo nierzadko są one jedynym obiektem "eksportowym" w okolicy.
Bardziej przedsiębiorczy gospodarze parafii wykazują troskę, czy jak kto woli - dbają o promocję tego rodzaju pamiątek. Mnóstwo wakacyjnych pocztówek z widokiem sylwetki i wnętrza kościoła pw. św. Brata Alberta w Sędziszowie, do nabycia w pokaźnych zbiorach tamtejszego parafialnego sklepiku, niech będzie pretekstem do przyjrzenia się historii pocztówki w ogóle.
Przekazywanie korespondencji na odległość jest zwyczajem bardzo dawnym. Najstarsze listy, czyli kamienne tablice, stosowano ok. 2500 lat p.n.e., a za najbardziej sprawną sieć pocztową starożytności uważa się egipską pocztę faraonów sprzed 4000 lat. W Polsce piastowskiej praktykowano już przekazywanie dokumentów na odległość, ale pierwsza regularna poczta działała od 1558 r. na trasie Kraków - Wenecja. Prawdziwe ożywienie usług poczty nastąpiło dopiero w połowie XIX wieku, gdy wprowadzono do obiegu znaczki pocztowe.
Początek funkcjonowania uniwersalnej karty pocztowej łączy się z wiedeńskim prof. Emanuelem Herrmannem, który w 1869 r. zaprezentował projekt powszechnej, odkrytej korespondencji. Pierwsza ilustrowana karta pocztowa została wysłana przez księgarza Augusta Schwartza w lipcu 1870 r., choć niektórzy historycy wskazują na Szwajcarię i rok 1872, jako początek umasowienia karty pocztowej.
Do I wojny światowej utrzymywał się wysoki poziom artystyczny pocztówek, które zazwyczaj były reprodukcjami litograficznymi, drzeworytniczymi, oryginalnymi dziełami sztuki rysowników i malarzy. Okres międzywojenny był już dla kart pocztowych mniej łaskawy.
Polska karta pocztowa już na początku minionego stulecia zdobyła sobie uznanie różnych instytucji kulturalnych, np. muzeów - jako doskonały środek do popularyzacji dzieł sztuki. Zainspirowała też powstanie nowej dziedziny artystycznej - ilustratorstwa kartek pocztowych. Równocześnie powstała nowa dziedzina kolekcjonerstwa - filokartystyka, inspirująca gromadzenie przez muzea zbiorów tematycznych kartek pocztowych (np. "Dzieciństwo" w Muzeum Zabawkarstwa w Kielcach) czy piękne i pokaźne zbiory prywatnych kolekcjonerów.

(W artykule wykorzystano materiały z Gazety Zabawkarskiej)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

2024-05-16 15:04

Monika Książek/Niedziela

W związku z doniesieniami medialnymi, zgodnie z którymi Pan Rafał Trzaskowski Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy zakazał urzędnikom eksponowania symboli religijnych związanych z określoną religią czy wyznaniem w przestrzeni, np. na ścianach, na biurkach, należy przypomnieć o podstawowym prawie każdego człowieka, które posiada dlatego, że jest człowiekiem, bez względu na to czy jest ochrzczony czy nie.

Więcej ...

Kard. Sarah do prezbiterów diecezji włocławskiej: bądźcie ludźmi Boga i ludźmi modlitwy

2024-05-16 19:49

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

- Uważnie obserwujmy Kościół, jakim dzisiaj jesteśmy, a stwierdzimy, że on dużo mówi, a mało się modli. Zajmuje się sprawami niebędącymi w jego kompetencji, a zaniedbuje właściwą sobie misję, którą jest głoszenie Jezusowej Ewangelii - mówił kard. Robert Sarach do prezbiterów diecezji włocławskiej, przybyłych 16 maja do sanktuarium św. Józefa w Sieradzu.

Więcej ...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha Świętego!

2024-05-16 21:20

Julia Saganiak

- Lubię przypominać, że Duch Święty jest jak woda - jest pokorny. Z wodą jest tak, że niczego bez niej nie ma, ale nikt jej nie zauważa – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas spotkania autorskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania